Terör paniği tüm Avrupa'ya sıçradı

  • Giriş : 02.07.2007 / 14:55:00

İngiltere'deki saldırı girişimleri tüm Avrupa'yı ayapğa kaldırdı. Olayalarla ilgili yakalanan zanlıların sorguları ise sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere’de polisin Londra’daki saldırı girişimleri ve Glasgow havaalanına saldırının ardından, hafta sonunda gözaltına alınan beş zanlının sorgusunun devam ettiği, aralarında hücrenin başı olduğu sanılan bir kişinin de bulunduğu 3 zanlının da arandığı bildirildi.
Polis yetkilileri şu ana kadar yakalanan ve sorgusu süren zanlılar arasında 2 doktorun bulunduğunu açıkladı.
Londra’nın yüksek güvenlikli Paddington polis merkezinde sorgulanan zanlıların hiçbirinin İngiliz olmadığı da belirtildi.
Bu arada polisin soruşturma çerçevesinde Liverpool’da 2, Houston’da çok sayıda ve Newcastle-under-Lyme’de de bir evi aradığı bildirildi.
Öte yandan havaalanlarında otomobil ve bavulların her zamankinden daha sıkı aramadan geçirildiği belirtildi. Bu yüzden hava yolları şirketlerinin yetkilileri, seyahat etmeye hazırlanan İngilizleri havaalanlarına daha erken gelmeleri konusunda uyardı.
Londra’da cuma günü bomba yüklü 2 araç ele geçirilmiş ve patlayıcılar etkisiz hale getirilerek büyük bir facia önlenmişti.
Patlayıcı ve yanıcı madde yüklü bir jiple de cumartesi günü Glasgow havaalanı 1 numaralı terminaline saldırı düzenlenmişti.
Saldırılardan sonra ülkedeki alarm seviyesi en yüksek seviyeye çıkarılmıştı.

ALMANYA

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, İngiltere’nin başkenti Londra’daki saldırı girişimlerini hatırlatarak, benzer saldırıların Almanya’da da düzenlenebileceğini söyledi.
Schaeuble, Deutschlandfunk adlı radyoya yaptığı açıklamada, tüm Avrupa’nın "İslamcı terörün" hedefi haline geldiğini belirterek, "İngiltere’deki gibi bir olay Almanya’da da olabilir" dedi.
Almanya’da bu nedenle güvenlik yasalarının daha da sertleştirilmesinden yana olduğunu ifade eden Schaeuble, "Çok fazla da sakin olmamak lazım.
Bu olay, çok kötü sonuçlar doğurabilirdi. Böyle bir bombanın günün birinde patlayabileceğinden de endişe duymamız gerekir. O zaman da söz konusu ülke sadece İngiltere olmak zorunda değil, Avrupa’nın her yerinde böyle bir olay meydana gelebilir, Almanya’da da" diye konuştu.
Schaeuble, genel bir terör tehdidine rağmen, Almanya’da saldırı düzenleneceği yönünde somut bir bilgi olmadığını, Londra’daki olayın da Almanya’yla bir bağlantısının ortaya çıkmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious