Terim: "Zafere 7 formül"

  • Giriş : 15.11.2007 / 16:59:00

Milli Takımlar Teknik Direktörü, 17 Kasım’daki kritik karşılaşmanın önemine dikkat çekerken, oyuncularına önemli uyarılarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Takımlar Teknik Direktörü, 17 Kasım’daki kritik karşılaşmanın önemine dikkat çekerken, oyuncularına önemli uyarılarda bulundu. Ve Euro 2008 finallerine gidecek yolu gösterdi.

1-Rakibin etkili olduğu kanat akınlarına dikkat.

2-Norveç, kontratağa çabuk çıkan bir takım.

3-Iversen koşmuyor ama hava toplarında etkili.

4-Jean Gunnar Solli çok tehlikeli bir oyuncu.

5-Yerden oynarsak, rakibin dengesini bozarız.

6-Defansları uzun ama çok fazla hata yapıyorlar.

7-Sürekli hareket edin, koşun, mücadele edin.

2008 Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne katılma mücadelesi veren A Milli Futbol Takımımız, bu yoldaki en önemli sınavını 17 Kasım Cumartesi günü Norveç önünde verecek. Ay yıldızlı ekibimiz, deplasmandaki zorlu karşılaşmadan galip ayrılırsa, 21 puana ulaşarak puan cetvelinde Norveç’in üstüne çıkacak ve son Bosna-Hersek maçına daha rahat çıkma imkanını bulacak. Yenilgi ya da beraberlik halinde tüm ümitlerini tüketecek olan millilerimiz, Estonya’nın başkenti Tallin’deki çalışmalarını bu bilinçle sürdürüyor.

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, kar yağışı altında çalıştırdığı oyuncularına Norveç maçının önemini anlatırken, büyüteç altına aldıkları rakiplerinin güçlü ve zayıf yönlerini bir bir sıralıyor.

Norveç’in fizik gücü yüksek oyunculardan kurulu bir takım olduğuna dikkat çeken Terim, zafere giden yolda 7 unsuru göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtiyor.

Nefes aldırmayacağız

Terim, Norveç’in güçlü ve zayıf yönlerini sıralayıp, ay yıldızlı oyuncularına şu uyarılarda bulundu:

"Norveç çok koşan bir ekip. Rakibimizin önemli oyuncuları var. Özellikle kanatlarda etkililer. İki kanadı da tıkamalıyız. Hatasız oynamak zorundayız. Biz de en az onlar kadar koşmalıyız. Rakibe 90 dakika boyunca nefes aldırmayacağız.

Rakibimizin sol kanadında oynayan Gamst Pedersen’e dikkat etmeliyiz. Tugay’ın Blackburn Rovers’tan takım arkadaşı olan bu oyuncu çok çabuk ve zeki. Çok tehlikeli atakları var. Ona dikkat etmeliyiz.

Norveç, kontratağa çabuk çıkan bir takım. Çok koşup, mücadele ederek bu avantajlarını kullandırmamalıyız.

Rakibin önemli isimlerinden biri olan Iversen’i kontrol etmeliyiz. O fazla koşmuyor ama kafa vuruşlarında oldukça etkili. Kanatlardan gelecek ortalarda iyi yer tutuyor ve kafa toplarıyla çok can yakıyor. Orta sahanın sağında oynayan Jean Gunnar Solli tehlikeli bir oyuncu. Bu futbolcunun varlığı, Norveç takımını olumlu etkiliyor. Ona çok dikkat etmeliyiz.

Topu yere indirin

Norveç Milli Takımı’nın güçlü yönlerinin yanı sıra zaafları da var. Fizik olarak iyiler ama yerden oynarsak, avantaj bize geçer. Yerden ayağa paslarla hızlı şekilde atağa kalkarsak, rakibin avantajını dezavantaja çevirebiliriz.

Defansları zayıf ve çok hata yapıyorlar. Bu bölgede yer alan oyuncular uzun boylu oldukları için havadan etkililer. Ancak yerden pas yüzdeleri düşük. Yerden çabuk oynayıp, pas yapmalıyız. Durarak oynamak yok. Sürekli hareket edin. Koşun, savaşın, mücadele edin. Bu şekilde oynarsak, göreceksiniz sonuca kolay gideriz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious