Terim: Yunan'a ceza verilmedi

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, “İnşallah grubumuzu lider bitireceğiz. Yunanistan’a verilen ceza, ceza değil” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kalyon Oteli’nde yapılan “11 Altın Adam” yarışmasının jüri toplantısına konuk olarak katılan Terim, grupta ilk yarıyı Bosna Hersek ile 2 Haziran’da yapacakları maçla tamamlayacaklarını kaydederek, “Şu ana kadar ülkemizde oynamadık. İnşallah bundan sonra seyircimizin önünde ülkemizle buluşarak daha da iyi Futbol oynayarak, puanları toplayacağız. İnşallah bu grubu lider bitireceğiz” diye konuştu. Fatih Terim, bay geçecekleri 6 Haziran’da da Brezilya ile hazırlık maçı yapmayı düşündüklerini, bu konuda yazışmaların son aşamaya geldiğini kaydetti. Terim, bir gazetecinin “2008’de kupa olabilir mi?” şeklindeki sorusuna

”Türkiye Dünya üçüncülüğü gördü. Kimsenin giderken böyle bir düşüncesi yoktu, demek ki olabiliyor. İnsanlar görünce istiyor ama önce Avrupa Şampiyonası’na katılalım. İddialıyız, ancak büyük konuşmayalım. Avrupa Şampiyonası’nda bu takım, oranın en bahsedilen takımı olacaktır” şeklinde konuştu. Terim, bir soru üzerine, milli futbolcuların ligde kendi aralarındaki kavgalarının milli takıma yansımayacağını ifade ederek, “Oyuncular arasında Milli Takım çatısı altında herhangi bir soğukluk olmayacağından emin olabilirsiniz. Oyuncularımızın sadece milli maçlarda değil, ligde de hakemlere yardımcı olmalarını ve fair play içinde olmalarını rica ediyorum” dedi.

“ÜLKE MESELESİNDE TARAF OLUNUR”

Fatih Terim, Yunanistan-Türkiye maçındaki olaylardan sonra ev sahibi takıma verilen cezayla ilgili bir soru üzerine, “Maça gelemeyenler, olayların televizyondan gösterildiği kadarını gördü. Yunanlılar tarafından da UEFA’ya herhangi bir şikayet gittiğini sanmıyorum. Ceza da ceza değil. 2 maç, Atina’dan 250 kilometre ötede yine Yunanistan içinde oynayacaklar” diye konuştu. Türkiye-İsviçre maçından sonra yaşanan olayları hatırlatan Terim, şöyle konuştu:

“Ülke bir başarı elde ettiği zaman bu başarıyı hep beraber elde ediyoruz. O gün bize fazla vurmaktan, açık anlatılamadı galiba. Ülke meselesinde tarafsızlık olmaz, taraf olunur. Ben olurum. Olunması gerektiğine inanıyorum.

Disiplin kurulu benim bilgime başvurmak için İsviçre’ye çağırmıştı. Önümüze Türkiye’den gelen şeyleri koyup, ’Denilen budur, yapılan budur’ denildi. Bu konuda bir üzüntümüz, bir kırgınlımız vardır. Ben ülke meselesinde tarafsız olamam. Kendi içimizde birbirimize saygı çerçevesinde her şeyi söyleyebiliriz. O günlerde bana bu da yapıldı. ’Ne yani gördüğümüzü yazmayacak mıyız’ denildi. Başkalarına baktığımız zaman kimse ülke meselesinde tarafsız olmuyor. En ucuz cezayla kurtulduğumuzu ve bir daha olmamasını temenni edelim. Cezalı da oynadık, aslanlar gibi. Serzenişlerim de doğal hakkımdır.”

“COLİN KAZIM (A) MİLLİ TAKIMA GELEBİLİR”

Fatih Terim, Ümit Milli Takım’ın İsviçre ile oynadığı hazırlık maçında forma giyen Colin Kazım Richards’ı (A) Milli Takım’a çağırabileceğini söyledi. Milli takıma formlarından memnun olduğu oyuncuları çağırdığını vurgulayan Terim, “Hep 2 veya 3 oyuncu katarak gidiyoruz. Oyuncu konusunda sıkıntımız olacağını sanmıyorum. Biz oyuncu buluruz. Ümit Milli Takım’da Colin Kazım Richards var, annesi Türk. Hemen Antalya’daki İsviçre maçına getirdik, oynadı ve gayet iyiydi. Oğuz hoca İngiltere’de de seyretti. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki günlerde (A) Milli Takım’a gelebilir. Bunun gibi oyuncularımız var. Geçen sene İbrahim Akın’ı çağırdığım zaman ’oynamıyor’ diye tenkit edildim. İnşallah bu tip oyuncuları kazanabiliriz” diye konuştu. Fatih Terim, bir gazetecinin, “Son zamanlarda Almanya’daki Türk futbolcuları Alman Milli Takımı’nı seçiyor. Bu konuda bir çalışmanız var mı?” şeklindeki sorusu üzerine, şunları kaydetti:

“(Almanya’daki her oyuncu burada oynar) diye bir şey yok. Eğer bir oyuncu veya ailesi ’ben bu milli takımda oynamak istemiyorum’ diyorsa ağzından kuş tutsa ben formayı ona vermem ve bunu da açıklamam, kimseye de izah etmem. ’Benim oğlumu rahatsız etmeyin’ diye yazılan bir mektup var bizde, isim vermiyorum. Türk Milli Takımı rica ile oynanacak bir yer değildir. Almanya’da yasa değişti. Şu anda çift pasaporta giderseniz, Almanya’daki Futbol haklarınızdan feragat ediyorsunuz. Orada geçimini sağlayan insanlara kötülük edemeyiz. O zaman elimiz kolumuz bağlandı. Bizi tercih edip, Türk Milli Takımı’nda oynayabilecek kapasitede olanlara kapımız açıktır.” Terim, Brezilya, İngiltere, Meksika, Belçika, Hollanda ve Fransa gibi takımlarla hazırlık maçı oynamak istediğini, bu maçlarda bazı futbolcuları da görme imkanı bulacağını kaydetti. Fatih Terim, Türkiye’de futbolda yaşanan son olaylarla ilgili “Türk futbolu kaosa mı gidiyor?” şeklindeki bir soru üzerine, “Kimseyi suçlamadan futbolun içindeki tüm birimlerin uzlaşma sağlaması gerekir. Sevgiyle bu iş halledilebilir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious