Terör, Van'ı da vurdu

Terör, Van'ı da vurdu.13486
  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm İl Müdürü İzzet Kütükoğlu, Van'da turizm sezonunun geçmiş yıllara oranla çok sakin geçtiğini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kütükoğlu, geçen kış mevsiminde Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesi'nde başlayan ve Türkiye'nin bir çok iline yayılan kuş gribinden Türkiye turizminin olumsuz etkilendiğini dile getirerek bundan en çok etkilenen ilin ise Van olduğunu kaydetti. Kütükoğlu, kuş gribine, Dünya Kupası ve son zamanlarda bölgede artan terör olaylarının da eklenmesi sonucu Van'a gelecek olan 15 milyon YTL turizm gelirinin kaybedildiğini vurguladı.

Van'a 2006 yılının ilk 6 ayında 8 bin yabancı ve 81 bin yerli turistin geldiğini hatırlatan Kütükoğlu, bu rakamlarda geçen yılın ilk altı ayına göre 4 bin azalma olduğunu ifade etti. Kütükoğlu, turist sayısında azalmanın en büyük sebebinin kuş gribi olduğunu belirterek, "Şemdinli olayları ve ardından mahkemenin Van'da görülmesi kamuoyunda kentin imajını olumsuz etkiledi. Van'ın tarihi ve turistik yerlerin çokluğu ile bölgenin en önemli turizm şehridir. Van'a 1990 yılı öncesi yılda 150 bin yerli ve yabancı turist geliyordu. Van'a bu eski canlılığı tekrar kazandırmak için Valilik son 2 yılda ciddi projeler hazırlıyor. Başta Akdamar Kilisesi olmak üzere tarihi mekanlarda onarım, restorasyon ve tanıtım çalışmaları devam ediyor. Akdamar Kilisesi'nin restorasyonu, Van ve Hoşap kalelerindeki düzenlemeler, tanıtım çalışmalarından dolayı büyük hedeflerimiz var. Buralardaki onarım ve restorasyon çalışmalarının bitmesi ile bölge huzur ortamının olması durumunda turizm ivme kazandıracaktır." dedi.

Van Gölü Turizmi Geliştirme Derneği Tahir Abi ise, Van'da turizm sezonunda yaşanan durgunluğun en önemli sebebinin kuş gribi ve bölgede son zamanlarda yaşanan terör olayları olduğunu söyledi. Abi, kuş gribinin yanı sıra Danimarka'da yaşanan karikatür krizi, Trabzon'da yaşanan papaz cinayeti ve en önemlisi bölgede artan terör olayları ile birlikte yabancıların bölgeyi güvenli görmemesinin turist sayısındaki azalmada etkili olduğunu dile getirdi. Bölgenin sanayi kenti olmadığını anlatan Abi, "Bölgemizin en önemli istihdam sağlayabilecek ve refah getirebilecek sektörlerden biri turizmdir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious