Terör örgütü ergenekon'un bağlantıları araştırılıyor

Terör örgütü ergenekon'un bağlantıları araştırılıyor .11669
  • Giriş : 01.02.2008 / 10:42:00
  • Güncelleme : 01.02.2008 / 10:38:38

Ergenekon'u soruşturan başsavcılık, diğer çete davalarını da inceliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon terör örgütü'ne yönelik operasyonla ilgili gelişmeler devam ederken, operasyonun hazırlık sürecine ilişkin ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Alınan bilgilere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Operasyonu'nda gözaltı süreci başlatılmadan önce, kamuoyunda büyük yankı uyandıran diğer çete davalarının dosyalarını inceledi. Başsavcılık, 7 Aralık 2007'de Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir yazı göndererek, Sauna ve Atabeyler çeteleri ile Danıştay'a saldırı davalarının iddianame ve ek raporlarını istedi. Mahkeme, bu talep üzerine 66 sayfalık iddianameler ile dava dosyalarına ait ekspertiz raporlarının da bulunduğu 92 sayfalık evrakı İstanbul'a gönderdi. Başsavcılık, söz konusu belgeler üzerinde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra operasyon için düğmeye bastı. Gözaltı sürecinden sonra, aralarında Veli Küçük, Fikri Karadağ, Sami Hoştan, Kemal Kerinçsiz, Mehmet Zekeriya Öztürk gibi isimlerin de bulunduğu 14 kişi tutuklandı. Savcılık, Ergenekon yapılanmasının amacını ise 'devleti ele geçirmek, kamu düzenini bozmak ve devlet otoritesini zafiyete uğratmak' şeklinde açıkladı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi de, Danıştay'a silahlı saldırı davasına bakarken, Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan el bombalarıyla ilgili olarak Ümraniye soruşturması evraklarını istemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen patlayıcılarla ilgili soruşturma kapsamında 'Ergenekon terör örgütü'ne yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda gözaltına alınan zanlılardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Kuvayı Milliye Derneği Genel Başkanı emekli Kurmay Albay Mehmet Fikri Karadağ, Susurluk Davası hükümlüsü Sami Hoştan, avukat Kemal Kerinçsiz, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sözcüsü Sevgi Erenerol, emekli Binbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklandı. Savcılık, Ergenekon yapılanmasının amacını 'devleti ele geçirmek, kamu düzenini bozmak ve devlet otoritesini zafiyete uğratmak' olarak açıkladı. Başsavcılığın Ergenekon yapılanması ile ilgili çalışma yürütürken Sauna, Atabeyler çeteleri ile Danıştay'a silahlı saldırı davasının iddianamelerini de incelediği belirlendi. 'Ergenekon' üyeleri gözaltına alınmadan evvel, 7 Aralık 2007'de Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir yazı gönderen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sauna ve Atabeyler çeteleri ile Danıştay'a saldırı davalarının iddianame ve ek raporlarını istedi. Mahkeme, ilgili evrakları 10 Aralık'ta İstanbul'a gönderdi. Başsavcılığın gelen bu belgeler üzerinde inceleme yaptıktan sonra operasyon için start verdiği belirtiliyor.

Türkiye gündemini sarsan çete soruşturmaları, 2005'te Küre Operasyonu'yla başladı. 15 Şubat 2005'te Ankara'da ortaya çıkarılan Sauna Çetesi'nin ardından 17 Mayıs 2006'da Danıştay üyelerine yönelik silahlı saldırı olayı gerçekleşti. Saldırıyı yapan Alparslan Arslan'ın ilişkileri aydınlatılamadı. Danıştay saldırısı sonrasında gözaltına alınan eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin, daha sonra Ümraniye'de ele geçirilen patlayıcılarla bağlantısı olduğu gerekçesiyle 19 Haziran 2007'de tutuklandı. Danıştay saldırısının ardından ortaya çıkarılan Atabeyler Çetesi de 31 Mayıs'ta Ankara Eryaman'da yapılan operasyonla gündeme geldi. Bir yüzbaşı ve iki astsubayın aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alınırken, evdeki aramada çok sayıda patlayıcı ve doküman ele geçirildi. 13 Haziran 2007'de bir ihbar üzerine Ümraniye'de bir gecekonduya yapılan baskında ise 27 adet el bombası, TNT kalıpları ve fünyeler ele geçirildi. El bombalarının Cumhuriyet Gazetesi'ne atılanlarla aynı seriden olduğu belirlendi.

Veli Küçük'ün tahliye talebine olumsuz cevap

'Ergenekon' operasyonunda Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Fikri Karadağ'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklandı. Avukatlarınca Kerinçsiz ve beraberindekilerin serbest bırakılmaları için yaptığı başvuru reddedildi. Mahkeme, Savcı Zekeriya Öz'ün diğer 9 sanığın tutuklanma talebini de kabul etmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious