Terör ve küçük hesaplar

Terör ve küçük hesaplar.14113
  • Giriş : 12.06.2007 / 21:20:00
  • Güncelleme : 12.06.2007 / 23:56:30

Terörle mücadele gibi hayati bir konu, siyasi partilerin oy toplama kampanyasına dönüştürülemez! Kim yaparsa yapsın ve kime karşı yapılırsa yapılsın bu böyledir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

EKREM DUMANLI yazdı...

Çünkü bölücü terörün asıl gayesi kitleler arasında nefret oluşturmaktır. Bu nefretin oy sandığına yansı(tıl)ması, kısmi ve siyasi bir zafere dönüştürülebilir; ancak uzun vadede külli ve milli bir felakete de sebep olabilir. PKK terörüne karşı akıllı ve ölçülü stratejiler geliştirmek zorundayız. Öyle bir strateji ki hem bir yandan bütün halkı kucaklayacak kadar geniş bir ufka sahip olsun hem de dünya siyasetiyle baş edecek kadar gerçekçi yaklaşımlar sergilensin. Hatırlayın lütfen; 1998-1999 arası PKK terör örgütünün elebaşısı yakın takip altına alınmıştı. O ülkeden bu ülkeye kaçtıkça heyecan büyümüş, duyarlılık artmıştı. O kadar ki PKK'ya destek veren Suriye, Yunanistan ve İtalya'ya karşı büyük tepkiler oluşmuş, ülkelerarası gerginlik yaşanmıştı. Herkes bir an önce terörist başının yakalanmasını istiyordu. Ya sonrası? Buna Türkiye cephesinde yeterince kafa yorulmamıştı. Bu meseleyi takip eden siyaset uzmanları ise elde edebilecek başarının sandığa yansıması üzerinde duruyordu. Sonuçta beklenen oldu ve Amerika güvenlik birimlerinin de katkısıyla Öcalan ele geçirildi, Türkiye'ye teslim edildi. Ya sonra! Yakalanma safhasında sarf edilen emek ve gayret, ondan sonra başlayacak süreç için sarf edilmemişti. Yetkili mercilerden yükselen kafa karıştırıcı sözler, birbirini tutmayan ifadelerden bunu anlamak mümkün. O kadar ki Apo'nun yakalanmasını çok isteyen partiler bile ne yapacağına net karar veremedi, verdiyse de uygulayamadı. O yüzden parti içinde sıkıntılar yaşandı.

Demek istediğim şu ki; Türkiye otuz senedir bölücü teröre karşı mücadele veriyor. Üstelik terörün uyuşturucu ve silah ticaretinden sosyal barış cephesine kadar uzayan pek çok yönü bulunmakta. Bu mücadeleden zaferle çıkabilmek için akıllı politikalar, stratejik hamleler gerekiyor. Kuzey Irak meselesi de böyle. Bahsi geçen toprakların dünü, bugünü ve hepsinden önemlisi yarını hakkında kafa yormak, bölgenin değişken ve kalıcı gerçeklerini doğru yorumlamak şart. Terörle mücadele ciddi bir meseledir. Sadece duygusal tepkiler yetmez. Hele hele bu tepkilerden oy hesabı yapılamaz. Bugün muhalefet olanlar dün iktidardaydı. Onların döneminde de şehit cenazeleri yürekleri dağlıyordu. "Asmayıp da besleyelim mi?" tepkisinin halk nezdinde bir manası var kuşkusuz; ancak ortaya konulan icraatların mantık ve strateji süzgecinden iyi geçirilmesi gerekiyor ki halk, terörle mücadele konusunda elde edilen başarılardan hayal kırıklığına uğramasın.

Seçimlerin yaklaşması nedeniyle komplo teorileri artıyor, akla hayale gelmez senaryolar yayılıyor. Bu da terörle mücadelenin gücünü kırıyor. Oysa bu mücadele için partiler üstü bir bakış açısına ihtiyaç var. Öyle bir bakış açısı ki bütün partileri kamu vicdanıyla buluşturabilsin. Dünkü Radikal'de Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Sedat Laçiner çok ilginç tespitlerde bulunmuş. Arşivlenecek bir mülakata imza atmış Neşe Düzel. Laçiner'in bir komplo teorisine karşı yaptığı, "Atatürk, işgal altındayken seçim yaptırdı. Demokratik süreçten vazgeçmedi" tespiti kadar "Orduyla iç güvenlik sağlanmaz. Siz 10 bin kişiyi oradan oraya sevk ederken 50 kişi ıslık çalarak başka yere gidiyor. Türkiye teröristle mücadeleyi askerle yapan tek ülke" tespiti de önemli. Ayrıca Laçiner söylediklerinin açılımını somut verilerle destekliyor. Teröre karşı yapılacak en önemli hamle sevgiyle, saygıyla kenetlenmektir, kavga etmek ve birbirimizi suçlamak değil. Dünkü Hürriyet'e göre asker ve hükümet değişik senaryolara karşı kapsamlı bir çalışma yapmış. Doğru olanı da budur. Kenetlenme devletin ilgili birimleriyle başlar, siyasi görüşlerin katılımıyla devam eder; ancak bu şekilde halkın her kesiminden destek alır. Türkiye'nin bunu gerçekleştirecek iç dinamizmi var; ancak küçük hesaplar her şeyi altüst ediyor; basiretsizlik yüzünden maalesef teröristin ekmeğine yağ sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious