Terör sılaya zorladı

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Terör ve afetler 25 milyon insanı yerinden etti, insanları gurbete mahkum etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Kalkınma Programı ile Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VESOB), yerinden olmuş kişilerin entegrasyonu ve geri dönüşlerinde uygulanabilecek politikaların belirlenmesi için Merit Oteli Toplantı Salonu'nda bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda terör ve doğal afetler ile yerinden olmuş kişilerin karşılaştıkları ve sebep oldukları sorunların yanı sıra yaşadıkları yerlere entegrasyonu ve geri dönüşlerde uygulanabilecek politikalar tartışıldı.

BM Kalkınma Programı Proje Yöneticisi Dr. Leyla Şen, burada yaptığı konuşmada, 55 ülkede terör veya doğal afetler nedeniyle 25 milyon insanın yerlerini terk ettiğini bildirdi. Çeşitli sebeplerden dolayı yaşadıkları bölgelerden göç etmek zorunda kalanların da ihtiyaçlarını karşılama hakları olduğunu kaydeden Şen, "Yerinden olmuş kişilerin iyi bir yaşam sürdürebilmeleri için barınma, eğitim, sağlık, su, yol, psiko-sosyal hizmetlerin yanında gelir getiriciliğe ve kapasite geliştirmeye yönelik hizmetleri almaları gerekiyor." dedi.

Şen'in verdiği bilgiye göre, çalıştaylar sonucunda belirlenecek kalkınma yönelimli, yöreye özgü ve cinsiyet dengeli politikalar 21 Eylül 2006 tarihinde Van'da düzenlenecek bir toplantı ile kamuoyuna açıklanacak.

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüsamettin Çelik ise, BM'nin sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulup tartışılabildiği bir platform oluşturduğunu söyledi. Çelik, "Çözüm ülkemizin kendi dinamiği olan bizlerde. Devletin desteği ve yerel paydaşların yapacağı iş birliği ile sivil inisiyatifin öncülüğündeki çalışmalar sonucunda yerinden olmuş kişilerin yanında birçok soruna da kalıcı çözümler bulunabilir." dedi.

Van Esnaf Odaları Birliği Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Hamdi Orhan, terörün yerinden olmuşluk sorunun tek nedeni olmadığını belirterek, "Yetenekli insan daha çok kazanmak ve kariyer yapmak için, en güçlüsü de sermayesini ve yatırımlarını artırmak için yaşadığı yeri terkediyor." dedi.

Başta esnaf ve sanatkarın desteklenerek, kırsal kalkınma programları gerçekleştirilmesini isteyen Orhan, insanların bulundukları yerlerde zenginlik ve refahlarının artırılarak yaşamalarının sağlanması gerektiğini anlatarak, "Böylece hem yerinden olanların sorunları hem de gittikleri yerlerdeki sorunlar ortadan kalkar" diye konuştu.

Çalıştaya VESOB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüsamettin Çelik, esnaf odası temsilcilerinin yanı sıra Danışman Doç. Dr. Ahmet Hamdi Orhan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Akgül ve YYÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğrul Erbaydar da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious