Terör değil, eğitim istiyoruz!

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da 1996 yılında terör örgütü PKK'nın Hantepe köyünü basarak şehit ettiği 4 öğretmen düzenlenen törenle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır merkeze bağlı Hantepe Köyü İlköğretim Okulu'nda düzenlenen programda terör örgütü PKK'nın 10 yıl önce köyü basarak öldürdüğü öğretmenler için toplu dua edildi. 30 Eylül 1996 tarihinde köye gelen teröristler, köyde eğitim veren öğretmenlerden Cuma İbiş (26), Uğur Güren (26), Saadettin Küçük (23) ve Nesrin Ünügör (25) kaldıkları evden silah zoru ile çıkartılıp köye yakın taşlık alana götürülerek öldürmüştü. Nişanlı olan Cuma İbiş ile Nesrin Ünügör, öldürülmeden önce düğün hazırlıkları yapıyordu.

Köyün ortasında bulunan okul binasında başlayan programda öğrenciler öldürülen öğretmenlerinin fotoğraflarını ellerinden bırakmadı.

Köy muhtarı Fevzi Atlı, PKK'nın öğretmenleri devletine, milletine sahip çıktıkları için öldürdüğünü söyledi. Yıllarca terörden mağdur olduklarını dile getiren Atlı, "Vatandaşlarımız yıllardır süren bu durumun bitmesini ve huzur içinde yaşamasını arzulamakta. Terörle birşey elde edilmediğini görmekteyiz." diye konuştu.

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tekdemir de, öldürülen öğretmenler ile tanışma imkânına sahip olduğunu belirterek, "Yıllar önce bu okulun onarımı sırasında köyü ziyaret ettiğimizde bu arkadaşlarda tanıştım, konuştum. Şu anda teker teker gözümün önündeler." dedi.

Aldığı acı haberde Hantepe'deki öğretmenlerin teröristler tarafından öldürüldüğünü öğrendiğini anlatan Tekdemir, "Bu bize çok büyük acı verdi. O yıllarda 2 yıl içinde onlarca öğretmenimiz öldürüldü. Teröristlerin birinci hedefi askerlerimiz ikinci hedefleri ise öğretmenlerimizdi." şeklinde konuştu.

Diyarbakır Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci, terör örgütünün bir takım kavramlar kullanarak bu kavramların arkasına sığındığın söyledi.

Kahveci," Bir cani hangi kavram arkasına sığınırsa sığınsın canidir. Bu coğrafyada yıllarca beraber yaşadık ve yaşıyoruz" dedi.

Törende bir kız öğrenci de düğününe 20 gün kala öldürülen öğretmen Nesrin Önügör'e yazdığı şiiri okudu.

Jandarmanın öğrencilere giyim ve kırtasiye yardımı yaptıktan sonra kalabalık, öğretmenlerin öldürüldüğü köy dışındaki yere kadar yürüdü. Türk bayrağı açan gruba öğrenciler eşlik etti.

Katliamın yaşandığı yere gelen öğrenciler, 'terör değil eğitim istiyoruz' dedi. Öğretmenlerin öldürüldüğü yere fotoğrafları bırakıldı.

Vali yardımcısı Hıdır Kahveci ve köy halkı, bırakılan fotoğrafların üstüne karanfil koydu. Öğretmenlerin ruhuna yapılan duayla tören sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious