Terör örgütü PKK, bir haftada 15 patlayıcı tuzak kurdu

Terör örgütü PKK, bir haftada 15 patlayıcı tuzak kurdu.8019
  • Giriş : 06.04.2008 / 12:32:00
  • Güncelleme : 06.04.2008 / 12:45:36

Son bir hafta içinde terör örgütü PKK, bölgede 15 patlayıcı tuzağı kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İklim şartlarının değişmesiyle birlikte teröristler, güvenlik güçlerine zarar vermek amacıyla yeniden patlayıcı madde ve mayın tuzaklarına yöneldi. Son bir hafta içinde terör örgütü PKK, bölgede 15 patlayıcı tuzağı kurdu. Geçen hafta ise teröristler 11 patlayıcı tuzağı kurmuştu.

Son olarak Şırnak'ın Uludere ilçesi Andaç Köyü kırsal kesiminde gecici köy korucularının geçişi sırasında PKK'lı teröristler, araziye yerleştirdikleri C-4 bombayı uzaktan kumanda ile patlattı. Patlamada, gecici köy korucusu Mehmet Nuri Akar şehit olurken, 4 korucu da yaralandı.

Havaların ısınmasıyla birlikte sığınaklarından çıkan teröristler, güvenlik güçlerine zarar vermek amacıyla bölgeye sürekli mayın döşemeye başladı. Terör örgütü, son 1.5 yıldır kurduğu tuzaklarında amonyum nitrat ve C-4 kullanıyor. Büyük kentlerde düzenlediği bombalı saldırılarda kullandığı amonyum nitrat, bombanın tesirini arttırıyor ve daha büyük facialara neden oluyor.

Teröristler, 1 Ocak-4 Nisan tarihleri arasında araziye kurdukları 58 mayın tuzağında tam 1 ton 531 kilogram amonyum nitrat kullandı. Tuzakların tesirini artırmak içinde teröristler, 30 kilo A-4, 6 kilo C-4, 4 kilo C-3 plastik patlayıcı madde kullandı. Patlayıcı madde ve mayın tuzaklarına karşı dikkatli olan Mehmetçik ise teröristlerin hedeflerini boşa çıkartıyor.

Son bir hafta içinde terör örgütü mensupları tarafından hazırlanan ve patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen patlayıcı madde sayısı 12 oldu. Patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen 12 olayda ele geçirilen patlayıcı madde cins ve miktarları şöyle: 7.5 kilogram A-4 plastik patlayıcı, 2.5 kilogram C-4 plastik patlayıcı, 22.5 kilo amonyum potasyum nitrat, 2 adet anti personel mayını ve 2 adet tuzaklanmış mühimmat.

Terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen 3 patlayıcı olayında kullanılan patlayıcı madde miktarı ise tahminen 5 kilogram patlayıcı, 1 adet mayın ve 1 adet muhtelif mühimmat.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious