Termal Seramik de kapısına kilit vurdu

Termal Seramik de kapısına kilit vurdu.21737
  • Giriş : 08.11.2008 / 23:07:00

Bilecik'in Söğüt ilçesinde faaliyet gösteren Termal Seramik Sanayi AŞ, iki fabrikasından birinde üretime üç ay ara verdi. 400 işçi bu süre içerisinde ücretsiz izinli sayılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tesisin Genel Müdürü Nevruz Kartal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılda 25 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip fabrikanın 70 milyon dolarlık yatırım sonucu 1997 yılında üretime geçtiğini anımsattı.

Dünyada yaşanan krizinden ülkedeki seramik sektöründe faaliyet gösteren tesislerin etkilendiğini anlatan Kartal, şöyle konuştu:

''İç ve dış piyasada talep çok düştü. Biz yaptığımız üretimin yüzde 70'ini ihraç ediyorduk. Ancak, kriz başta batı olmak üzere birçok ülkeyi etkileyince ihracat da sıkıntıya girdi. Ülkede faaliyet gösteren çok sayıda seramik fabrikası kapandı. 1997 yılından bu yana hiçbir zaman işçimizi mağdur etmedik, gönül isterdi ki şimdi de etmeyelim, ancak şu an elimizden gelen bir şey yok.

Bizim kültürümüzde işçi çıkarmak yok. İşçi çıkarmak işvereni asla mutlu etmez, aksine fazlasıyla üzer. Burada 70 milyon dolarlık bir yatırım var. Hangi sanayici bu büyüklükteki tesisini üretime kapatmak veya işçisini çıkarmak ister. Gelinen noktada üretime üç aya ara vereceğiz. Bu sürede de 400 işçimizi ücretsiz izine ayırmak zorunda kaldık.''

Öte yandan fabrika önünde bir grup işçi alacaklarının ödenmesi için beklemeyi sürdürüyor. Fabrika yetkilileri işçilerin 1 maaş tutarındaki alacaklarının 2-3 gün içinde ödeneceğini söylediler.

Yaklaşık 6 ay önce de ilçede faaliyet gösteren ve 350 işçi çalıştıran Anatolia Seramik Fabrikası üretimini durdurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*