'Terör olduğu sürece mücadele de olacaktır'

  • Giriş : 26.02.2006 / 00:00:00

Kars'ta yapılan 2 günlük kış tatbikatını izledikten sonra bugün Diyarbakır'a gelen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, terör olduğu sürece mücadelenin de olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

. Valilik makam odasını çıkarken bir ara duraklayan Orgeneral Büyükanıt, burada saçlarını taradıktan sonra yürümeye devam etti. 20 yıldır terörün varolduğunu ve eli silahlı terörist olduğu sürece mücadelenin de devam edeceğini vurgulayan Büyükanıt, iki günlük Kars'taki tatbikat nedeniyle bulunduğunu belirterek, kış tatbikatının sona ermesiyle doğrudan Ankara'ya dönmek yerine Diyarbakır'a geldiğini belirtti.

Bir müddettir Diyarbakır'a gelemediğini, bu sebeple buranın atmosferini solumak için geldiğini anlatan Büyükanıt, Diyarbakır'ın özel ve meslek yaşamında çok özel bir yeri olduğunu vurguladı. "Buraya gelmişken tabii ki doğal olarak sayın valimi ziyaret etmek istedim. Onun için burdaki arkadaşlarla birlikte sorunlarımıza bakacağız. Bu vesileyle ben sizin aracılığınızla tüm Diyarbakır halkına en kalbi sevgilerimi saygılarımı sunuyorum." diyen Büyükanıt, daha sonra bugünkü Diyarbakır'da yaşanan olayları değerlendirdi.

Çıkan olaylar konusunda yorum yapmak istemediğini dile getiren Büyükanıt, "Terör 20 küsür senedir devam ediyor. Yeni başlamış değil. Tabi bu terörün devam ettiği sürece bazı alçalma ve yükselmeler oluyor. Biz terörle mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri kurumu olarak ülkemizde terörist olduğu sürece mücadeleye devam edeceğiz. Tabii ki terör varsa, elinde silahlı terörist varsa terörle mücadeleye devam edeceğiz. 20 senelik geçmişe baktığınız zaman buna benzer şeyler olur. Arzu ettiğimiz, bu Güneydoğu coğrafyası, Türkiye coğrafyası terörden arındırılmasıdır. Artık terörle bir yere varılamayacağını herkesin bilmesi lazım. İnsanı öldürerek bir sonuca gitmek, bir yöntem olarak benimsenmesi bunun karşısında o ülkeyi, o toprakları mücadele etmesi gerekir. Bizim asli görevimiz bu, yasalar çerçevesinde tabi. O nedenle ben başka bir yorum yapmak istemiyorum. Terör varsa terörle mücadelede vardır." dedi.

Gönüllerinin bu coğrafyada artık terörist ve terörün olmamasını istediğini kaydeden Büyükanıt, terörün en çok bu coğrafyada yaşayan insanlara zararının dokunduğunu ifade etti. "En büyük zararı burdaki insanlar çekiyor, İstanbul'da yaşayanlar değil." diyen Büyükanıt, şöyle konuştu: "Dolayısıyla bu güzel ülkenin, bu güzel coğrafyanın; ben sabah Kars'tan hareket ettim. Her taraf bembeyaz, eksi kaç soğukluk bilmiyorum. Diyarbakır'a yaklaştıkça şubat ayında tarlaların yeşerdiğini gördüm. İnsanın gözü dinleniyor birden bire. Böyle bir coğrafyası var. Niye bu coğrafyada terör olsun. Burada terör olmasa da, insanlar huzur içinde, demokrasi içinde, mutluluk içinde yaşasalar. Birçok ekonomik sorunlarını halletseler. Kendinden sonra gelecek nesillere daha güzel imkanlar bıraksalar mı daha iyi; yoksa terörle mücadele edip devletin kaynağını, canını bu toprağa dökmekle mi uğraşalım? Hangisi daha iyi? Burda en büyük kararı verecek Türk milleti, Türk halkıdır. Artık terörü reddetmelidir. Terörü dolaylı amaçlarlada kullanmak da herhangi bir sonuç getirmez. Benim söyleyeceğim, inşallah Türkiye terör belasından, bütün dünya da terörden çok çekiyor. Bakın Irak'taki insanları görüyorsunuz. Hergün 50-60 kişi ölüyor. Bu bir çözüm olabilir mi? Birbirlerini öldüren insanlar, yarın biraraya gelip yaşayabilir mi; yaşayamazlar. Terör, insanlar arasındaki ayrılığı kısaltmaz, küçültmez, büyütür. Terör, ekonominin can düşmanıdır, terör refahın düşmanıdır. Bunları yıllardır söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz."

Hikmet Fidan ve Kani Yılmaz'ın terör örgütü PKK tarafından öldürülmesinin ardından örgüt içinde parçalanmalar oluyor yönündeki yorumlara ilişkin görüşleri sorulan Büyükanıt, "Benim işim güvenliktir. Arkadaşlarımız varını, yoğunu ortaya koyuyor. Terör olgusuyla mücadele edeceğiz. Bilmiyorum, zaman içinde göreceğiz. Ama bir yorum yapmak istemem" diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious