'Terör örgütleri her yerde himaye görüyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bazı terör örgütüleri ve teröristlerin Avrupa'dan himaye gördüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cemil Çiçek, 301. madde konusunda da AB'nin Türkiye'ye birşey deme hakkı olmadığını ifade etti.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Cemil Çiçek, 301. maddeyle ilgili olarak bugüne kadar bakanlığına bir siyasi partinin tek satırlık görüşünün ulaştığını belirtti. Çiçek, Basın Konyesi Başkanı Oktay Ekşi'nin bir teklifinin ve '301 kaldırılmasın' diyenlerin önerilerinin ulaştığını ifade ederek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıya katılan sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin henüz Bakanlığı'na ulaşmadığını kaydetti. Çiçek, kendilerkine ulaşan tüm görüşleri değerlendirerek bir karar vereceklerini bildirdi.

Bu tür bir değişiklik teklifinin AB zirvesi öncesinde gündeme getirilmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Adalet Bakanı Çiçek, bu tür bir düzenlemeyi AB zirvesine endeksleminin yanlış olduğunu söyledi. Bunu doğru bulmadığını vurgulayan Bakan Çiçek, "Çünkü AB'nin son 1.5 yıllık karnesinde bakarsanız Türkiye ile ilgili söyleyeceği fazla birşey yoktur. Parlamentolarında 'Ermenilere soykırım yapılmamıştır'ı ceza hükmüne bağlayan, bu fikri savunanları listelerinde aday göstermeyen ülkelerin Türkiye için çok fazla birşey söylemesini ben cevaplamak istemem" diye konuştu.

Türkiye'nin 301. madde dahil yapacağı işlere, AB için değil, kendisi için neyin doğru neyin yanlış olduğunu tartışarak karar vereceğini dile getiren Çiçek, her türlü yasal düzenlemenin AB ile bağlantılı yapılmasının doğru bir iş olmayacağını kaydetti. Çiçek, "Bu işler yapılacaksa Türkiye için yapılır. Türkiye'nin faydasına mıdır, zararına mıdır onu tartışalım. AB'nin ne deyip ne demediği çok fazla bir önem ifade etmez" diye konuştu.

Bir gazetecinin, MİT Müşteşarı Emre Taner'in bir grup milletvekiline verdiği brifingte, Fehriye Erdal ve Dursun Karataş'ın yerini bildiklerini ancak uluslararası anlaşmalar nedeniyle Türkiye'ye getiremediklerini söylediğini hatırlatarak, bu konudaki görüşünü sorması üzerine Bakan Cemil Çiçek, Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan iade talep etme hakkını en hızlı biçimde kullandığını, gerektiğinde kırmızı bülten çıkardığını, iade için her türlü gayreti gösterdiğini söyledi. Bu konudaki gazete haberlerini okuduğunu ve bu sabah MİT Müşteşarı ile görüştüğünü anlatan Cemil Çiçek, şöyle konuştu: "Konuyla ilgili bizim de bilgimiz var ancak bu insanlar bugün burda yarın başka yerde... Dolaşıyorlar. Benim de baştan beri söylediğim bir husus var. Birçok uluslararası toplantıda da dile getirdim. Suçluların iadesi anlaşması yeterince işlemiyor. Süratli işlemiyor. Kaldı ki terör örgütleri konusunda benim bir düşüncem var. Bunlar birçok yerde himaye görüyor. Bunu da açıkça ifade etmemiz lazım. Yani birçok ülke terörü kınıyor ama, terör ve teröristlerle ilgili somut adım atmaya geldiğinde, attıkları çok fazla bir adım da yok. Bize en evvel taziye mesajı gönderenlere bakın. Mesajın ötesinde ne yaptılar derseniz, bizim enveterimizde başka da bir somut adım görünmüyor."

Bakan Çiçek, 4 senedir Adalet Bakanı olarak birçok terör suçlusunun veya bankacılık suçlusunun aranan kişileri hep istediklerini ancak Metin Kaplan dışında şu ana kadar Türkiye'ye iade edilen başka kimse olmadığını belirtti. Fehriye Erdal ve diğerlerinin iadesi için uluslararası sözleşmelerden doğan hakkın kullanımı konusundaki çalışmaların devam ettirildiğini dile getiren Çiçek, bu konudaki son girişimi, Moskova'da suçluların iadesi konusunda yapılan uluslararası toplantıda yaptığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious