Termal turizmi öğrendik

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Dünya genelinde en büyük 7. jeotermal kaynak Türkiye'de.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turizme 1984 yılında Marmaris'te açtıkları otelle giren Muğla'lı İşadamı Kadir Başoğlan, eski Denizli Valisi Yusuf Ziya Göksu'nun teşvikleriyle Sarayköy'e bağlı Tekkeköy sınırları içinde yer alan ve 'Kokar Hamam' diye anılan bataklık görünümündeki Tekke Kaplıcaları'na 7 milyon YTL yatırım yaptı. Umut Termal Otel Sağlık ve Kür Merkezi Denizli Valisi Gazi Şimşek, Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu'yla birlikte törenle açıldı. Vali Şimşek, işadamı Kadir Başoğlan'ı, çılgın olarak nitelendirdi. Şimşek, "Yıllardır halkın uyuz hamamı olarak bildiği bataklıktan çılgın Marmarisli Kadir Başoğlan, böyle güzel bir tesis kurdu. Çılgın diyorum çünkü bizim milletimizde çılgınlar güzel işler başarıyor." şeklinde konuştu.

2001yılında 56 milyara satın aldıkları araziyi sürekli geliştirerek bugünkü hale getirdiklerini söyleyen Kadir Başoğlan, Almanya, İngiltere, İsveç, İsrail, Japonya gibi ülkelerden birçok küritsin (termal turist) tesisi keşfedip ziyaret ettiği söylüyor. Marmaris'te 20 yıl plaj turizminde faaliyet gösteren Başoğlan, bölgede üç yıl süren bilimsel araştırmalar yaptırdığını açıkladı. Yaptırdığı araştırmalarda bölgede bulunan jeotermal su ve termal çamurun dünyada ender bulunan doğal zenginliklerinden biri olduğunu tespit ettiklerini vurgulayan Başoğlan, "Sağlık Bakanlığı'ndan da gerekli izinleri aldık. Yerdeki çamurun sedef, egzama, akne, romatizmal hastalıklar, bel ve boyun fıtığına iyi geliyor. Termal su yosunu ve turba çamurunun adı geçen hastalıkların tedavisinde ve güzellik ürünü olarak kullanılması için de harekete geçtik. SPA Care markasını ürettik." dedi. Başoğlan, kimsenin beğenmediği bataklıkta trilyonluk sağlık ve kür merkezi kurarak, yıllardır insanların ilgi göstermediği çamuru AB ülkelerine ve Dubai'ye ihraç etiklerini vurguluyor.

Timurlenk'in askerlerinin uyuz hastalığından kurtulmak için kullandıkları ve bölgede yaşayanlar tarafından 'Uyuz Hamamı' olarak ta adlandırılan yere yapılan termal otelde kalabilmek için bir ay önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Çevresinde mütevazı bir kimliği ile bilinen Başoğlan, müşteri çok yoğun olduğunda odasını da verip kendisi araçta yatıp kalkıyor. Başoğlan, "Termal turizm için ülkemize gelen kişiler sadece kendi sağlığı için yaptığı harcamalar, tedavi ve konaklama ile beraber, bıraktığı döviz diğer turizm dallarında gelen turistlerin bıraktığı dövizden çok daha fazladır. Üsteli termal turizmde her şey dahi uygulanmadığı esnafta kazanıyor. " dedi.

Öte yandan Afyon'da Türkiye'nin İlk özel termal yatırımı olarak hizmete açılan 5 Yıldızlı Otel Thermal Resort Oruçoğlu Genel Müdür Cengiz Bozca, Türkiye genelinde plaj turizminin yaşadığı sıkıntıyı yaşamadıklarını çünkü müşterilerinin yerli turistler olduğunu bildirdi.

Otellerinde müşteri azalmasının olmadığını kaydeden Bozca, tek sorunlarının Afyon'da havaalanı olmadığı için yurtdışındaki müşterilerilere ulaşmakta güçlük olduğunu açıkladı. Bozca, "Bu dönem Sağlık Bakanlığı kaplıca tedavisine daha duyarlı davranıp destekliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın termal turizmin reklâmını daha fazla yapmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

İkbal Termal Otel'in Genel Müdürü Orhan Kuş, Bozca'nın açıklamalarını destekleyerek en büyük sıkıntılarının hava limanı olmadığı için ulaşım olduğunu vurguladı. Termal turizmin plaj turizmine göre birçok avantajı olduğuna dikkat çeken Kuş, "Yılın her mevsiminde termal turizm devamlı müşteri gelebilmesine imkân sağlanıyor. Ayrıca gelen müşteriler plaj turistlerine 3-4 kat daha fazla para harcayabiliyor. Çünkü müşteri portföyü genelde orta yaş üstü olduğu için belli bir gelir düzeyine ulaşmış kimseler." şeklinde termal turizmi değerlendirdi.

Kızılcahamam'da son yıllarda yoğunlaşan termal turizm tesisleri ile yöre, adından sıkça söz ettirmeye başladı. Ankara'ya yakın olması, pek çok kongre ve siyasal parti toplantısının yörede gerçekleşmesine nerden oluyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'la beraber AK Parti istişare toplantıları ve kampıyla gündeme gelen Kızılcahamam Termal Tatil Köyü Genel Müdürü Zeki Çiftçi Türkiye'deki tatil anlayışına yeni bir boyut getirilmesi gerektiğini söylüyor. Çiftçi, müşterilerinin azalması bir yana tatil köyüne gelenlerin sayısının geçen yıla göre yüzde 30 arttığını ifade etti.

Termal turizmde elde elden büyük gelir birçok yatırımcının da iştihanı açmış durumda. Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, Hamam Boğazı termal alanının turizm alanı ilan edilmesinin ardından birçok yatırımcının otel yapmak için kendilerine başvurduğunu söyledi. Arıtürk, "Bakanlığımız tarafından bölgenin yatırıma açılması için faaliyete başladık. Yoğun bir şekilde imar çalışmalarımız devam ediyor. Hamam boğazına başta Hitit seramik olmak üzere birçok yatırımcı ilgi gösteriyor." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious