Terfi etmenin ipuçları

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Sevgili okurlar! İşte işyerinde terfi için altın kurallar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu konuda kitap yazan Atlanta merkezli Trinity Solutions danışmanlık firması başkanı Harry E. Chambers'in, işyerinde terfi hedefleyenler için işe yarar önerileri var. İnsanların işlerinde potansiyelleri oranında yükselemediğine dikkat çeken Chambers, "Terfi Etmek: Mesleğinizi Geliştirmek İçin Gerçek Stratejiler'' adlı kitabında, çalışanlara daha iyi olanaklara kavuşmayı sağlayacak taktikleri şöyle sıralıyor:

Sıkı çalışan adam görünümü İşyerine erken gelip, akşam geç vakitlere kadar çalışmak, şayet dışarıda yapacağınız daha iyi bir şey olmadığı izlenimi vermiyorsa, sizi sıkı çalışan biri gibi gösterecektir. Algılanma ve kişiliğin en az sıkı çalışma kadar önemli olduğunu kaydeden Chambers, terfi etmek isteyenlere 'iyi adam' görünümünün bazı hareketlerle de pekiştirilmesi gerektiğini öğütlüyor.

Düzenli olmak işe yarar Düzenli bir görüntü vermek de, kendi alanınıza hakim olduğunuzu gösteriyor. Bu yüzden düzenli olmanın her zaman işe yaradığını kaydeden Chambers, "Mevcut işinizin üstesinden gelemiyor gibi bir görüntü verirseniz, terfi edemezsiniz'' diyor. Bu yüzden masanızda aşırı dosya birikmesine fırsat vermemeli ve her zaman düzenli tutmalısınız. Bu sizin mevcut işinizin üstesinden başarılı bir şekilde geldiğiniz anlamına gelecektir.

Arkadaş edinmeye çalışın Kimin ne yapması ya da ne yapmaması gerektiğini bilin, ama bunları en yakın arkadaşınızla bile bir dedikodu konusu haline getirmeyin. Düşmandan çok arkadaş edinmeye çalışın. Patronunuzun bir aptal olduğunu düşünüyorsanız bunu arkadaşlarınıza iş yerinde değil, evde söylemeye özen gösterin.

Reklamınızı yapın Patronunuzun kimin, neyi iyi yaptığı konusuna kafa yormak için vakti olmayabilir; ancak siz küçük anımsatmalarla ona başarılarınızı hatırlatabilirsiniz. Bu amaçla patronunuzla ara sıra öğlen yemeklerine birlikte gidin.

Patron gerçeğini unutma! Sevseniz de sevmeseniz de patronunuzun yakın geleceğinizle ilgili anahtarı elinde tuttuğunu unutmayın. Hangi pozisyonun o an için açık olduğunu, hangisinin ise kısa sürede açılacağını en iyi patronlar bilir. Kendisiyle iyi çalışacak birini bu yerler için düşünecektir, o kişinin siz olmak istediğinizi belli edin.

Uzman olun, general değil Bugün şirketlerin generalleri değil, uzmanları kiraladığı gerçeğini kabullenin. Şayet daha üst bir pozisyon için gerekli bilgi ve beceriniz yoksa bunları bir an önce kazanmaya çalışın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious