Terbiyesizliğin bu kadarı!

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Mısırlı felsefeci Hasan Hanefi Kur'an-ı Kerim hakkında 'İçinde ne ararsan bulabileceğin süpermarket gibi' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mısır'ın önde gelen alimlerinden Prof Abdulhalim Uveys, bu tür açıklamaları bir Müslüman'ın yapamayacağını, çünkü burada haddini aşan ve hakarete varan bir ifadenin bulunduğunu vurguluyor. Bu ifadenin Allah'ın birliğini de inkar anlamına geldiğinin altını çizen Üveys, Hanefi'nin İslamiyet hakkında çoğu kez yanıltıcıı bilgiler veren oryantalistlerle sıkı bir işbirliği içinde olduğunu ve bunun da kendi hayatında çelişkilere sebebiyet verdiğini öne sürüyor.

Mısır rejimine sert muhalefetiyle de dikkat çeken Kahire Üniversitesi öğretim üyelerinden Hanefi, İskenderiye Kütüphanesi'nin düzenlediği seminerde Kur'anın çelişkilerle dolu olduğunu öne sürerek, 'süpermarket gibi istediğinizi alıp, istediğinizi bırakabilirsiniz.' İfadelerini kullandı.

Hanefi'ye sert tepki gösteren aynı üniversitenin İslam hukuku profesörlerinden Abdulsabur Şahin, Hanefi'nin sözlerini geri alması çağrısında bulundu.

El Ezher İslami Araştırmalar Merkezi'nden Şeyh Mustafa el Şaka ise marksist olarak tanımladığı Hanefi'nin bu sözlerle dinden çıktığını vurguladı ve onun psikiyatrik tedaviye muhtaç olduğunu belirtti.

Sorbon Üniversitesi'nden doktorası bulunan Hanefi gençlik yıllarında Mısır'daki Müslüman Kardeşler örgütüne yakın durdu. Daha sonra farklı eğilimler içinde yer alan Hanefi'ye ilginç bir destek Müslüman Kardeşler'in kurucusu Hasan el Benna'nın kardeşi Cemal el Benna'dan geldi. Hanefi'nin yaptığı kıyasın zekice olmadığını ancak sonuçta yanlış da yapmadığını öne sürdü. Fakat Benna, Kur'an'ın yorumlanmasanın artık geleneksel Müslüman akademisyenlerin kontrolünden çıkarılarak, Kur'an'ın aslına dönülmesi gerektiğini savunuyor. Benna, Ramazan boyunca sigara içilmesi gerektiğini de savunuyor.

Hanefi daha önce de İslam'da modern düşünceleri savunanların büyük İslam düşünürü Gazali'nin ortaya koyduğu öğretilerden dolayı büyük bir yara aldığını belirterek şu görüşleri savunmuştu: 'O dönemde İslam dünyası Haçlı Seferleri ile karşı karşıyaydı. Gazali, Müslümanlar dış düşmanla yüzyüze iken çoğulculuk ve aydınlanma düşüncelerini savunmanın riskli olduğunu belirtmiş ve tek tip yorumlarla Kur'an yorumlanmaya başlamıştı.'

İslam hakkında yaptığı yorumlardan dolayı sık sık Ezher'le karşı karşıya gelen Hanefi'nin Mısır'dan sınır dışı edilmesi için de hükümete zaman zaman baskı yapılıyor. Hanefi'nin pek çok dile tercüme edilmiş 30'dan fazla eseri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious