Terim ilk kez maaştan konuştu

Terim ilk kez maaştan konuştu.9384
  • Giriş : 14.11.2008 / 23:19:00

Teknik Direktör Fatih Terim maaşıyla ilgili ilk kez konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aldığı ücretle ilgili tartışmalara üzüldüğünü söyleyen Fatih Terim, "Ancak önemli olan, Milli Takım Teknik Direktörlüğü makamının yıpratılmasıdır" dedi..

Fatih Terim konuyla ilgili Sabah Gazetesi'nin sorularını yanıtladı:

Sözleşmeniz yenilenirken ücretiniz çok konuşuldu. Operasyonun gereksiz yere uzadığını savunanlar da oldu; ücretinizi fazla bulanlar da, çeşitli örneklerle Futbol piyasası içinde düşük olduğunu savunanlar da. Bu tartışmanın ortasındaki isim, Fatih Terim, bu konuda ne düşünüyor? Benim sözleşmemle, ücretimle ilgili olarak konuşmayan kimse kalmadı memlekette. Bir tek ben konuşmadım. Prensibim bu, konuşmam da. Türk Milli Takımı'nı çalıştırmak benim için bir onurdur. Bu şerefli pozisyonun pazarlıklarla yıpratılmasına gönlüm razı olmuyor açıkçası. Geldiğim ilk gün de "Ücretimi siz belirleyin, ben altına imza atarım" demiştim, bugün de aynı yerdeyim. Duruşum bu. Sözleşmemin uzatılmasını, ücretin artmasını isteyen ben değilim. Teklif, federasyon yönetiminden geldi; biliyorsunuz. Onları bu noktaya getiren de herhalde Milli Takım'ın son dönemde kazandığı başarıdır. Avrupa Şampiyonası'nda ülkeye büyük saygınlık kazandıran, federasyona da ekonomik olarak katkısı önemli ölçüde artan bir milli takımın teknik direktörünü ödüllendirmek istemiş olabilirler. En azından medyada yazıldığı gibi, ücreti diğer milli takımların seviyesine çekmek istemiş olabilirler.

ÇOK KIRILDIM

Bizde pek anlayamadığım kötü bir alışkanlık var. Benden önce de vardı bu. Milli Takım hocasının ücreti medyada uluorta tartışılırken, "Aylık şu kadar alıyor" diye yazılıyor. Dikkat ederseniz başka hiçbir takımda böyle bir durum yok. Kulüp hocalarının ücretlerini yıllık olarak telaffuz eden medya, sıra Milli Takım'a gelince aylık hesap yapıyor. Bence bu kasıtlı olarak seçilmiş bir yöntem. Milli Takım hocasını bir anda devlet memuruyla, emekliyle, öğretmenle karşılaştırmak, hatta karşı karşıya getirmek için yapıyorlar bunu. Türkiye'de işini iyi yapan, insanlara hizmet eden, daha güzel bir dünyada yaşamamız için ter akıtan bütün meslek gruplarına saygım sonsuz. Bugün bir işçinin, bir doktorun ya da bir polisin alması gerekenden daha az bir ücretle idare ettiğini, özveride bulunduğunu biliyorum elbette. Ama futbolda, bizim dünyamızda ekonomik koşullar farklı. Ben bugün ayrılsam, Avrupa'nın herhangi bir kulübünde daha iyi şartlarda iş bulmam herhalde 5 dakika sürer. Bunu medyada herkes biliyor. Ama amaçları üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Hazır fırsat bulmuşken beni yıpratmak. Böyle bir tartışma ortamının ortasında kaldığım için çok üzgünüm. Kırıldım. Haksızlıklar insanın motivasyonunu yitirmesine neden oluyor. Asıl üzerinde düşünmemiz gereken konu şu: Bu tartışmalarla yıpratılan, Fatih Terim değil, Milli Takım Teknik Direktörlüğü makamı. Koskoca bir ülkeyi iyi temsil etmiş, haftalarca sevince boğmuş, gurbetteki vatandaşlarının başını dik tutmuş bir takımı, bir makamı bu kadar yıpratırsanız yarın oraya gelecek kimseyi bulamazsınız. Yazık olur bunca emeğe. Yazık!

BAŞKAN ISRAR ETTİ

İmza günü ciddi bir soğuk algınlığıyla uğraştığınızı, sonrasında bunun bronşite döndüğünü biliyoruz. Yine de o eleştirilere de bir yanıt verme adına kamuoyunun önünde basın toplantılı bir imza töreni daha doğru olmaz mıydı?
Açıkçası, ben o sabah federasyona gittiğimde sağlık açısından o kadar kötü durumdaydım ki, o gün imza atmayacağımı düşünüyordum. Nasıl olsa bunca aydır beklemiştik, birkaç gün daha beklenebilir görüşündeydim. Ama başkanımız sağolsun çok ısrar etti; oturduk, imzaları attık. Bu nedenle tören yapılmadı herhalde. Zaten önemli olan, sözleşmeyi törenle yapmak değil, o sözleşmelere sonuna kadar sadık kalıp, birlikte ortaya güzel bir şeyler koymak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*