Terör örgütü silah bıraksın

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

DTP’nin bölücü örgüte yönelik ‘ateşkes çağrısı’na siyasilerden ortak tepki geldi: Ateşkes değil silahı bırakmalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kast edilenin örgütün silah bırakması ise bunun bir an önce yapılmasını isteyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, “Silah bırakma teklifi yapıyorsa bu doğru bir teklif. Ateşkes ise farklı bir olay. Bir anlamda ‘silahlarımız kenarda beklesin, gerektiğinde kullanırız’ demek. Örgüt bir an önce silah bırakmalı.” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, DTP’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin terör karşısındaki şiddetli tutumu sebebiyle bu çıkışı yaptığını kaydetti. Şandır, şu görüşü dile getirdi: “DTP’nin bu ateşkes çağrısını suç unsuru olarak kabul ediyorum ve savcıları göreve davet ediyorum. Çünkü ateşkes iki ülke arasında çıkan savaş sırasında olur. Eğer DTP’nin bu çağrıda yanlışlığı yoksa suç işliyor. PKK’nın ateşkese davet edilmesi söz konusu olamaz. Ancak silah bırakma çağrısı yapılır.” DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük de söz konusu partinin öncelikle PKK’yı kınamasını istedi. Bedük, “Ateşkes çağrısı falan olmaz. PKK gelir, silahını bırakarak, Türkiye’ye sığınır.” ifadelerini kullandı.

CHP Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya ise ateşkes çağrısının sözde kalmaması gerektiğini bildirdi. Terörün bitmesi için silahın bırakılması gerektiğini aktaran Yerlikaya, en büyük dileğinin bu çağrının değerlendirilmesi olacağını belirtti. Çağrının muhatabının hükümet olduğunu savunan Anavatan Genel Sekreteri Muharrem Doğan, şöyle konuştu: “Terörü bitirmek de hükümetin görevi. Bu sorumluluk bir an önce yerine getirilerek terör bitirilmeli. Terörden hem bölge insanı hem de bütün Türkiye zarar görüyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious