Terör, GAP turizmini baltalıyor!

  • Giriş : 18.04.2006 / 00:00:00

Güneydoğu Anadolu Bölgesi son günlerde yaşanan terör olayları nedeniyle rezervasyon iptalleri yaşamaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Her yıl yüzlerce turisti ağırlayan Bozdoğan Otel Sahibi Habip Bozdoğa, turizm sezonu başladığını, küçük çaplı grupların gelmeye başladğını kaydetti.

Bozdoğan, başta İstanbul ve İzmir olmak üzere bir çok ilden yerli ve yabancı turistlerin geldiğini belirterek, son günlerde yaşanan olaylardan dolayı bir çok rezervasyonun iptali yaşadıklarını söyledi.

"Bunların geçici olduğuna inanıyoruz" diyen Bozdoğan, "Mayıs ayı gelince turizmin yeniden eski canlılığına kavuşacağına inanıyoruz. Adıyaman 150 aşkın ören yeriyle adeta bir açık hava müzesi gibidir. Biz turizm acenteleriyle görüşmelerimizde bizi paket turlardan çıkararak Nemrut dağı turizmini ön plana çıkaran özel turlar düzenlenmesini talep ettik. Onlarda bu konularda bize sıcak bakıyor. Bu yıl geçti ama inşallah önümüzdeki yıl sadece Nemrut turu adı altında yeni paket turlar düzenleneceğine inanıyoruz. Bölgedeki bazı illerde yaşanan bazı tatsız olaylar oldu. Bu olaylar yüzünden de gruplardan bazı iptaller geldi. Bizde Adıyaman turizminin yeniden canlanması için böyle bir girişimde bulunduk." dedi.

İsisas Otel sahibi Ahmet Bozkurt, Nisan ayından Mayıs ayına kadar olan dönemde kesinleşmiş rezervasyonların olduğunu kaydederek, son günlerde yaşanan bu terör olaylarından dolayı 45 günlük rezervasyonlarımızın hepsinin iptal olduğunu ifade etti.

Bölgenin aslında çok sakin bir bölge olduğunu vurgulayan Bozkurt, "Güneydoğu denildiğinde terör var. Ama Adıyaman'da bu güne kadar turizmi yaralayacak ya da zarar verecek olay olmamıştır. Kimse bunlardan zarar görmemiştir. Bunun sebebi hem Adıyaman hem de bölgemiz çok misafirperverdir. Dolaysıyla bu bizim örf, adet ve geleneğimizde var. Misafirlerimize hiçbir zaman için dokunulmaz. Dikkat ederseniz ülkemizde ve bölgemizde yaşanan bir takım olaylar var. Bu olaylarda turizm için bölgeye gelen ve gezen insanlar zaman zaman bir takım olumsuz olaylarla karşılaşıyor ama Adıyaman'da bu güne kadar böyle bir olaya hiç rastlanmadı" diye konuştu.

Antiaochos Otel Müdürü Tamer Çetin de son günlerde Güneydoğu Anadolu'da yaşanan olayların GAP turizmini olumsuz yönde etkilediğini söylüyor.

Adıyaman Valisi Halil Işık, geçen yıl Adıyaman'a 28 bin yabancı 100 bin kadar da yerli turist geldiğini hatırlatarak, "Biz Adıyaman olarak sahip olduğumuz kültür turizmi potansiyeli içersinde en az 100 bin turist çekebilecekken turların paket tur olarak uygulanmasından dolayı Güneydoğunun her hangi bir ilinde güvenlik adına bir sorun olduğu zaman bütün turların iptal edilmesinden etkilendik. Adıyaman'da bu güne kadar güvenlik adına hiçbir sorun olmadı. Turizm adına hiçbir sorun yaşamadık. Bu nedenle herkesi Adıyaman'daki tarihi ve kültürel değerleri görmeye davet ediyorum. Çünkü Anadolu yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin kalıntıları doğal güzellikleriyle beraber ülkemizin bir doğal zenginliği olarak ortadır. Dünya turizminde de çok önemli bir yere sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bu zenginlikler içersinde Adıyaman'a bu güne kadar 21 medeniyet gelmiş geçmiştir. Adıyaman ili bu 21 medeniyetin bıraktığı çok zengin tarihi ve kültürel değerlere sahiptir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious