Terör örgütü PKK 3. adamın eline kaldı!

Terör örgütü PKK 3. adamın eline kaldı!.19077
  • Giriş : 27.11.2007 / 13:26:00

PKK’nın üst düzey kadroları panikte. Örgütle ilgili açıklamaları 3. adam Duran Kalkan yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstihbarat kaynaklarına göre, lider kadroda yaşanan karmaşanın nedeni Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın 22 Ekim’de Bağdat’ta Talabani’ye “bize teslim edin” diyerek verdiği liste.

İstihbarat kaynaklarına göre, Kandil’de deyim yerindeyse son bir haftada yaşananlar tam bir kaos. Lider kadronun en önde gelen isimlerinden Murat Karayılan ve Cemil Bayık’ın ortadan kaybolmasıyla diğer üyeler de dağıldı. Geçtiğimiz haftalarda Karayılan ve Bayık’ın Avrupa’da bir üsse teslim edildiği öne sürülmüştü.

ÖRGÜTÜN KASASI KAYIP

Bu süreçte “PKK’nın kasası” olarak nitelenen ve zimmetine para geçirdiği için Kandil’de örgüt yönetimine hesap veren Rıza Altun’un da sırra kadem bastığı öne sürüldü. Örgütün tüm para trafiğini yöneten, Avrupa bankalarındaki milyonlarca dolarlık hesapları kontrol eden Altun, PKK’nın Roj TV gibi yayın organları ile tüm lojistiğinin başındaki isimdi.

Bir dönem PKK’nın Avrupa sorumlusu olan Altun, terör örgütünün Batı’daki ilişkilerini yönetiyordu. Bu nedenle Rıza Altun, örgütte Karayılan ve Bayık’a rağmen en kilit isim. Altun’un örgütte etkinlik kazanmaya çalışan diğer bir klikin de hedefi haline geldiği iddia ediliyor.

PKK 3. ADAMIN ELİNE KALDI

Altun, Fransa’da geçtiğimiz temmuz ayında gözaltına alınmış ancak Türkiye’nin ısrarlı girişimlerine rağmen serbest bırakılmıştı. Kandil’deki bir toplantı sırasında PKK’lı canlı bombanın patlamasıyla lider kadrodan bazı isimlerin öldüğü, Altun’un da olay yerinde olduğu öne sürülmüştü. Altun, bu olaydan sonra en son 15 gün önce Irak’ın Zaho kentinde görüldü. Altun’un daha sonra ortadan kaybolduğu bu durumun örgütte paniğe yol açtığı da iddia ediliyor.

Son açıklamasında ABD ile Talabani ve Barzani’ye tehditler yönelten Bayık, yaşanacak sürecin sinyalini veriyordu. Hem Bayık hem de Karayılan bu açıklamanın ardından sessizliğe büründü ve terör örgütü adına açıklamaları, PKK’nın üçüncü adamı Duran Kalkan yapmaya başladı.

PEJAK’A SIĞINDILAR İDDİASI

İstihbarat kaynakları Suriyeli ‘Dr. Bahoz Erdal’ kod adlı Feyman Hüseyin’in de birkaç gün önce İran’da faaliyet gösteren PEJAK’ın karargahına gittiğini öne sürüyor. Bahoz Erdal’ın ardından bazı PKK’lıların da yaşanan gelişmeler üzerine Kandil’den ayrılarak İran’a geçtiği örgüte yakın kaynaklarca belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious