Termik santraller 'ekmek kapısı' oldu

Termik santraller 'ekmek kapısı' oldu.21252
  • Giriş : 13.04.2008 / 11:11:00

Kahramanmaraş'ta yapımı planlanan 4 yeni termik santral, birlerce işsize ''ekmek kapısı'' olacak ve kent ekonomisini canlandıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Vekili Sermet Çuhadar, yaptığı açıklamada, Afşin-Elbistan A ve B termik santrallarında üretilen enerjinin Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu karşıladığına işaret ederek, termik santralların hem Kahramanmaraş hem Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Afşin-Elbistan C ve D kömür sahalarında termik santral kurmak ve işletmek üzere bugüne kadar 22 yerli, yabancı şirket ve ortaklığın şartname aldığına dikkati çeken Çuhadar, ''Burada çok ciddi kömür havzası var. Kömür madeninin, santralın bulunduğu yerde olması önemli. Enerji gerek dünyada gerekse Türkiye'de stratejik önemi artan bir sektör. Tüm dünyada enerji sıkıntısı var. Karlı bir yatırım olacak. Onun için işletmeler büyük ilgi gösteriyor'' dedi.

-''ENERJİ ÜRETİM HAVZASINA DÖNÜŞECEK''-

Afşin ve Elbistan ilçelerinin ekonomisinin tarıma dayalı olduğunu ifade eden Çuhadar, şunları söyledi:

''Bölgede en önemli geçim kaynağı olan şeker pancarına getirilen kotadan dolayı üretimde azalma var. Dolayısıyla geçimini şeker pancarından temin eden, arazisi olmayan vatandaşlar için termik santrallar çok önemli iş sahası. A ve B santralları zaten bölgede büyük istihdam sağlamıştı. C ve D termik santrallarında da 8 bin 500 kişinin işe alınacak olması muazzam bir olay, aileleriyle birlikte binlerce kişi buradan ekmek yiyecek. Kahramanmaraş sanayisinde de şu anda zaten durgunluk var, bu santrallar 'altın madeni' bulmuş gibi... Hem istihdama hem ülke ekonomisine büyük katkısı olacak.''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in, ''E ve F'' isimli iki terminalin daha yapılacağını söylediğini hatırlatan Çuhadar, ''Kahramanmaraş, enerji üretim havzasına dönüşecek'' dedi.

-''ELEMAN ALIMINDA AFŞİN'E ÖNCELİK VERİLMELİ''-

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can ise A ve B termik santrallarının kömür havzasının yüzde 95'ten fazlasının ve yeni yapılacak santralların tamamının Afşin ilçesinde olduğunu belirtti.

C ve D termik santralları bölgesinde bulunan yerleşim yerlerinin ve tarlaların istimlak edildiğini anlatan Can, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin elektrik arzına, ekonomiye katkı sağlanacağı için gurur duyuyoruz. Fakat, tarımsal alanların en güzel yerleri istimlak edildi, istimlak bedelleri ödeniyor ama verilen bedel çok düşük. Afşin'de istimlaktan dolayı 8-10 bin insanın mağduriyeti söz konusu. Termik santrallara eleman ise dışardan alınıyor. Burada zarar eden Afşin, işin kaymağını yiyen başka iller. Eleman alımında Afşin'e öncelik verilmeli. C ve D termik santrallara alınacak 8 bin 500 kişinin en azından 5-6 bininin Afşin ve çevre ilçelerden alınmasını istiyoruz.''

Afşin'de yeterli altyapı olmadığına, termik santralların yapımı için gelen taşeron firmaların bile kalacağı yeterli otel, yemek yiyecekleri restoran ve sosyal tesisler olmadığına işaret eden Bekir Sıtkı Can, bu alanda eksikleri gidermeye yönelik yatırımların yapılmasıyla ilçenin ekonomisine sağlanacak katkının daha büyük olacağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious