Terör mayınlarına 3 şehit

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Hizan’da arazi arama taramasında, teröristlerin önceden döşediği mayına basan 1 asteğmen ile 1 uzman çavuş şehit oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Destek için bölgeye sevk edilen birlikte yer alan 1 uzman çavuş da mayına basıp şehit düştü

PKK’lı teröristlere karşı operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri dün 3 şehit verdi. Bitlis’te yola döşenen mayının infilak etmesi sonucu 1 asteğmen ile 1 uzman çavuş şehit oldu. Destek için aynı operasyona katılan bir uzman çavuş da yine aynı bölgede mayına basarak şehit düştü. Şırnak’ta 2 terörist öldürüldü.
Bitlis’in Hizan kırsalındaki Çeltikli mevkiinde arazi arama tarama operasyonunu yoğunlaştıran güvenlik güçleri, teröristlerin döşediği mayına bastı. Mayının patlaması sonucu Jandarma Asteğmen Sertaç Uzun ile Uzman Çavuş Hakan Han şehit oldu. Patlamada bir asker de yaralandı. Türkiye 2 şehidin yasını tutarken, aynı operasyondan bir şehit haberi daha geldi. Aynı operasyona destek amacıyla bölgeye takviye kuvvet gönderildi. Destek birliğinde yer alan Uzman Çavuş Kaşif Arslan, Çeltikli yakınlarında mayına basarak şehit oldu.
Şehitler Uzun ve Han için Tatvan Askeri Hastanesi’nde tören yapıldı. Törene, Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, Belediye Başkanı Cevdet Özdemir, 6’ncı Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Tacettin Coşkun, Tatvan Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu, Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Peker ve kurum amirleri katıldı. Törenin ardından Uzun’un cenazesi Ankara’ya, Han’ın cenazesi Erzurum’a yollandı. Arslan için de bugün Tatvan Askeri Hastanesi’nde tören düzenlenecek. Törenin ardından Arslan’ın cenazesi Samsun’a gönderilecek.

İki terörist öldürüldü

Şırnak’taki Bestler Dereler bölgesinde 3 gündür sürdürülen operasyonlarda da teröristlerle sıcak temas sağlandı. Güvenlik güçlerinin "teslim ol" çağrılarına ateşle karşılık veren PKK’lı teröristlerden 2’si öldürülürken, çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi hafif yaralandı.

Büyükanıt’a mesaj

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Bitlis’te teröristler tarafından döşenmiş mayınların patlaması sonucunda bir asteğmen ve bir uzman çavuşun şehit olması nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a başsağlığı mesajı gönderdi. Arınç’ın mesajı şöyle:
"Bitlis Çelikli kırsalında mayın patlaması sonucunda, Asteğmen Sertaç Uzun ile Uzman Çavuş Hakan Han’ın şehit olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrendim. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza başsağlığı diliyorum."

Acılı baba: Vatan sağ olsun

Bitlis’te şehit düşen Asteğmen Sertaç Uzun (24) ile Uzman Çavuş Hakan Han’ın (26) aileleri yasa büründü. Uzun’un Ankara’da yaşayan babası Faruk Uzun, oğlunun 12 gün önce asteğmen olarak vatani görevini yapmak üzere Bitlis’e gittiğini söyledi.
Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden yeni mezun olduğu kaydedilen Uzun’un cenazesi bugün Elmadağ’da düzenlenecek askeri törenin ardından toprağa verilecek.
Han’ın Erzurum Palandöken’de yaşayan SSK emeklisi babası İsmail Han da, ’Vatan sağ olsun’ dedi. Eşini daha önce kaybeden Han (57), şunları kaydetti: "Saat 13.00’te televizyonu açıp haberleri dinlemek istedim. O sırada oğlumun şehit olduğunu duydum. O an yıkıldım. Önceki gün telefonla konuştum. ’Baba Bitlis’e gel’ diyordu. Pazartesi Bitlis’e gideceğime söz verdim, şimdi cenazesi geliyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious