Terör örgütü Ergenekon'un kanlı eylemleri

Terör örgütü Ergenekon'un kanlı eylemleri.14806
  • Giriş : 14.07.2008 / 06:41:00
  • Güncelleme : 14.07.2008 / 00:00:58

Danıştay saldırısından, Dink suikastine, Malatya katliamından Gazi olaylarına örgütün bağlantıları ortaya çıkacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

13 Haziran 2007'de Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarıyla ortaya çıkarılan Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasının iddianamesi yarın açıklanıyor... Ergenekon'un silahlı yapılanmasının ortaya konacağı iddianeme ile son 30 yıldaki kanlı eylemler de bir bir aydınlatılacak. Sadece darbe girişimleri değil, Gazi olaylarından Danıştay saldırısına, Rahip Santoro cinayetinden, Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanmasına, Hrant Dink suikastinden Hablemitoğlu cinayetine kadar birçok kanlı eylemin perde arkası ilk kez mahkemeye taşınacak...

SADECE DARBECİLER YARGILANMAYACAK

Ergenekon operasyonu kapsamında emekli Orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon'un tutuklanması nedeniyle 'darbe günlükleri' yeniden gündeme gelirken, yarın iddianamesi açıklanacak soruşturma ile Türkiye'nin son 30 yılına damgasını vuran birçok kanlı eylem yargıya taşınacak. İşte Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı dosyası olarak gösterilen Ergenekon Soruşturması ile aydınlatılması beklenen olaylar:

CUMHURİYET GAZETESİNE BOMBA

Cumhuriyet gazetesi 2006 yılı Mayıs ayı içerisinde üç kez bombalı saldırıya uğradı. Olayla ilgili gerçek bilgilere Danıştay saldırısından sonra ulaşıldı. Danıştay saldırganı Alparslan Arslan'ın bombaları attığı tespit edilirken, Danıştay davası sanığı Osman Yıldırım, bombaları Veli Küçük'ten aldıklarını itiraf etti. Yıldırım Ergenekon'da tutuklananların Cumhuriyet'in bombalanmasındaki bağlantılarını fotoğraflardan teşhis etti. Arslan'ın Ergenekon Soruşturması çerçevesinde tutuklanan emekli Tümgeneral Veli Küçük ile Stockholm'de çekilmiş fotoğraf karesinde yer aldığı ve bağlantısı ortaya çıkartılmıştı.

DÖNÜM NOKTASI 'ÜMRANİYE'

Ümraniye'de 13 Haziran 2007'de bir gecekonduya baskın yapan polis, 27 adet taarruz tipi el bombası, TNT kalıpları ve fünyeler ele geçirdi. Bombalar soruşturma için dönem noktası oldu. Yapılan incelemede, el bombalarının, Danıştay'a da silahlı saldırı düzenleyerek bir hakimi öldüren, iki hakimi de yaralayan avukat Alparslan Arslan ve arkadaşları tarafından Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan bombalarla aynı tipte olduğu anlaşıldı.

DİNK CİNAYETİ DE DOSYADA

Gazeteci-Yazar ve Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazetenin önünde 19 Ocak 2007'de Ogün Samast tarafından vurularak öldürüldü. Samast'ı Trabzon Mc Donalds'ı da bombalayan Yasin Hayal'in azmettirdiği, Hayal'e de Erhan Tuncel'in talimat verdiği ortaya çıktı. Azmettirici Erhan Tuncel'in polise ve jandarmaya çift taraflı muhbirlik yaptığı ortaya çıkartılırken, Jandarma ve Emniyet istihbaratının 'geliyorum' diyen cinayete karşı önlem almadığı anlaşıldı. Perde arkası aydınlatılamayan cinayet Ergenekon soruşturmasına da dahil edilid. Dink'in yargılandığı davada provokasyon gösterileri yapan avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu birçok isim

Ergenekon'dan tutuklandı.

Suikastler cinayetler tahrikler...


Ergenekon'un karıştığı cinayetler, suikastler ve provokasyonların bazıları şöyle:

# Kanlı Danıştay saldırısı

# Dink'in suikasti

# Cumhuriyet'in bombalanması

# Hablemitoğlu cinayeti

# Rahip Santaro'nun öldürülmesi

# Malatya yayınevi katliamı

# Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız darbe girişmeleri ve 'kanlı 7 temmuz' planı

# 17 kişinin öldüğü Gazi olaylarının provokasyon

Santoro cinayeti

Trabzon'daki Santa Maria İtalyan Kilisesi'nin Rahibi Andrea Santoro, 5 Şubat 2006'da 16 yaşındaki O. A. tarafından öldürüldü. Mc Danolds'ın bombalanması ve Hırant Dink'in öldürülmesi olaylarının sanıkları Ogün Samast, Yasin Hayal ile Erhan Tuncel'in Rahip Santoro cinayeti ile bağlantısı gündeme gelmiş ancak olay bir türlü aydınlatılamamıştı. Ergenekon soruşturmasında iki cinayet ve örgüt bağlantısının ortaya çıkması bekleniyor.

Malatya katliamı dosyada

18 Nisan 2007'de Malatya'da Hristiyanlıkla ilgili kitaplar basan Zirve Yayınevi'nde Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel elleri ve ayakları bağlanarak, boğazları kesilerek öldürülmüş, polis zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım'ı (19) olay yerinde yakalamıştı. Davanının tanıklarından Elbistan Cezaevinde cinayetten hükümlü Metin Doğan sanıklardan Emre Günaydın'ı tanıdığını cinayetlerin kendisi tarafından işlenmesi için 2005 yılında eski bir milletvekili ile bir siyasi partinin Malatya il yöneticilerinin kendisini yönlendirdiğini iddia etti. Malatya olayı sanığı Abuzer Yıldırım'ın da İstanbul'da bir savcıya ait telefonla mesajlaştığı, Özel Harekat Dairesi'nden bir polis memuru tarafından arandığı ortaya çıktı. Emre Günaydın'ı alay komutanının telkiniyle bir öğretim üyesinin azmettirdiği tespit edildi. Malatya katliamının da Ergenekon iddianamesinde yeralması bekleniyor.

Örgütün tetikçisi Gazi olaylarında

17 kişinin öldüğü Gazi olaylarında provokasyon yaptığı tespit edilen Ergenekon'un tetikçisi 'Sahte Yeşil' Osman Gürbüz'ün Hablemitoğlu cinayetinde de parmağı olduğu ortaya çıktı

12 Mart 1995 yılında İstanbul'da Alevi vatandaşların çoğunlukta yaşadığı Gazi Mahallesi'ndeki üç kahvehane ve bir işyeri aynı anda kimliği belirsiz kişilerce bir taksiden otomatik silahlarla açılan ateşle taranmıştı. Saldırılar sonucu Halil Kaya adlı bir vatandaş hayatını kaybederken, 5'i ağır 25 kişi yaralanmıştı. Saldırganlar, olay yerinden uzaklaşırken gasp ettikleri taksinin şoförünü öldürdükleri ve taksiyi ateşe vererek kaçmışlardı. Olaylardan sonra Gazi Mahallesi'nde ve Ümraniye'de büyük olaylar yaşandı. Olaylar üç gün sürdü. Olaylarda 17 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin 7'sinin polis kurşunuyla öldüğü anlaşıldı.

Danıştay davasının tutuklu sanıklarından Osman Yıldırım'ın Sincan cezaevi'nde Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e verdiği bilgiler Gazi olaylarına yeni bir boyut kazandırdı. Ergenekon sanıklarından Osman Gürbüz'ü yakından tanıdığını ve kiracısı olduğunu belirten Yıldırım, Gazi olaylarını Gürbüz'ün planlayıp yönettiğini, kendisinin de o sırada gözcülük yaptığını itiraf etti.

HABLEMİTOĞLU SORGUSU

Savcı Zekeriya Öz Ergenekon'da tutuklu yargılanacak Gürbüz'e 1992 yılında gerçekleşen Gazi olayları, Danıştay saldırısı, Antalya'daki öğrenci olayları, Hablemitoğlu cinayeti, toplumu geren bayrak mitinglerindeki rolünün yanı sıra Susurluk skandalında öne çıkan Abdullah Çatlı, Korkut Eken ve Yeşil'le bağlantıları, Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller'in kurduğu ileri sürülen bir ekibin başında bulunarak 200 kişiyi öldürüp öldürmediği de soruldu.

Danıştay bağlantıları

17 Mayıs 2006'da Alparslan Aslan'ın gerçekleştirdiği silahlı saldırıda Danıştay İkinci Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetmiş, dört üye yaralanmıştı. Ergenekon soruşturmasında ortaya çıkan veriler saldırıyı gerçekleştirenlerle örgüt yapılanmasının içinde yer alanlar arasında bağlantıları kanıtlıyor. İşte o kanıtlar:

# Veli Küçük ile tetikçi Alparslan Arslan'ın fotoğrafının montaj olmadığı ortaya çıktı.

# Danıştay saldırısı sanığı Osman Yıldırım, hem Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e verdiği ifadede hem de mahkemeye gönderdiği dilekçede, Ergenekon çetesi ile Danıştay saldırısının bağlantılı olduğunu itiraf etti. Yıldırım'ın Savcı Öz'e Ergenekon'daki yapılanmayı fotoğraflarla teşhis ettiği ve Cumhuriyet bombalarını verenen soruşturmada tutuklandığını söylediği ortaya çıktı.

# Yıldırım, Cumhuriyet'e atılan bombaları Ergenekon'da tutuklanan Veli Küçük'ten aldıklarını itiraf etti.

# Arslan'ın, Ergenekon'da tutuklanan Doç. Emin Gürses'e, 'Osman konuşacak, önlem alın' şeklindeki mesajı polis dinlemesine takıldı. Tetikçi Arslan, Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan Muzaffer Tekin'in abisinin avukatı çıktı.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*