Terim'den Mesut açıklaması

Terim'den Mesut  açıklaması.8544
  • Giriş : 10.02.2009 / 21:11:00

Terim, Almanya Milli Takımı'nı tercih eden Mesut Özil'e başarı dileyerek, "Milli takımımızda o formayı giymekten onur ve heyecan duyacak oyuncularımız var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, A Milli Takım'ın yarın Fildişi Sahilleri ile oynayacağı özel maç öncesi milli futbolcular Hamit Altıntop ve Tuncay Şanlı ile karşılaşmanın oynanacağı İzmir Atatürk Stadı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Almanya Milli Takımı'nı tercih eden oyuncu Mesut Özil ile ilgili görüşlerini dile getiren Terim, Mesut Özil'e başarı dileyerek, "Mesut, kendisinin ve ailesinin isteğini yaptı. Milli Takım'da o formayı giymekten onur ve heyecan duyacak oyuncularımız var. Türk Milli Takımı, o kutsal duyguyu iliklerinde hissedecek oyunculardan oluşuyor. Bu nedenle bu saatten sonra açıklama yapmayı zaman kaybı ve gereksiz olarak görüyoruz" diye konuştu.

Milli Takım'ın dünya futbolunda iyi bir yere geldiğini ifade eden Terim, "Türk Milli Takımı, dünyanın her yerinde her şekilde oynayacak potansiyele sahip bir takım. Birilerini bir yerde yenmek gerekiyorsa Türk Milli Takımı bunu yapar" dedi.

ÇEKİŞME MİLLİ TAKIMA YARAYACAK

Turkcell Süper Lig'de yaşanan rekabetin Milli Takıma olumlu yansıyacağına inandığını dile getiren Terim, "Turkcell Süper Lig'de her geçen biraz daha kızışıyor, bu rekabetten mutluluk duyuyorum. Ligte altı takım şampiyonluk mücadelesi veriyor. Gaziantepspor ve Kayserispor da şampiyonluk yarışının kaderini belirleyecek iki takım diyebiliriz. Ligde yaşanan rekabet beni son derece mutlu ediyor. Sanırım seyredenleri de mutlu ediyor ve herkesi heyecanlandırıyor. Ligden beklentimiz heyecanlı ve çekişmeli geçmesi ve bunun da milli takıma yansıması. Şu ana kadar bu gerçekleşmiş gözüküyor" diye konuştu. Milli futbolcu Mehmet Aurelio'nun performansıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Terim, Aurelio'nun tam bir takım oynucusu olduğunu söyledi.

Trabzonspor yönetiminin takımlarından kadroya az futbolcu çağrılmasıyla ilgili yaptığı eleştirilere cevap veren Terim, herhangi bir kulübe karşı ön yargılı tutumunun olamayacağını belirterek, "Benim bugüne kadar oyuncu seçimimdeki tavrımı, kriterlerimi herkes biliyor. Kadroyu belirlerken bugüne kadar oyuncuların takımlarına bakmadan sisteme, oyun anlayışına uyanları Milli Takım kadrosuna çağırdık. Herkes milli takımda kendi takımından çok oyuncu olmasını ister, bu çok normal. Benim herhangi bir kulübe karşı ön yargılı tutumum olamaz. Daha önceki görev süremde Hami, Ogün, Abdullah, Orhan, Tolunay gibi 6-7 isme görev verdim, bunların birçoğunu 2006 Avrupa Şampiyonası'nda oynattım. Daha sonra Fatih, Gökdeniz, Hüseyin, Tolga, Ceyhun gibi isimlere görev verdim. Kendi camiası Gökdeniz'e sahip çıkmazken, herkes Gökdeniz'e sırt çevirdiğinde ben eleştirileri de göğüsleyerek ben sahip çıktım. En son Avusturya maçında Serkan Balcı vardı, sakatlığı bulunmasaydı o da aramızda olacaktı. Son Avrupa Şampiyonası'nda
başarılı olmuş bir kadromuz var, bu kadroyu bozmak istemiyorum. Zaman zaman bu kadroya ilave edilebilecek oyuncuları çağırıyor ve onlara görev veriyoruz. İkinci ligden de oyuncu alıyorum, hiçbir önyargıya kapılmadan bir kadro oluşturuyorum. Trabzonspor çok başarılı bir sezon geçiriyor ve bu da beni çok mutlu ediyor. Her zaman takip ettiğimiz ve milli takıma her zaman katkı sağlayacak bir kulüp, kimsenin alınganlık göstermesine gerek yok" ifadelerini kullandı.

2010 Dünya Şampiyonası grup elemelerinde karşılaşacakları İspanya'nın her takımın karşılaşmaktan mutluluk duyacağı bir takım olduğunu belirten Terim, "Oyuncularımın ve ülkemin en önemli yapacağı iş Dünya sıralamasında bir numara olan İspanya ile başa çıkmaktır. Benim oyuncularıma hep söylediğim şudur, bizim ne oynadığımız önemlidir. Oynamazsanız kazanamazsınız. Benim oyuncularım için çok önemli bir fırsattır, kaybetsek de oynayarak kaybedeceğiz. Herkesin sistemine, taktiğine saygı duyarız, ama sahada geçerli olan bizim ne yaptığımız olduğunu da bilecek kadar da olgunluğa ulaşmış bir takımız" diye konuştu.

"MESUT, İNŞALLAH PİŞMAN OLMAZ"

Mesut Özil'in Almanya Milli Takımı'nı tercih etmesiyle ilgili görüşlerini dile getiren milli futbolcu Hamit Altıntop ise, "Benim böyle bir tercihim yoktu, çünkü ben Türk'üm. Öyle doğdum ve öyle büyüdüm. Onun için kendisinin düşündüklerini bilemeyeceğim. İnşallah daha sonra pişman olmaz" dedi.

Milli futbolcu Tuncay Şanlı da, milli takımda yer almak konusunda Fatih hocadan talepte bulunduğunu belirterek, "Maç olmasa bile arada toplanmak, aynı atmosferde olmak kendi bireysel performansımıza yansıyor. Bunu hissettiğim için bu talepte bulundum. İyi bir ortam var, aile ortamı olduğu için aileden uzak kalmak zor geliyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*