Terör örgütü PKK da ÖSS'ye girmiş!

Terör örgütü PKK da ÖSS'ye girmiş!.15826
  • Giriş : 17.06.2009 / 11:20:00
  • Güncelleme : 17.06.2009 / 11:17:02

Şanlıurfa merkezli yapılan operasyonla çökertilen ÖSS çetesinin bölücü terör örgütü PKK ile bağlantısı tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gaziantep'te yakalanan iki organizatörden ıbrahim A.'nın PKK adına eylem yapmak suçundan arandığı ortaya çıktı. 8 organizatör ile “jokerî Urfa'da, bir joker ise Lefkoşa'da sorguya alındı.

KOM Şubesi ekipleri, PKK ile bağlantılı bir şebekenin 5 bin AVRO karşılığında bazı adayların yerine “jokerî diye tabir edilen kişileri ÖSS sınavına sokacakları yönünde istihbari bilgiler aldı. Polis, mahkeme kararı ile organizatörlerin telefonlarını 6 ay boyunca dinlemeye aldı. Soruşturmada Suruçlu organizatörlerin ÖSS'ye girecek adaylara tıp, hukuk, siyasal bilgiler vb. fakülteleri kazanma garantisi vererek yerlerine çeşitli üniversitelerde okuyan öğrencileri “jokerî olarak sokacakları belirlendi. Organizatörler ile “jokerî ve adaylar arasındaki sınav pazarlıkları dinlemeye takıldı.

47 JOKER TESPİT ETTİLER

Ahmet G., ıbrahim A. Ve Mehmet Y.'nin liderliğini yaptığı çetenin, büyük paralar karşılığı anlaştıkları adayların yerine ÖSS sınavına sokmak için Bursa, Kocaeli, Diyarbakır ve Urfa'daki üniversitelerde okuyan 47 öğrenci ile temasa geçtikleri anlaşıldı. Büyük bölümü Urfa nüfusuna kayıtlı olan 47 öğrencinin ilk aşamada bin-2 bin TL karşılığında “jokerî olmayı kabul ettikleri saptandı.

Delillerin toplanmasından sonra önceki gün ülke çapında yapılan ÖSS sınavında operasyona geçildi. Şanlıurfa, Adana, Van, Gaziantep ve Kıbrıs Lefkoşa'da eş zamanlı baskın düzenlendi. Şanlıurfa'da 2 joker, Adana'da organizatör Mehmet Y. ıle birlikte bir joker, Van'da bir joker, G.Antep'te Ahmet G. ve ıbrahim A. Adlı organizatörler ile bir joker, Lefkoşa'da Mehmet Ali A. Adlı joker suçüstü yakalandı.

5 İL'DE JOKERLER SINAVA GİREMEDİ

Şanlıurfa polisi, teknik-takipte çeşitli illerde sınava girecekleri belirlenen jokerlerle ilgili 5 ili uyardı. Sıkı kontroller nedeniyle Ankara, Batman, Diyarbakır, Mersin ve ıstanbul'da jokerler anlaşılan adaylar yerine ÖSS sınavına giremedi. Operasyonda 7 jokerle birlikte sahte sınava giriş belgeleri ile sahte nüfus cüzdanları ele geçirildi.

PKK BAĞLANTISI

Urfa'dan Gaziantep'e giden çete liderleri Ahmet G. ile İbrahim A. yolda kıskıvrak gözaltına alındı.

İbrahim A.'nın Suruç ilçesinde katıldığı bir yasadışı gösteri nedeniyle arandığı belirlendi. Adana'da gözaltına alınan üçüncü organizatör Mehmet Y.'nin aynı zamanda “joker" olduğu ve anlaştıkları bir adayın yerine para karşılığı sınava girdiği tespit edildi. ÖSS çetesinin PKK'ya “müzahir" kişilerin ÖSS sınavını kazanmalarını sağladıkları ve bu yolla örgütün üniversite yapılanmasını güçlendirmeyi planladıkları öne sürüldü. Soruşturmada, PKK sempatizanı olan adaylardan para alınmadığı anlaşıldı. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı bu yönde genişletti.

JOKER VE ADAYLAR KORKMUŞ

Telefon dinlemede başkaları yerine sınava girmeyi kabul eden 47 jokerden 40'ının son anda yakalanırım korkusu ile sınava girmekten vazgeçtiği belirlendi. Çete ile anlaşan bazı adaylar da jokerler yerlerine sınava girmeyince ÖSS'ye girmedi. Bazı adaylar da korkup kendileri sınava girdi.

JOKER İTİRAF ETTİ

Adana'da yakalanan bir joker emniyetteki sorgusunda suçunu itiraf ederek, “Yerine girdiğim adaya Hukuk Fakültesi'ni kazandırmam karşılığında Mehmet Y. ıle bin TL'ye anlaştım. Avans olarak 500 TL ile yol parası 150 TL aldımî dedi.

EVİNDE BOŞ SENET BULUNDU

Organizatör ve joker olan Mehmet Y.'nin Suruç ilçesindeki evinde ise anlaştığı bir adaydan aldığı boş senet bulundu. ÖSS'ye kazanması halinde adaydan alınan boş senede yüklü miktar doldurulup tahsil edileceği anlaşıldı. Soruşturmada jokerlerin, sınava girecekleri adayların daha ÖSYM'ye yaptığı ilk müracaattan itibaren sisteme dahil olduğu belirlendi.

Adayların sınava giriş belgelerine ve nüfus cüzdanlarına jokerlerin fotoğraflarının yapıştırıldığı tespit edildi. ıkinci aşamada yerlerine “jokerlerinî sınava girdiği 7 adayın da gözaltına alınacağı ifade ediliyor. Çetenin adaylardan Tıp Fakültesi için 5-6 bin AVRO, Hukuk Fakültesi için 4-5 bin Avro aldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*