Terör, turistleri de korkuttu

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Bölgede huzurun sağlanmasıyla Diyarbakır'da altı yıldan bu yana sürekli gelişen kültür turizmi, terörün şiddeti tırmandırmasıyla yerini gerilemeye bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kültür turizmindeki gerilemeyi kabul eden Kültür ve Turizm Müdürü Göksu, "Turistler gezilerini iptal etmediler, sadece ertelediler" diyerek, son baharda Diyarbakır'a turist akının olacağını söyledi.

PKK terör örgütünün, kaybettiği destek ve gücü tekrar kazanmak için şiddet tırmandırması bölgenin huzurunu bozduğu gibi turistti de kaçırttı.

Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla 2000 yılından bu yana sürekli gelişme gösteren bölge turizmi, terörün tekrar tırmanışa geçtği yeni yılla birlikte yerini gerilemeye bıraktı.

Turist sayısındaki gerilemeyen terörist saldırıların yanı sıra, teröristelebaşlarının yaptıkları "Hedeflerimizin arasında turizm bölgeleri de var" açıklamasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Bu yıl ocak, şubat, mart ve nisan aylarında Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre 14 bin kişilik bir gerileme yaşandı.

2000 yılının ilk dört ayında Diyarbakır'a 50 bin turist gelirken, bu yılın aynı döneminde bu rakkam 36 binde kaldı. Toplamda olduğu gibi yabancı turist sayısında da gerileme yaşandı. 2005'in ilk 4 ayında 3 bin 700 yabancı turistin geldiği Diyarbakır'da bu yıl ocak, şubat, mart ve Nisan ayında sadece 2 bin 400 turist ziyaret etti.

Turist sayısındaki düşüşü doğrulayan Diyarbakır Kültür ve Turizm Müdürü Songül Göksu, bütün olumsuzluklara rağmen umutlu.

Kültürel mekanları ziyaret eden turistlerin eğitim seviyesinin yüksek olduğuna işaret eden Göksu, "Kültür turizmini tercih eden kişi, kum-deniz-güneş turizmini tercih edene göre daha eğitimli. Çünkü bir daha çok yeni şeyler öğrenmek için diğeri ise, tamamen dinlenmeye yönelik geziler yapıyor. Kültür turizmini tercih eden kişi bilir ki adete açık hava müzesi olan Diyarbakır'ı başka yerde bulamaz. Onun için şiddet olayları nedeniyle Diyarbakır'a yapacağı gezisini sadece erteler. Hiçbir zaman iptal etmez. Sonbaharda Diyarbakır ve bölgeye bir turist akının olacağını düşünüyoruz" diyerek yılın ikinci sezonu için umutlu konuştu.

Diyarbakır'ın yüksek olan kültür turizmi potansiyeli hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Müdürü Göksu, medeniyetin gelişiminin ilk adımı olan yerleşik hayata geçişin ilk olarak Diyarbakır Çayönü'nde gerçekleştiğini hattırlattı.

Bunun yanında 27 medeniyetin izini taşıyan Diyarbakır Surları, Suriçi ve İçkale'ye de değinen Göksu, başta Silvan, Eğil ve Lice olmak üzere bütün diğer ilçelerde gezilip görülmesi gereken tarihi değerlerin olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious