Terör örgütü TAK, yeniden tehdit

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olan Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK), yeniden saldırı tehditinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kürt halkına yönelik saldırılar durmadığı takdirde yeniden saldırıya geçeceklerini açıklayan terör örgütü TAK, "Saldırıya geçmemiz halinde hiçbir süreç ve çağrıyı dikkate almayacağız. Ok yaydan çıkmış olacaktır" tehditlerini savurdu.

Bir açıklama yapan TAK, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın 7 Ekim tarihli ateşkes çağrısından sonra eylemsizlik kararı alarak aldıklarını hatırlattı.

Öcalan'ı önder gördüklerinin belirtildiği açıklamada "Bu nedenle açıklamalarına değer biçip önemsiyoruz' denildi.

TAK, "Öcalan'ın çağrısını hassasiyetle takip edip izledik ve ona uygun pozisyon belirledik. Ancak Türkiye Cumhuriyeti, bu fırsatı değerlenmek yerine saldırılarına hız vermiş, ne Kürt halkının ne de onun intikam gücü olarak bizim tahammül edemeyeceğimiz tavırlarla başkan Apo'nun tutulduğu insanlık dışı koşulları ağırlaştırmaya, hak gasplarına, hakaretlere varan uygulamalara gitmiştir. Yine halkımıza karşı kurşunlama, bombalamalarla katliamları geliştirmeye, işkence ve tutuklamalarına hız vermiştir. İki aylık dönemde Türkiye Cumhuriyeti'nin bu şansı, başkan Apo ve halkımız üzerindeki saldırıları tırmandırma fırsatı olarak değerlendirdiği anlaşılmaktadır. Aldığımız tavır, hiç kimseyi katliam, işkence, tutuklama ve hak gaspı geliştirmeye cesaretlendirmesin" tehditlerini savurdu.

Türkiye'nin ateşkesi geliştirmek yerine Kürt halkına ve öncüsüne imhayı ve teslimiyeti dayatıldığının öne sürüldüğü açıklamada şöyle denildi: "Bu şans değerlendirilmeyip mevcut zihniyet ve yaklaşım devam ettiği takdirde eylemlerimiz durduğu yerden, büyük bir şiddetle yakıcı ve yıkıcı sonuçlarla devam edecektir. Bu pozisyonumuzu sürdürmeyeceğimizi, hiçbir engel ve süreç tanımadan eylemlerimizi zirveye çıkaracağımızı eylemsizlik açıklamasında da belirttik. Eylemsellik sürecine geçmemiz halinde intikam eylemlerini gerçekleştirmenin yanında, sürpriz ve geri alınması mümkün olmayan sonuçlar doğacağını şimdiden belirtiyoruz. Öcalan'ın tanıdığı bu şans tersine değerlendirmekte ısrar edilirse saldırılarda bulunacaktır."

TAK'ın açıklaması "Sabrımız taşırılmamalıdır. Saldırıya geçmemiz halinde hiçbir süreç ve çağrıyı dikkate almayacağız. Ok yaydan çıkmış olacaktır. Ve o zaman da Türkiye Cumhuriyeti'nin meydanları can pazarına dönecek, Türkiye, korkunun ve kaosun hüküm sürdüğü ikinci Irak olacaktır" tehditleriyle son buldu.

İmralı Tek Kişilik Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan, avukatlarıyla yaptığı görüşmede operasyonların sürmesi halinde sözde ateşkesin Mayıs ayında son bulabileceğini açıklamıştı.

Öcalan'ın bu açıklamasından sonra terör örgütü PKK da karşılık bulmamaları takdirde 1 Ekim'de ilan ettikleri sözde ateşkesi 2007 Mayıs'ında sona erdireceklerini dile getirmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious