Terim'den Millilere 4 emir

Terim'den Millilere 4 emir .9381
  • Giriş : 11.10.2007 / 08:20:00

Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası finalleri için hedefe odaklandıklarını belirterek, finallere katılacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1-Moldova kontrataklarına dikkat edin, rakibe şut attırmayın. Defanstan oyun kurarak çıkın ve birbirinizi boş bırakmayın.
2-Orta sahamız ofansif olduğu kadar defansif düşünce içinde olmalı. Bu bölgedeki oyuncularımız çok çalışmalı ve etkinliğini hissettirmeli.
3-Rakibimiz oyunu sürekli dar alana sıkıştıracak. Kanatlardan oyunu genişletmemiz gerekli. Toplu ve topsuz ikili oynamak gerekli.
4-Forvet oyuncuları presi en üst düzeyde tutarak rakibi bunaltmalı. Top bizde iken rakip ceza alanında mutlaka çoğalalım, kaleyi düşünün.

MİLLİ Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası finalleri için hedefe odaklandıklarını belirterek, finallere katılacaklarını söyledi. Yardımcıları Müfit Erkasap, Metin Tekin, Oğuz Çetin ve futbolcularla dün toplantı yapan Terim, "Moldova karşısında sahaya çıkacak 11 kişilik kadrodaki tüm oyuncularımız sistemin gereklerini yerine getirecek. En ufak risk bize pahalıya malolur. Ama olağanüstü güç sergileyerek Moldova deplasmanından 3 puanla döneceğimizden şüphem yok" dedi. 4 konuda uyarıda bulunan Terim kaleden forvete tüm oyuncularına tek tek Moldova takımının özelliklerini anlattı.

Rakibe şut attırmayın

Terim, savunmada yer alan Emre Aşık, Gökhan Zan, Servet Çetin ve Yasin’e "Rakip kontrataklarda zaman zaman tehlike oluşturuyor. Ataklar nereden gelirse gelsin ceza alanına giren Moldovalı oyunculara şut attırmayın. Adam adama oynayarak yardımlaşmayı üst düzeye getirin. Defanstan oyun kurarak çıkın ve birbirinizi boş bırakmayın. Defanstaki bir anlık kopukluk rakibe prim tanır. Moldova forvetinde defansımızı aşacak önemli yıldız yok, ama tedbirli olalım" dedi.

Orta saha çok koşmalı

Milli Takım’ın kalbi olan orta sahada her oyuncunun defansif olduğu kadar ofansif düşünce içinde olması gerektiğini vurgulayan Terim şöyle devam etti: "Moldova karşısında orta saha çok etkili olacak. Oyunu iki yönlü oynamanız gerek. Dünyada ve Avrupa’da bu sistem geçerli. Ülke takımların başarısında ikinci bölge çok farklı. Dar alanda 30-35 metreden oynanıyor. Özellikle ikinci bölgede futbolun hassasiyeti ve oyuncu kalitesi çok önemli. Kendinizi ön plana çıkartacak özellikler sergileyin. Orta saha çok çalışmalı.

Kanatlarla oyunu açın

Kenar oyuncuları çok dikkat etmeli. Klasik 4-4-2’de öndeki ile arkadaki futbolcuların çok iyi anlaşması gerek. Libero bu üçgene destek vermeli. Moldova maçı Malta karşılaşmasına benzetmeye çalışacak. Oyunu sürekli dar sahaya sıkıştıracak. Kanatlardan oyunu genişletmemiz gerekli. Toplu ve topsuz oyunda destek olarak ikili oynamak gerekli. Kenar oyuncuları sadece orta yapmayacak, sağdan orta yapıldığında sol kanat oyuncusu kale içinde olmalı. Tuncay arka direkte bu işleri yapan örnek oyuncu.

Hücumda çabuk çoğalın

Moldova karşısında forvette etkimizi hissettirmek zorundayız. Sprinter ve teknik kapasitesi üstün iki oyuncuya görev vereceğim. Ümit Karan ve Gökhan Ünal’ın rakip defansa nefes aldırmaması gerekir. Forvet oyuncuları presi en üst düzeyde tutarak rakibi bunaltmalı. Top bizde iken rakip ceza alanında mutlaka çoğalalım. Defansta önemli zaafiyet yaşayan Moldova kolay kolay ileri çıkamaz, onları bireysel hataya zorlayın. Ayağınıza top geldiğinde doğrudan kaleyi düşünün."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious