Termometreler çıldırdı

Termometreler çıldırdı.31204
  • Giriş : 24.06.2007 / 19:36:00
  • Güncelleme : 24.06.2007 / 19:47:58

Türkiye'yi dünden itibaren etkisi altına alan Kuzey Afrika sıcakları, etkisini en çok Aydın'da gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meteoroloji tarafından en yüksek sıcaklığın hissedileceği duyurulan Aydın'da, sokaklar boşalırken, evlerinde serinleyemeyen vatandaşlar parklar akın etti.

Küresel ısınma ve sıcak geçen kışın ardından bu kez de Kuzey Afrika sıcaklarının etkisinin iyice hissedildiği Aydın'da, bugün 2007 yılının en sıcak günü yaşandı. Dün gölgede sıcaklığın 44 derece olduğu kentte, sıcak hava bugün etkisini daha da artırdı. Termometrelerin gölgede 47 dereceyi gösterdiği il merkezinde yüzde 28'leri bulan nemin de etkisiyle daha fazla etkili olan sıcaklar nedeniyle, il merkezi adeta hayalet şehre döndü.

Zorunlu işi olmayan birçok kimse gündüz saatlerinde dışarı çıkmazken, sokaklarda sadece hafta sonu tatili için şehir merkezine gelen asker ve polis okulu öğrencilerin dolaştığı görüldü. İşleri ya da görevi dolaysıyla dışarı çıkmak zorunda kalanlar ise parklardaki ağaçların altlarında gölgelenip serinlemeye çalıştı.

Sıcak havalar en çok dondurma, meşrubat ve su satıcılarının işine yaradı. Şehir merkezindeki park ve piknik alanlarına akın eden vatandaşlar, sıcakların etkisinden daha az etkilenme gayreti içerisine girdi. Sıcaktan bunalan ve maddi sıkıntıları nedeniyle denize gitmeye fırsat bulamayan çocuklar, belediye tarafından yaptırılan su havuzlarında serinlemeye çalıştı. Sık sık ellerini ve yüzlerini yıkayan çocuklar, arkadaşlarını su havuzlarının içerisine iterek oyunlar oynadı. Aydın'da son 3 yılın es sıcak günlerini yaşadıklarını kaydeden çocuklar, serinlemek için günlerini su havuzlarında geçirdiklerini söyledi.

Aydın'da sıcakların son günlerde iyice artmaya başladığına dikkat çeken Aydınlı esnaf Ali Deniz, bu nedenle il merkezinde sokakların boşaldığını belirtti. Vatandaşların sıcak nedeniyle evlerinden çıkmak istemediğini kaydeden Deniz, "Yaz döneminin girmesiyle birlikte sıcaklar iyice arttı. Vatandaşlarımız daha çok akşam saatlerinde çıkıyor. Herkes hava serinleyince çıksa da, su tüketiminde ciddi bir artış gözlendi" dedi.

Zaten normalde Aydın'ın sıcak bir il olduğuna dikkat çeken emekli devlet memuru Hasan Demir de, "Herhalde bu sıralar televizyonların söylediğine göre 4-5 derece daha da artacakmış. Sıcaktan korunmak için mümkün olduğunca gölgelerde dolaşıyoruz. Evde soğuk duş alıyoruz. Daha çok beyaz giysiler giyerek korunmaya çalışıyoruz işte. Tatil imkânımız yok. İmkân olsa tabi tatile gitmek isterim. Emekli memuruz sonuçta." diye konuştu.

Sıcakların daha çok fakirleri etkilediği savunan İrfan Bayrat ise, Aydın'da ev çok sıcak olduğuna değindi. Bu yüzden gündüz dolaşıp gölgelerde oturduklarını açıklayan Bayrat, şöyle konuştu: "Akşama kadar dolaşıp, sonra eve gidiyoruz. Bir havuz olsa, insan içine girse çok güzel olacak. Ama böyle bir imkânımız da yok. Parasız bir havuz olsa, çok güzel olacak. Fakirler paralı havuzlara giremiyor. Zenginler giriyor. Biz fakirler onlara bakıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious