Terör her yerde aynıdır!

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Terör Türkiye'de farklı, Afganistan'da farklı olamaz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarına işaret eden Erdoğan, "Bu olaya farklı nazarlarla bakan Türkiye'nin içindeki terör olayına farklı nazarla bakıyor" dedi.

Erdoğan, "Terör Türkiye'de farklı Afganistan'da farklı, Somali'de farklı, Darfur'da farklı olamaz. Terör her yerde aynıdır. Bu 'A' ülkesi yaptığı zaman hoşgörüyle bak, 'B' ülkesi yaptığı zaman farklı yaklaş. Böyle bir mantık böyle bir anlayış olamaz." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) İstanbul'da yapılan olağan genel kurul toplantısına katıldı. Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistin ve Lübnan'a gerçekleştiridiği saldırıların tehlikesine ve PKK'nın saldırılarına dikkat çekti. Dünyaya medeniyeti öğreten toprakların kör bir şiddetle yoğrulmasına göz yumulamayacağını dile geritiren Erdoğan, bölgeden yükselen ateşin taraf ülkeler başta olmak üzere tüm dünyayı etkileyeceğini söyledi. Yangının küçükken söndürülmesi gerektiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, "Dünya devletleri ne yazık ki Ortadoğu'da gereken inisiyatifi göstermiyor veya gösteremiyor." dedi. Ortadoğu'da barışın, kardeşliğin, insanlığın yeniden tesisi için Türkiye'nin her platformda aktif katkı yapmaya hazır olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bölgedeki bütün irili ufaklı aktörlerin aklını başına alma zamanı gelmiş geçiyor. Önceliğimiz kanın durmasıdır. Yoksa bu kan denizi büyüyecek ve maalasef tüm insanlığı tamamen yutacaktır." ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan, PKK saldırılarına da değindi. Türkiye'nin PKK ile mücadelesine farklı şekilde ele alındığına vurdu yapan Erdoğan, "Herkes Türkiye'nin kendi içindeki terör olayına da aynı şekilde bakmaya kendini hazırlasın. Biz sonunda başımızın çaresine de bakmasını da biliriz. Onun da çalışmalarını Ordu ve tüm ilgili birimlerimiz tüm hızıyla yapıyor. Bu amaçla her türlü gelişmeyi çok yönlü olarak değerlendiriyoruz. Muhtemel gelişmelere karşı da hazırlanıyoruz." şeklinde konuştu.

-TEK BAYRAK, TEK VATAN, TEK MİLLET-

Başbakan Erdoğan, halkın bilinçli olduğu yerlere terörün olmadığını, bilinçli olmayan halkın vurdumduymaz bir anlayış içinde olduğu yerlerde ise terörün yer bulduğunu söyledi. Erdoğan, ''Terör, asla hiçbir etnik unsurun Türkiye'de temsilcisi olamaz. Terör aslında, kendi özel amaçlarını gerçekleştirebilmek için etnik unsurları istismar etmek suretiyle buradan nemalanıyor'' dedi.

Terörün, herkesin ortak sorunu olduğuna dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi: "'Terör, asla hiçbir etnik unsurun Türkiye'de temsilcisi olamaz. Terör aslında, kendi özel amaçlarını gerçekleştirebilmek için etnik unsurları istismar etmek suretiyle buradan nemalanıyor. Bunun önünü hep birlikte kesmemiz lazım. Atılması gereken adımları hep beraber atıyoruz. Yola çıktığımızda bir şeyi özellikle vurguladık. Vurgulamalarımızda da bu çok açık. Biz dedik ki, bölgesel milliyetçiliğe karşıyız. Türkiye 780 bin kilometrekaresiyle aynen batı bölgelerimizin illeri gibi olacak. Bunu başarmamız lazım. Bugün İstanbul ne ise Van, Diyarbakır, Hakkari de öyle olacak. Bunu başardığımızda, 'Biz bu işi başardık' diyebiliriz. Aksi taktirde sadece bu işin lafını yaparız. Nereden başlayacak bu iş? Eğitimden, sağlıktan başlayacak. Adaleti, emniyeti, yolu, plan noktasındaki konutları, hayvancılık, tarım, bütün bunların AB standartlarına uygun şekilde yürütülmesi, girişimcilerimizin bölgelerde huzurlu bir şekilde yatırım yapmaları suretiyle, buraları istihdam noktasında çok daha farklı hale getirilmesiyle başaracağız. Biz Türkiye'de bulunan 40'a yakın etnik unsurları görmemezlikten gelemeyiz. Bu Türkiye'nin gerçeği. Vatandaşlık noktasında Anayasal olarak bizi bir araya getiren, birleştiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. El ele, omuz omuza olacağız. Tek bayrak, tek vatan, tek millet anlayışıyla geleceğe yürüyeceğiz. Hiç kimse 780 bin kilometrekare vatan toprakları üzerinde farklı emel, hayal beslemesin''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious