Termoslu saldırı PKK'nın iç savaşı

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Diyarbakır’da 8’i çocuk 10 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırın PKK’nın bir iç hesaplaşması sonucu gerçekleştiği iddia edildi. İddiaya göre sebep liderlik kavgası.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sivillere yönelik cinayetlerinin yanı sıra, örgüt içi infazlar nedeniyle de tepki çeken PKK’da, ‘Suriyeli-Türkiyeli’, ‘Bingöllü-Urfalı’ kadrolar arasındaki çekişme tırmanırken, Diyarbakır’da termos içine konularak yapılan bombalı saldırının bu çekişmenin bir sonucu olduğu söyleniyor. ‘nasname.com’ adlı internet sitesinde Nail Amudi imzasıyla yayınlanan bilgilere göre; Diyarbakır’daki bombalama eylemi, Kandil’deki Murat Karayılan ile liderlik mücadelesine giren Suriyeli Fehman Hüseyin yandaşlarınca, Karayılan’ın güç duruma düşürülmesi amacıyla gerçekleştirildi. Eylem, Karayılan’ın talimatıyla Suriye’de öldürülen Vifak Partisi sorumlularına bir misilleme olarak yapıldı.

Terör örgütünün ölüm listesine Bayrampaşa Cezaevi’nden tahliye olan iki örgüt sorumlusu eklendi. Kani Yılmaz’ı ve ‘Sarı İbrahim’ kod adlı Ramazan Toptaş’ı öldürterek örgüt içerisindeki konumunu sağlamlaştıran Murat Karayılan, PKK tetikçilerine bu sefer de örgütün Bayrampaşa Cezaevi eski sorumlularından Ferhan Güllü ve Sadrettin Aydınlık’ı hedef gösterdi. PKK tetikçileri, Bingöllü Ferhan Güllü ve Muşlu Sadrettin Aydınlık’ı arıyor. PKK tetikçilerinin, Ferhan Güllü’yü Köln’de bir tren garında yakaladıkları ve trenin altına iteleyerek, cinayete ‘intihar süsü’ vermeye çalıştıkları, ancak Güllü’nün son anda trenin altında kalmaktan kurtularak kaçmayı başardığı belirtiliyor.

Bayrampaşa Cezaevi’nde PKK adına sorumluluk yürüten Güllü ve Aydınlık’ın, ölüm listesine konulmalarının arkasındaki neden bu ikilinin örgüte yönelik eleştirileri olarak gösteriliyor. Güllü ve Aydınlık, cezaevinden çıktıktan sonra katıldıkları toplantılarda, PKK yönetiminin şiddet politikasını eleştirdi ve silahlı mücadeleyle sorunların çözülemeyeceğini anlattı. Hakkari ve Diyarbakır’da çocukların feci şekilde öldürülmelerinin örgütün ideolojisi ve söylemleriyle çeliştiğini dile getiren ikili, şu iddialar nedeniyle PKK’nın ölüm listesine girdi: “Örgüt kadrolarında ‘Türkiyeli-Suriyeli’, ‘Urfalı-Bingöllü’, ‘kadın-erkek’ gibi ayrımcılık tırmandı. Cezaevine düşen örgüt mensupları kaderine terk ediliyor, Avrupa ve dağ kadroları sadece kendini düşünüyor, örgütün tüm söylemleri birbiriyle çelişiyor. Örgüt adına toplanan milyonlarca dolar Avrupa ve Kandil arasında paylaşılıyor.”

PKK’nın daha önce öldürdüğü bazı militanlar ise şunlar: “Faruk Bozkurt, Engin Sincer, Siphan Badoshiva, Kemal Güneş, Hikmet Fidan, Kani Yılmaz, Sabri Tori, Veli Çat, Yasin Kanat, Viyan Soran, Berzan Düre, Hisen Mehmud Ebas.

Baydemir’e göre saldırı paramiliter örgüt işi

İtalya’da düzenlenen ‘Kent Diplomasisi’ toplantısının açılışında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, belediye başkanı olarak Diyarbakır’ın cadde ve sokaklarında yalnızca bozuk yollar ve yoksullukla değil, terk edilmiş bombalar, faili bulunamayan bombalama olaylarıyla da karşı karşıya kaldığını anlattı. Diyarbakır’da 10 kişinin ölümüne neden olan bombalama olayına da değinen Baydemir, “Olayı paramiliter bir örgüt web sitesinde üstlenmesine rağmen olay soruşturma boyutuyla faili meçhul kalmıştır. İki haftalık süre içinde, belediye başkanı sıfatıyla yaptığım konuşmalardan dolayı hakkımda açılan onlarca davadan beşinin duruşmasına girdim.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious