Termik santralde iş bırakma eylemi

Termik santralde iş bırakma eylemi.11499
  • Giriş : 17.04.2009 / 20:26:00

Afşin- Elbistan B Termik Santrali'nin taşeron firması olan Tuğçe Turizm, Temizlik, Gıda, Taşımacılık A.Ş.'nin işçileri, 2 aydır ücretlerini alamadıklarını öne sürerek iş bırakma eylemi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2007'de yapılan ihale sonucu bakım işini alan Tuğçe A.Ş.'de çalışan 294 kişi, bugün tesislerin önünde toplandı. İşçiler, 800 ile 1000 TL arasında aylı ücret aldıklarını, 2 aydır hesaplarına 35 ile 100 TL arasında değişen para yatırıldığını ileri sürdü. Şirketin 16 Nisan'da sona eren sözleşmesini 2 ay daha uzattığını ancak ücretlerini alamadıkları için çalışmayacaklarını ileri süren işçiler, alacaklarının hesaplarına yatırılmasını istedi. İşçiler, “2 yıldır bu firmada çalışıyoruz verilen sözlerin çoğu yerine getirilmediği gibi son 2 aydır para da alamıyoruz. Tuğçe firması para ödemiyor. EÜAŞ yetkilileri de 'Kesintiler bizi ilgilendirmez' diyor. Biz kanuni haklarımızı istiyoruz. Elektrik, telefon, su faturalarını yatıramıyoruz, ev kiramızı veremiyoruz” diye tepki gösterdi.

İşçiler eylem yaparken, Tuğçe A.Ş.'nin Müdürü Ümit Temiz de işçilerin yanına gelerek çalışmaları için ikna etmeye çalıştı. İşçilerden olumsuz yanıt alan Müdür Temiz, “Herkesin parası ödenecek. Bunu biz kesmedik, bunu işletme müdürlüğü kesti. Ben de almadığım parayı nasıl yatırayım işçiye. Alamadığım için ben de kesmek zorunda kaldım” dedi.

Tes-İş Afşin Şubesi Sekreteri Kerim Akarçay, işletme ve firma yetkilileriyle sorunların giderilmesi yönünde yaptıkları görüşmenin olumlu sonuçlandığını belirterek işçileri ikna etti. Bunun üzerine eylemci işçiler, işlerine döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*