Teravih namazı 20 dakika geç kılınacak

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Erzurum'de teravih namazı 20 dakika geç kılınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzurum Müftü Yardımcısı Mustafa Baytar, akşam ile yatsı namazı arasındaki sürenin kısa olmasından dolayı vatandaşların daha rahat iftarını yapıp işlerine yetişebilmeleri amacıyla söz konusu kararı aldıklarını açıkladı.

Müftü Yardımcısı Mustafa Baytar, Ramazan ayı süresince yatsı namazının Diyanet Takvimi'nde gösterilen vakitten 20 dakika sonra okunacağını söyledi.

Müftü Yardımcısı Baytar, kış saat uygulaması ve vatandaşların iftarı rahatça yapabilmeleri için teravih namazını 20 dakika sonraya aldıklarını ifade ederek, "Vatandaşlar koşuşturmadan daha rahat bir şekilde teravih namazını kılmalarını sağlamak amacıyla bu düzenlemeyi gerçekleştirdik. Yatsı ezanı normal saatinden 20 dakika geç okunacak. Böylece vatandaşlarımız daha rahat teravih namazına yetişip, dini vecibelerini icra etmiş olabilecekler." dedi.

Ramazan süresince kadınların daha çok camiye gidebilmesi için, hazırlık yaptıklarını da belirten Mustafa Baytar, bu amaçla camilerdeki bütün mahfillerin kadınlara ayrıldığını ifade etti. Bayanlara ayrılan mahfillerin daha geniş ve sağlı olabilmesi için cami imam hatiplerini uyardıklarını dile getiren Baytar, "Kadınların camilere gitmesini çok istiyoruz. Kadınlar camilerden uzak tutulmamalı. Ramazan ayında camilerdeki bütün mahfilleri kadınlar için ayırdık." diye konuştu.

CAMİLERDEN YARDIM PARASI TOPLANMAYACAK

Ramazan ayı nedeniyle cami çıkışlarında cemaatten yardım parası toplanmaması yönünde de genelge yayınladıklarını hatırlatan Müftü Yardımcısı Baytar, bu amaçla imam hatiplerin özellikle uyarıldığını vurguladı. Camilerde müftülüğün izni olmadan hiçbir şekilde yardım parası toplanmayacağını söyleyen Baytar, "Camilerimizde müftülüğümüzün müsaade yazısı olmadan hiçbir imam hatip ne kendi camileri için ne de başka bir cami için para toplamayacaktır." dedi.

AKŞAM EZANLARI GÖREVLİLERCE OKUNACAK

Müftü Yardımcı Yabtar, akşam ezanlarının cami görevlilerince okunmasına büyük önem verdiklerine değindi. Baytar, bu amaçla ramazan süresince akşam ezanlarının cami görevlilerince okunacağını belirtti.

Vatandaşların iftarını erken yada geç açmasının önüne geçmek için cami imam hatiplerinin Diyanet Takvimi'nde belirlenen saatte akşam ezanını okuyacağına vurgu yapan Baytar, "İmam hatiplerimiz ramazan boyunca saatlerinin ayarını hergün kontrol edecek, hiçbir yetkisiz kişiye cami teslim edilmeyerek, ezan okumasına izin verilmeyecek." diye konuş

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious