Terim'e meteoroloji önerisi

  • Giriş : 01.10.2008 / 11:15:00

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar,A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Terim'e çok ilginç bir çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, koşarken rüzgarın yönü ve şiddetinin önemli olduğunu, bu nedenle sporcuların meteorolojik gelişmeler ışığında performanslarını yükseltebileceklerini belirterek, ''A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Sayın Terim'in meteorolojik verileri dikkate alması durumunda daha iyi sonuçlar elde edileceğini düşünüyoruz'' dedi.

Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün çok geniş kesimlere hizmet verdiğini belirterek, başta ulaşım olmak üzere birçok sektöre destek sağladıklarını bildirdi.

Spor sektörüne ilişkin çalışmalarının da bulunduğunu belirten Çağlar, ''Stadyum Tahmin Sistemi'' ile Futbol karşılaşmaları öncesinde statların bulunduğu bölgeyle ilgili hava tahmin raporu hazırladıklarını ve web sitelerinde yayımladıklarını anlattı.

Çağlar ayrıca, dünyanın en önemli otomobil yarışı organizasyonlarından Formula-1 yarışlarının daha sağlıklı gerçekleşmesi için yarış pistinin bulunduğu mevkiye özel hava tahmini yaptıklarını da ifade etti.

Türkiye A Milli Futbol Takımının, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda İsviçre A Milli Futbol Takımıyla yaptığı karşılaşmaya değinen Çağlar, şunları kaydetti:

''Maç sırasında bardaktan boşanırcasına yağmur yağdı. Bizim oyuncularımız maalesef biraz zorlandılar. Takımımız, ancak ikinci yarıda yağmurun durmasıyla performansını gösterebildi. Oyuncularımız, yağmuru bilerek çıkmış olsalardı ona göre giyinirlerdi; Sayın Fatih Terim, futbolcu seçimlerini ona göre yapabilirdi. Biz o konunun çalışmasını yaptırmıştık. Etkili bir yağış olacağını tespit ettik. O konuda iş birliğine hazırız. Futbolcularımız, kulüpler bizleri ararlarsa, internet sitemize girerlerse tahminleri öğrenebilirler. İnanıyorum ki sporcular bu şekilde daha başarılı olacaklardır.

Koşarken rüzgarın şiddeti çok önemli. Sporcular meteorolojik gelişmeleri öğrenerek performanslarını yükseltebilirler. Milli Takım Teknik Direktörü Sayın Terim'in meteorolojik verileri dikkate alması durumunda daha iyi sonuçlar elde edileceğini düşünüyoruz.''

Çağlar, bu kapsamda yaptıkları tahminleri kurumun resmi internet sitesinde yayımladıklarını belirterek, ''Spor kulüpleri ve bizimle çalışan çeşitli medya kurumları meteorolojik gelişmeleri öğrenerek buna göre önlem alıyor'' dedi.

-TSK'YA METEOROLOJİK VERİ DESTEĞİ-

Spor faaliyetlerinin yanı sıra diğer kurum ve kuruluşlara yönelik çalışmalarının da bulunduğunu belirten Çağlar, özellikle hava, kara ve deniz taşımacılığında meteorolojik tahminlerin çok önemli olduğunu vurguladı.

Çağlar, bunun yanında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile de çalıştıklarını, sınır ötesi ve içinde her türlü tatbikat ve operasyonda TSK'ya bilgi aktardıklarını kaydetti.

Tarım sektöründe de hava şartlarının önemine işaret eden Çağlar, ürünün meteorolojik bir parametreden dolayı zarar görmesinin önüne geçilebilmesi için destek çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Çağlar, hidroelektrik ve rüzgar santrallerinin kurulacağı yerler konusunda fikir verebilmesi açısından o yerin uzun yıllar hava tahminlerinin takip edilmesi gerektiğini, bu nedenle enerji sektörünün de meteorolojik tahminlere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Çağlar, son zamanlarda DSİ'nin yaptığı hidroelektrik santrallerinin kurulmasında önemli hizmetlerde bulunduklarını anlattı.

Santrallerin verimli işletilmesi konusunda meteorolojik faktörlerin önemini belirten Çağlar, enerjinin hangi zaman diliminde ne kadar üretilebileceğinin bu şekilde belirlenebileceğini ifade etti.

Mehmet Çağlar, meteorolojik tahminlerin şehircilik açısından da önem taşıdığına dikkati çekerek, binalar yapılırken sıcaklık ve rüzgar durumunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*