Terör örgütünün üye toplama teknikleri neler?

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Gençliğe yönelik örgüt içi oluşumlarla sinsi şekilde eleman kazanmaya çalışan yasadışı örgütlerin, normal hayata dönmek isteyen gençleri çeşitli tehditlerle ve türünden sözlerle engellemeye çalıştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivas Emniyet Müdürlüğü kaynaklarından, ''Yasadışı örgütlerin eğitim kurumlarındaki ve gençliğe yönelik faaliyetleri'' hakkında derlenen bilgilere göre, yasadışı örgütlerde özellikle öğrencilere yönelik oluşturulan yapılanmaların çokluğu dikkati çekiyor.

Lise gençliğine yönelik örgüt içi oluşumlara sahip terör örgütleri, daha çok aile huzursuzlukları bulunan, anne babası ayrı, ilgiye muhtaç, maddi durumu kötü, aile eğitimi müsait ve örgütsel fikirlere yatkın olan çocukları seçiyor.

Önce sempatizan grup içerisinden alınan gençlere, problemlerinin tek çözüm yolu olarak ideolojiler kabul ettiriliyor. Arkadaş grupları içerisinde siyasi ve ideolojik tartışma ortamları hazırlanarak, örgütsel bilinçlenmeleri artırılan gençlerin, örgütlerin feodal alışkanlıklar olarak nitelediği manevi duygular ve aile bağları da zayıflatılmaya çalışılıyor.

Sinsice tuzağa düşürülen bu gençlerde, karşılaştıkları olumsuzluklara karşı tahammülsüz ve hemen tepki verebilecek ruh halinin yaratılmasına önem verilirken, ideolojik bilinçlenme, toplumsal olaylara sokularak güçlendiriliyor, isyan duyguları pekiştiriliyor.

ÖRGÜTTEN AYRILMAK İSTEYENLER NASIL ENGELLENİYOR?

Bütün bu aşamalardan sonra illegale çekilerek yazılama, pankart asma gibi kanunsuz olaylarda kullanılan örgüt mensuplarının, polisin yakalamasıyla suçluluk psikolojisine girdiğini ve istese de normal hayata dönemeyeceğine inandığını belirten yetkililer, normal hayata dönmek isteyenlerin de örgüt tarafından çeşitli tehditlerle ve (polis tarafından fişlendin, artık bundan kurtuluşun yok) türünden sözlerle engellenmeye çalışıldığını belirtiyor.

Sonunda herkesin çocuk gördüğü, belki zaman içerisinde düzelir olarak nitelediği, aile ve çevre tarafından ihmal edilen bu kişilerin acımasız bir örgüt mensubu olarak insanların karşısına çıkabildiğine dikkati çekiliyor.

Çeşitli kitlesel etkinliklerde terör örgütlerinin gençliği kullanarak istismar ettiği, onları toplumsal olaylara katarak polisle karşı karşıya getirdiğinin bilindiğini vurgulayan yetkililer, bu şekilde ideolojilerini ve gerçek yüzlerini maskeleyip, öğrencileri masumane istek ve tepki eylemlerinin içerisine çekerek asıl amaçları doğrultusunda kullandıklarını kaydediyor.

ÜNİVERSİTEYE KAYIT OLAN GENÇLER NASIL KANDIRILIYOR

Yükseköğrenim kurumlarına yeni kaydolmuş öğrenciler terör örgütlerinin uzantıları tarafından sıcak yaklaşımlarla kazanılmaya çalışılıyor.

Emniyet kaynaklarına göre yasadışı örgütler üniversitelerde mensup kazanmak için şu yöntemleri izliyor:

''Güncel sorunlar sistem sorunu şeklinde empoze edilerek çözümü, sistemin değişmesinde arama anlayışı yerleştirilir. Sisteme kinlenen kişi küskün hale getirilir. Süreç içerisinde seminer çalışmasına alınarak eğitilir. Bu bağlamda pratik sokak eylemlerine alıştırılır. Öğrenci aynı zamanda, örgüt için dergi satmak, eğlenceler düzenlemek, burslarından yararlanma şeklinde maddi destek sağlayan unsur durumuna gelir. Pratik eylemlerindeki başarıya göre öğrenciye kat sorumlusu, bölüm sorumlusu, fakülte sorumlusu gibi gururunu okşayıcı görevler de verilir. Genelde toplum içerisinde kişilik arayışında olan tipler, bulunduğu bu ortamda kişilik bulmaktan dolayı eylemsel yönden daha da keskinleşir. Sonuçta, eğitilerek ülkenin insan gücüne katkıda bulunacak olan şahıs, ülkenin eğitimine ve ekonomik kaynaklarına zarar vermeye başlar.''

GENÇLER BU TUZAKLARDAN NASIL KORUNACAK?

Teröristlerin her türlü aksaklığı ve eksikliği istismar ederek kendilerine taraftar bulduğuna ve faaliyetlerini sürdürebildiğine dikkati çeken yetkililer, dolayısıyla bu konuda kamu kurumlarının yanı sıra her türlü toplumsal yapıların işbirliği yapması gerektiğini belirtiyor.

Terörle mücadelenin sadece güvenlik kuvvetlerinin tek başına başaracağı bir iş olmadığını vurgulayan yetkililer, aile ve basının yanı sıra en az güvenlik kuvvetleri kadar eğitim kurumlarının ve görevlilerinin de terörle mücadelede önemli bir yeri bulunduğuna dikkati çekiyor.

Teröristler taraftar bulma çalışmalarında her zaman eğitim kurumlarını kendilerine hedef noktası olarak tayin ettiği uyarısında bulunan yetkililer, gençliğin art niyetli kişiler tarafından istismar edilmemesi için öğretmenlere ve okul yönetimlerine de çok önemli görevler düştüğünü ifade ediyor.

Bu kapsamda Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından il ve bağlı ilçelerdeki okullarda verilen terör konulu konferanslarla gençler terör tehlikesi konusunda bilinçlendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious