Terör zirvesi Salı gününe uzadı

Terör zirvesi Salı gününe uzadı.16037
  • Giriş : 10.10.2008 / 11:04:00

Terörle mücadelede yeni yol haritasını belirlemek üzere yapılan toplantı 6 saat sürdü. Toplantıdan sonra Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’la mini zirvede bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında terörle mücadelede yeni yol haritasını belirlemek için yapılan toplantıda yapılabilecek yasal düzenlemeler, güvenlik güçlerinin sıkıntıları, sınır ötesi harekât, sınır ve karakol güvenliği konusunda atılabilecek stratejik adımlar ve sosyoekonomik tedbirler masaya yatırıldı.

Altı saat süren toplantıda tartışılan konuların derinliği ve özgürlük-güvenlik dengesi odaklı farklı görüşler, yeni yol haritasının belirlenmesi konusunda altyapı oluşturulup yeniden toplanma zorunluluğu doğurdu. Toplantıya 14 Ekim'de devam edilmesi kararlaştırıldı.

Toplantı öncesinde Erdoğan, Babacan, Şahin, Gönül ve Unakıtan'la bir araya geldi. Diyarbakır'dan dönen Atalay da saldırıyla ilgili bilgi verdi.

Tek cümlelik açıklama

Toplantının ardından Başbakanlık Basın Merkezi'nden tek cümlelik bir açıklama geldi. Açıklamada, toplantıya 14 Ekim'de devam edileceği belirtildi. Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nce düzenlenen resepsiyona katılan Çiçek de sorulara, “Çalışmalar bitmediği için toplantı ertelendi” yanıtını verdi.
Başbuğ dışındaki askeri yetkililer toplantının ardından Başbakanlık'tan ayrılırken 15 dakika daha Başbakanlık'ta kalan Başbuğ, Erdoğan ile görüştü. Erdoğan daha sonra Atalay ve Köksal ile 1.5 saat süren bir toplantı yaptı.

Yeni tedbirler

Genelkurmay Başkanlığı bir süre önce hükümetten, düzenli askeri birliklere polisin kullandığı adli yetkilerin tanınması, araçların kapalı yerlerinde ve evlerde arama yapabilme yetkisi, gözaltı süresinin 4 günden 9 güne uzatılması, bazı bölgelerde iletişimin süreli olarak engellenebilmesi taleplerinde bulunmuştu. Adalet Bakanlığı, düzenli birliklere adli yetkiler tanınması ve arama konularında yönetmelik değişikliği yapılabileceğine karar vermişti.

Başbakanlık'taki toplantıda da benzer talepler görüşülürken, güvenlik güçlerinin elinin özgürlükler konusunda geri adım atmadan nasıl güçlendirilebileceği tartışıldı.

Dağa çıkışın engellenmesi

Toplantıda Genelkurmay Başkanlığı'nın güvenlik güçlerinin olağanüstü hal yetkileri ile donatılması konuları da görüşüldü. Süresi yeni uzatılan sınır ötesi harekete imkan sağlayan tezkerenin nasıl ve hangi şartlarda kullanılacağı, sınırların ve sınır karakollarının güvenliği, Irak'ın kuzeyinde PKK'nın kullandığı toprakların güvenliği gibi konuların da ele alındığı toplantıda “Dağa çıkışı” engellemeye yönelik sosyoekonomik tedbirler de konuşuldu. Toplantıda ayrıca GAP'ın bitirilmesi için imkânların seferber edilmesi gerekliliği üzerinde duruldu.

Kimler katıldı?

Başbakanlık Merkez Bina'da 13.00'te başlayan toplantıya kabineden Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, askeri kesimden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, bürokrasiden Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Emre Taner, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve diğer ilgililer katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*