Teravihleri sahura kadar sürüyor

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Kardeş ülke Pakistan'da 5 farklı millet, yaklaşık 200 milyon insan yaşıyor. Buna rağmen ülke genelinde Ramazan küçük ayrıntıların dışında farklılık arz etmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eğlence merkezleri, marketler, spor kompleksleri, lokantalar ramazanla birlikte bir ay süreyle faaliyetlerine ara verdi. İbadethaneler, türbelerde aşırı yoğunluk yaşanıyor.

Pakistan'da hükümet oruç ayı Ramazan için önceden hazırlıklarını yapıyor. Ramazan'ın ilk günü ve son Cuması resmi tatil ilan edildi. Hafta içi günlerde devlet memurları öğleden sonra çalışmıyor, okullar tatil ediliyor. Devlet temel ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarını önceden belirliyor ve fiyatların aşırı yükselmesine engel oluyor. Bu resmi tatil caddeye sokağa yansıyor. İnsanlar işlerinden geldikten sonra rahat elbiselerini giyiniyor alış verişe çıkıyor, kadınlarda ise hızlı bir iftar hazırlığına başlıyor. Çünkü Pakistan'da aileler genelde bir arada yaşıyor bu da ailenin kalabalık olmasına yol açıyor.

Ramazanda komşuların birbirlerine yemek ikram etme kültürü bu ülkede hemen göze çarpıyor. Komşular birbirlerine 4-5 çeşit yemek ikram ediyor ve ikram sadece bir kaç komşu ile sınırlı kalmıyor. Cadde boyunca yakın komşuların tamamına yemek ikramı yapılıyor. Pakistan'ın genelinde havalar çok sıcak olduğu için iftar için su almaya giden kalabalıklara rastlamak mümkün. Çünkü şehir şebekelerinden su içilmiyor belediyelerin mahalle aralarında kurduğu su filtre istasyonlarının önünde metrelerce uzayan su kuyruğu oluşuyor. Çok katlı binaların yok denecek kadar az olduğu ülkede İnsanlar genelde gölgelik yerlerde park ya da bahçelerde iftar saatini bekliyor. Yerel yönetimler ve zengin iş adamları yol aralarına kaldırımlara ve cami bahçelerine sergiler kurarak yoksullara iftar yapma imkanı sağlıyor. Şehir meydanlarında kurulan kazanlarda büryani denilen yoksul zengin her kesimin yediği etli sebzeli pilav beğenilerek yeniliyor. Lokantalar iftarla birlikte açılıyor ve sahura kadar açık bulunuyor.

Ülke genelinde çok sık ve yoğun olan camilerde okunan akşam ezanı ile oruç açılıyor. Pakistan'da Ramazan'ın en ilginç yanlarından biride iftarın ayrı akşam yemeğinin ayrı olarak yenilmesi. Akşam ezanıyla birlikte iftariye dedikleri genelde gülsuyu şerbeti ile çörek, sütlü tatlı, meyve salatası ve hurmayla orucunu açıyor aileler. Toplu olarak akşam namazı kılıyor ve erkekler teravihe gidiyor. Uzun uzun kılınan teravih namazı 2 saati buluyor. Ülke genelindeki bütün camilerde teravih namazları hatimle kılınıyor, buna rağmen camilerdeki doluluk dikkat çekiyor. Kadir Gecesinden sonraki 3 günde ise yeniden hatim yapılıyor. Bu günlerde teravih namazları sahura kadar uzuyor. İbadetlerde asıl yoğunluk son 10 günde yaşanıyor. Ramazanın son 10 gününde cami içlerinde perdelerle ayrılmış bölümler görülüyor bu bölümlerde itikafa giriliyor. Cami avlularının çok geniş olması, havanın soğuk olmaması, camı içinde yeme içme kültürünün olması, itikafı kolaylaştırıyor. Küçük mescitlere de kadınlar namaza gelmiyor, sadece büyük camilerde kadınlar teravih namazı kılabiliyor. Teravih namazından sonra evlerine giden Pakistanlılar gün boyunca hazırlanmış yemekleri yiyor. Çorba kültürünün olmadığı ülkede pilav yemeklerin vazgeçilmezi. Bunun yanında bol yağlı et ve sebze yemeklerinden oluşuyor iftar sofraları.

Sahurda geleneğinde ezan ve davul gibi adetler yerine önce uyanan insanlar bağırarak birbirlerini uyandırıyor. Bizim bildiğimiz peynir, zeytin, reçel gibi kahvaltılıklar kültürlerinde yok ama milli bir içecek olarak kabul ettikleri sütlü çayı çok seviyorlar. Bununla birlikte sahurlarda prata dedikleri yağlı ekmek ve samosa denilen bir çeşit sebzeli hamurun kızartması yeniliyor. Pakistan'da imsak vakti halka sirenlerle duyuruluyor ve sonra sabah ezanı okunmaya başlıyor.

Pakistan'ın en önemli dini merkezleri Pencap Eyalet'in de bulunuyor. Bu eyalette bulunan tarihi camiler Ramazan ayının başlamasıyla birlikte yoğunluk göze çarpıyor. Peygamber Efendimize ait olduğu kabul edilen kutsal emanetler Türkiye'den sonra sadece Pakistan'da bulunuyor. Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da bulunan Babür'lerden kalma Padişah Mescidi Kutsal Emanetler'e ev sahipliği yapıyor. Gün içerisinde yerli ve yabancı turistlere açık olan Kutsal Emanetler Ramazanla birlikte ziyaretçi akınına uğruyor. Bizim kültürümüzde olduğu gibi ramazan çeşitli eğlence ve etkinliklerle kutlanmak yerine genelde sakin ve sessiz bir atmosferde yaşanıyor. Televizyon, radyo ve gazeteler de Ramazan'ın ruhuna uygun olarak yayınlar yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious