Terör tazminatı için 11 bin başvuru

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Batman'da terör tazminatından faydalanmak için yaklaşık 11 bin kişi başvurdu. İşlemleri biten bin 583 kişiye yaklaşık 6 trilyon para ödendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör ve terörle mücadele esnasında meydana gelen zararlarla ilgili tazminat ödemesine yönelik kanun çıkaran devlet, son başvurunun 27 Temmuz 2005 olduğunu belirtmişti ancak; Son başvuru tarihinin 2006 yılının son gününe kadar uzatıldığını belirten birim sorumlusu Rauf Bozkurt, bu süre içinde gelecek olan başvurularla sayısının 13 bine ulaşmasını beklediklerini belirtti.

5813 sayılı kanun gereği, terörden veya terörle mücadele esnasında can ve mal kaybına uğramış vatandaşların yargı yoluna gitmeden zararlarının tanzim edilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Batman valiliği 11 bin başvuruyu daha hızlı yapmak için bazı resmi kurumlardan da personel takviyesi yaparak komisyon sayısını 4'e çıkardı.

11 bin dolayında başvuru dosyasından bin 218 civarında dosyanın incelendiğini, 7 bin 802 dosyanın onaylandığı, 273 dosyanın diğer illere gönderildiği ve 159 civarında da dosyanın çeşitli sebeplerle ret edildiği, 786 dosyaya ödeme kararı verildiğini açıklayan Birim Amiri Rauf Bozkurt, Batman'da bu yasa gereği zarar görenlere verilen miktarın yaklaşık 6,5 milyon YTL, (6,5 trilyona) ulaştığını ifade etti.

Bozkurt, başvurular arasında ölüm müracaatına ilişkin dosya sayısının 699, yaralanma müracaatına ilişkin dosya sayısının 198, sakatlanma müracaatına ilişkin dosya sayısının ise 97 olduğunu söyledi.

Rauf Bozkurt, Batman genelinde toplam 4 dosyanın AİHM'e gittiğini belirterek bunun Batman için büyük bir başarı olduğunu, bununda terör mağdurlarının ödeme ve mutabakatta herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını gösterdiğini ileri sürüdü.

Komisyon başkanlığını yapan Batman Vali Yardımcısı Tamer Orhan ise bu paranın Batman ekonomisine ve çatışmalardan etkilenen insanlara büyük katkı sağladığını bu nedenle yasanın yaraların sarılması konusunda olumlu sonuç verdiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious