Terminatör'ün krizle başı dertte

Terminatör'ün krizle başı dertte.18092
  • Giriş : 02.07.2009 / 16:35:00

ABD'de California eyaletinin valisi Arnold Schwarzenegger, eyaletin bütçesindeki muazzam bütçe açığı nedeniyle olağanüstü mali durum ilan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eyaletin 24,3 milyar dolar tutarındaki bütçe açığına çözüm bulmaya çalışan Schwarzenegger, ayrıca birçok kamu kurumunun Haziran 2010'a kadar her ay üç gün çalışmaması talimatı verdi. Kamu kurumlarının kapalı olacağı günlerde çalışanlara ödeme yapılmayacak.

ABD'de ekonomik krizin en sert etkilediği eyaletlerden biri olan California'da, gelecek mali yıl bütçesinin 1 Temmuz'da sona eren döneme kadar onaylanamaması üzerine olağanüstü mali durum ilan edildi.

Eyalet Müfettişi John Chiang, bütçenin zamanında onaylanmamasının, eyaletin bütçe açığının Eylül ayına kadar 6,5 milyar dolara kadar çıkacağı anlanıma geldiğini söyledi. Chiang, bütçenin onaylamamasıyla kiralarını ve faturalarını ödemek, eve yiyecek götürmek zorundaki birçok insanın güçlükle karşılaşacağını belirtti.

Eyalette alınan acil önlemler gereği, bazı kamu kurumları, Haziran 2010'a kadar her ayın ilk, ikinci ve üçüncü Cuma günü kapanacak, bu günlerde çalışanlara ücret ödenmeyecek.

Schwarzenegger, yaptığı açıklamada, her ne kadar eyalet senatosu bütçe sorununu çözmeyi başaramasa da ''bütçe açığını çözmenin ilk ve tek önceliği olacağını'' ifade etti. Schwarzenegger, ''Biz beklerken, sorun büyümeye devam etti, açık daha da büyüdü, çünkü biz şimdi sahip olmadığımız bir parayı harcıyoruz. Bu sorunu halledinceye kadar dinlenmeyeceğim, bu krizin daha da artmasının bir parçası olmayacağım'' diye konuştu.

Schwarzenegger, ''Herkesin nakdimizin tükendiğinin farkında olması önemli. Eyalet meclisinin bu konuya daha ciddi yaklaşması özellikle önemli'' dedi.

California Senatosu'nda, Salı günü, Demokratların bütçe açığı sorununun çözümünde geçici önlem olarak, eğitim ve diğer programlardan 3,3 milyar dolar kesintiye gidilmesi konusundaki teklifi üzerinde anlaşmaya varılamadı.

Demokratlar, kesintilerin hayati önemi bulunan sosyal programlardan olmaması gerektiğine inanırken, Cumhuriyetçiler, bütçenin dengeye kavuşması için daha fazla kesintiye gidilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Cumhuriyetçiler ve Schwarzenegger, vergilerin yükseltilmesine de sıcak bakmıyorlar.

''TERMİNATÖR'ÜN SON KURBANI''

California'daki Demokratlar, Cumhuriyetçiler ve Schwarzenegger'in aksine harcamalarda daha az kesintiye gidilmesini ve vergilerin artırılmasını istiyorlar.

Eyalet senatosunun Demokrat üyesi Charles Calderon, Schwarzenegger'e tepkisini, ''California halkı 'Terminatör'ü' vali olarak seçtiğinde, eyaletin onun son kurbanı olacağını bilmiyordu'' diyerek dile getirdi.

Schwarzenegger, bazı kamu kurumlarının Haziran 2010'a kadar her ay üç gün kapalı tutulması talimatı 10 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek ve 200 bin kadar çalışan bu üç günde ücret alamayacak. Cezaevleri, hastaneler, otoyolu polisi ve itfaiye istasyonları uygulama dışında tutulacak.

Her yıl bütçe denkliği sorunuyla boğuşan California eyaleti, dünyanın sekizinci büyük ekonomisine sahip olması ve ABD'nin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 13'ünü oluşturması nedeniyle bu yıl özellikle ABD'nin geri kalanı için daha büyük bir önem taşıyor.

ABD'nin en kalabalık nüfusuna sahip California'nın gelirleri, ekonomik kriz nedeniyle Mayıs ayı itibariyle bir yıl önceye göre 13 milyar dolar azalarak 73 milyar dolara indi.

Beyaz Saray da eyaletteki durumu yakından izlediğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*