Tercihlere dikkat

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Üniversite adaylarına birkaç tavsiyemiz olacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Trabzon Kültür Dershaneleri Rehber Danışmanı Aydın Kalaycı, ÖSS’ye hazırlanmanın önemi kadar adayların gelecekteki yaşam tarzını belirleyecek olan tercihlerinde önemine işaret ediyor ve uyarıyor: “Tercihlerinizi dikkatli yapın!”

Rehber Danışman Aydın Kalaycı’nın üniversite hayali kuran adaylara önerilerini siz değerli Haber Aktüel ziyaretçileri ile paylaşıyoruz.

Sevgili Üniversite Adayları;

Yorucu bir ÖSS Maratonundan sonra çalışmaların meyvesini toplayacağımız şu günlerde tercih yaparken dikkat etmemiz gereken ayrıntılar olduğunu belirtmek istiyorum.

ÖSS ye katılan 1.510.411 adaydan, 1.218. 153’ü, 160 ve üstünde puan alarak, iki yıllık programlarını ve AÖF’sini tercih etme hakkı kazandı. Sınavda, puan türlerinin en az birinden 185 ve üstünde puan alan 913.122 aday, lisans programlarını tercih edebilecek. Lisans programlarına yerleştirilecek öğrenci sayısı 200.000 kadar iken, önlisans programlarına da yine 200.000 sayısına yakın öğrenci yerleştirilecektir.

Tercihleri başarı sırasına göre yapınız…

Üniversite adaylarına tavsiyem bu sene özellikle puanlara bakarak morallerini bozmamalarıdır. Vereceğim örneklere de bakıldığında puanlar olağanüstü yanıltıcı.

Örneğin;

Bu sene Sayısal-2’den 19.000. sırada olan bir öğrenci 319 puan almış iken yine geçen yıl aynı sıralamadaki puanı 343 idi. Yani aradaki fark “24” puan. Yine bu sene EA-2’den 15.101. sırada olan bir öğrenci 307 puan almış iken geçen yıl aynı sıralamadaki puanı 343 idi. Yani aradaki fark “36” puan. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmamanızı isteriz.

Tercihleri son güne bırakmayınız.

Bu sene tercihlerdeki kafa karışıklığından dolayı tercihleri özellikle son güne bırakmamanızı öneriyorum. Tercihler üzerinde gerekli değerlendirmeleri yapınız. Tercihlerini internetten gönderecek adaylar, 24 Temmuz–9 Ağustos 2006 tarihleri arasında kılavuzda duyurulacak bankalara 10 YTL yatıracak. Tercih formunu dolduran adaylar, 26 Temmuz–11 Ağustos 2006 tarihlerinde internetten tercihlerini aktarabilecek.

Tercih yaparken yardım alınız…

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın yaptığı açıklamalar çerçevesinde: “Bu sene 2.bölüm puanı ve yüzdelik dilimlere göre tercih yapmayın. 1. bölümdekine bakın. 2. bölüm puanı ve yüzdelikler yeni doğmuş çocuk gibi evveliyatı yok.”

Bunlardan dolayı son olarak öğrencilere tavsiyemiz…

Gereksiz korkulara kapılıp tercih yapmama ve yanlış tercihlerde bulunma gibi hatalara düşmeyin ve yine özellikle dershane ve okullarınızdaki rehber danışman öğretmenlerinizden yardım alarak tercih yapmaya özen gösterin. Tercihlerinde tüm öğrencilerin isteğini bölüme gitmesini dilerim. Başarılar.

Trabzon Kültür Dershaneleri
REHBER DANIŞMANI
AYDIN KALAYCI

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious