Tercihlerde dikkatli olun!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanları, üniversite adayı gençleri, ÖSS tercihlerini dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapmaları konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maltepe Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Bülent Odabaşı " ÖSS tercihleri en azından ÖSS sınavı kadar önemlidir. Doğru yapılmayan bir tercih, yüksek puan almanıza rağmen sizi açıkta bırakabilir" diye konuştu.
CİHAN'a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Odabaşı "Yoğun ve yorucu geçen bir ÖSS hazırlık sürecinin ardından sınav kadar önemli bir dönemde bulunuyorsunuz. İçinde bulunduğunuz tercihler dönemi her öğrencinin üzerinde dikkatle durması gereken bir dönemdir. Dolayısıyla en doğru şekilde değerlendirmeye çalışmanız gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Odabaşı konuyla ilgili öğrencilere yaptığı tavsiyeleri şöyle sürdürdü: "Yapacağınız tercihlerin ardında geleceğinize şekil verdiğinizi görmelisiniz. Tercih listenizde hangi bölümlerin veya üniversitelerin olacağına karar vermek arkadaş çevrenizi, eğitim sürecinizi, iş bulma imkanlarınızı, genel kültür seviyenizi, düşünce biçiminizi, gelir seviyenizi, kısaca tüm hayatınızı temelden etkileyecektir. Herhangi bir bölümü tercih formuna yazmak veya yazmamak ya da diğerlerinden daha önce veya sonra yazmak çok önemli bir karardır. Bu nedenle doğru düşünmeli, kendinizi doğru değerlendirmeli ve kesinlikle uzman kişilerden yardım almalısınız."

TERCİHTE DİKKAT EDİLECEK ÖNEMLİ NOKTALAR

Üniversite adaylarına tercihleri sırasında dikkat etmeleri gereken önemli noktaları dile getiren Odabaşı, tercih yapmayla ilgili temel ilkeleri şöyle sıraladı:

1- Tercih yapacağınız bölümlerle ilgili en son geçerli bilgiler ve değişmeler 2006-ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda olan bilgilerdir. Bu nedenle tercihlerinizle ilgili bilgileri bu kılavuzdan mutlaka kontrol edin.

2- Tercih edeceğiniz meslekler ve üniversiteler hakkında bilgi edinmeye çalışın. Birbiriyle aynı alanda çalışılabilen bölümleri, üniversite olanaklarını, eğitim süresince göreceğiniz dersleri vb. öğrenmeye çalışın.

3- Mezun olduğunuz alana göre tercih edebileceğiniz bölümleri belirleyin ve bu bölümlerin hangi puan türüyle öğrenci aldıklarına bakın.

4- Bazı bölümlerin puan türleri üniversitede bazı olduğu birime göre farklılık göstermektedir. Örneğin, Beslenme ve Diyetetik bölümü, yüksekokula bağlı olduğu üniversitelerde SAY-1 puanıyla, fakülteye bağlı olduğu üniversitelerde SAY-2 puanıyla öğrenci almaktadır. Yüksekokula bağlı olan bölüme meslek liselerinin ilgi alanından mezun olan öğrenciler ek puan alarak yerleştirilirken, fakülteye bağlı olan bölüm için aynı durum geçerli değildir.

5- En çok istediğiniz programdan itibaren tercih ettiğiniz bölümleri sıralayın. Bunu sağlamak için her tercihinizi bir alttaki tercihinizle karşılaştırın. Üstteki tercihinizin daha çok istediğiniz bir bölüm olmasına dikkat edin.

6- Yerleştirme puanlarınızı, yüzdelik dilimlerinizi ve başarı sıralamalarınızı tercih etmeyi düşündüğünüz bölümlerin taban puanları, yüzdelik dilimleri ve geçen yıl o bölümü en son kazanan kişinin sıralamasıyla karşılaştırın.

7- Farklı puan türlerindeki tercihlerinizin de kendi içinde ve diğer puanlarla tutarlı olmasına çalışın. Örneğin, sayılsalcı bir öğrenci hem sayısal hem de eşit ağırlıklı bölümlerden tercih yapmayı istiyor. Her iki alandan yapacağı tercihleri belirleyip bunları istek sırasına koyarken sınav sonucunda kendine gelen sayısal ve eşit ağırlık yerleştirme puanları arasındaki farkı dikkate almalı ve farlı puan türündeki bölümleri bu farka göre sıralamalıdır.

8- Tercih ettiğiniz bölümlerin adaylarda aradığı özel koşulları ve açıklamaları, üniversite türünü ve yerini tercih kılavuzundan mutlaka okuyun.

9- Tercih ettiğiniz bölümlerin sizin kişilik özelliklerinize uygun olup olmadığına çevrenizde sizi tanıyan insanların ve uzman kişilerin görüşlerini alarak karar verin.

10- Tercih listesinin kişiye özel olduğunu unutmayın ve arkadaşlarınızın yaptığı tercih sıralamasının sizin için geçerli olmayabileceğini unutmayın.

11- Tercihlerinizin tutarsız olmamasına çalışın. Bu nedenle aynı puan türünde alt sıralarda yazdığınız bir bölümün yüzdelik dilimi üst sıralardakinden yüksek olmamalıdır. Eğer böyle bir durum varsa ya o bölümü listenizden çıkartın ya da sırasını değiştirin.

12- Tercihlerinizi üç grup olarak düşünün. İlk tercihleriniz puan, yüzdelik dilim ve başarı sırası bakımından sizinkilerden biraz yüksek olabilir. İkinci grup tercihleriniz sınav sonuç kağıdında size gelenlerle aynı veya sizinkilerin biraz altında olmalıdır. Üçüncü ve son grup tercihleriniz ise kazanmanızın daha kesin olduğu ve puan, yüzdelik dilim ve başarı sırası olarak sizinkilerden oldukça düşük bölümler olmalıdır.

13- Her ne olursa olsun tercih listenizde istemediğiniz veya kazansanız da gitmeyeceğiniz bir bölüme yer vermeyin. En son tercihleriniz bile bu kurala uygun olmalıdır.

14- Yeni açılan bölümlerin tablolarda puanları belirli olmadığından diğer üniversitelerdeki emsalleriyle karşılaştırarak ve istek sırasına koyarak tercih listenizde yer verin.

15- Toplam 24 tercih yapabilirsiniz. Ancak tercih listesinin tamamını doldurmak zorunda değilsiniz.

16- Tercih listenizi yaparken mutlaka uzman kişilerden yardım alın ve tercih listenize son şeklini verdikten sonra uzman kişilere gösterin. Özellikle bu yıl sistemde yapılan değişikliklerden dolayı tercih hatalarının fazla olacağı unutulmamalıdır.

Anne ve babalara da tavsiyelerde bulanan Odabaşı, " Çocuklarınızı tercih konusunda isteklerinin dışında yönlendirmeyin. Sadece yol gösterici ve doğru bilgi kaynaklarına ulaşmalarına yardımcı olun. Çünkü bu hayatı onlar yaşayacak." diye konuştu.

BU YIL TERCİH SÜRECİNİN İŞLEYİŞİ NASIL OLACAK?

Odabaşı, ÖSS'nin bu yıl uygulayacağı tercih sürecinde yaptığı değişiklikleri hatırlatarak, uygulanacak olan tercih sürecinin aşamalarını şöyle sıraladı:


1- 2006-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu edinin:

Bunun için öğrenci;

- Ortaöğretim Kurumu Müdürlüklerine(Liseler),

- Açıköğretim Lisesi İrtibat Bürolarına,

- ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerine,

- ÖSYM Bürolarına kılavuz almak için başvurmalıdır.

2- Tercih işlemini nasıl yapacağınıza karar verin:

İki şekilde tercih yapma imkanı vardır.Bunlar;

- Başvuru Merkezleri aracılığıyla,

- İnternet aracılığıyla(www.osym.gov.tr )

3- Tercih için randevu alın:

Tercihini Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapacak adayların, tercih işlemini yaptıracağı Başvuru Merkezinden randevu alması zorunludur.(26 Temmuz-11 Ağustos arası bir gün)

4- Tercih formunu doldurun:

Adayların ÖSYM Kılavuzunu inceleyip tercihlerine karar verdikten sonra kılavuz ile birlikte verilen Tercih Formunu doldurmaları gerekir.

Adayların yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının olduğunu tespit etmeleri gerekir

5- 2006-ÖSYS Yerleştirme Ücretini ilgili bankalara yatırın:

Öğrenci kılavuzun arkasında hesap numarası bulunan Ziraat B., Vakıflar B. ve Halk Bankasına 10,00 YTL. olan yerleştirme ücretini 24 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında yatırmalıdır. Ücretin yatırıldığı gün ile tercih işleminin gerçekleştirildiği gün arasında en az 2 iş günü olmalıdır. Örneğin Cuma gününe randevu alan bir adayın ücretini en geç Çarşamba gün; Pazartesine randevu alan bir adayın ise ücretini en geç Perşembe günü yatırması gerekir.

6- Tercih bildirimini sonuçlandırın:

Aday randevu aldığı gün ve saatte Başvuru Merkezine giderek tercih bildirimini tamamlayacaktır. Aday başvuru merkezine giderken yanında;

- Kimlik belgesini,

- Banka dekontunu,

- Tercih Formunu bulundurmalıdır.

ÖSS KONTENJANLARI TABLOSU:

2006 ÖSS Kontenjanları

SAY-1 SAY-2 EA-1 EA-2 SÖZ-1 SÖZ-2 DİL TOPLAM

14.563 79.221 7.330 60.181 3.112 26.004 11.473 201.884


Aday Sayıları

Puan Türü Puanı Hesaplanan Puanı >160 Puanı >185

SÖZ-1 1.482.438 1.176.071 839.633

SAY-1 1.482.438 748.556 377.086

EA-1 1.482.438 1.081.202 699.395

SÖZ-2 583.718 403.805 243.027

SAY-2 223.793 167.440 108.176

EA-2 327.125 247.231 155.937

DİL (İNG) 30.153 26.107 22.635

DİL (ALM) 845 690 565

DİL (FRA) 369 302 244


Merkezi Yerleştirmeyle Öğrenci Alan Yükseköğretim Programlarının Puan Türüne Göre Dağılımı

ÖSS-SAY-1 : 14.563

ÖSS-SÖZ-1 : 3.112

ÖSS-EA-1 : 7.330

ÖSS-DİL : 11.473

ÖSS-SAY-2 : 79.221

ÖSS-SÖZ-2 : 26.004

ÖSS-EA-2 : 60.181

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious