Terör olaylarını protesto etmek için minareye çıktı

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Bir caminin minaresine çıkan Resul Vural adlı vatandaş, Danıştay'a yapılan saldırı başta olmak üzere son günlerde ülke genelinde meydana gelen terör olaylarını protesto etmek için eylem yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, İzzetpaşa Camii minaresine çıkan Resul Vural, bugün Danıştay başta olmak üzere ülkedeki terör eylemlerini protesto etti. Olay yerine başsavcının gelmesini, onunla konuşacağını belirten Vural, aksi halde atlayacağını söyledi.

Çevrede güvenlik önlemleri alan polis ve itfaiye ekipleri, Vural'ı ikna etmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Elinde bulunan tabancayla sık sık şakağına dayayarak kendini öldüreceğini söyleyen Vural, kendisine yaklaşmak isteyen polisleri tehdit ederek, birkaç el ateş etti.

Uzun süre minarenin tepesinde başsavcının gelmesini bekleyen Vural'ı ikna etmekte başarılı olamayan güvenlik kuvvetleri, bir psikolog ve imam getirdi. Psikolog ve imamın gayretleri de sonuç vermedi.

Daha sonra olay yerine gelen Emniyet Müdürü Yalçın Koçkal geldi. Koçkal, telefonda Resul Vural'ı oyalarken, arkadan sessizce yaklaşan güvenlik güçleri, eylemciyi yakalayarak etkisiz hale getirdi.

Minareden inen Resul Vural, kameraları görünce yaptığı eylemin amacını anlattı. Vural, bunu devlete karşı yapılan saldırılara karşılık yaptığını belirterek, "Bu devletimize karşı yapılan bir eylem. Bu, yarbaya karşı yapılan bir eylem. Bu devlet bizim, bu devlete bir eylem yapmam lazımdı. Ben 24 senelik devlet memuruyum. Elinizi ayağınızı öperim. Polisimizin ve askerimizin tırnağına kurban olurum. Yapmayın arkadaşlar bu devlet bizim." dedi.

Nerede çalıştığına dair bir soru üzerine, Vural, "Ben inşaatta çayışıyorum. Ne farkeder nerede çalıştığım." dedi.

Camiden çıkışında caddeyi dolduran vatandaşlar, Resul Vural'ın gösteri yapmakla suçlayarak yuhaladı. Vural, bunun üzerine, "Ben ne yapmışım ulan? Ne yapmışım?" şeklinde tepki gösterenlere cevap vermeye çalıştı. Güvenlik güçleri ise, Vural'ın ağzını kapatarak olay yerinden uzaklaştırdı. Vatandaşlar, Resul Vural'a yaklaşarak vurmaya çalıştıysa da güvenlik kuvvetleri buna izin vermedi. Daha sonra polis otosuna bindirilen Resul Vural, ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

Bu arada Resul Vural'ın adliyede görevli bir personel olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious