Terörden etkilenenlere 3 milyon YTL

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Van'da, ‘Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Tazmini Yasası' kapsamında başvuran 758 kişiden 442'sine toplam 3 milyon 17 bin YTL ödendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM tarafından 17 Temmuz 2004 tarihinde çıkarılan yasa ile terörden zarar görenlerin zararlarının karşılanması öngörüldü. Bu kapsamda 81 ilde kurulan komisyonlarca da başvurular kabul edildi. Terörden dolayı en çok göçün yaşandığı illerden biri olan Van'da zararlarının karşılanması için 17 bin 504 kişi İl Özel İdaresi Zarar Tespit Bürosu'na başvuruda bulundu. Terörün en yoğun olduğu dönemlerde güvenlik nedeniyle köylerini terk ederek Van'a yerleşen yaklaşık 25 bin kişinin olduğunu belirten Van Valisi Niyazi Tanılır, bunların sadece 8 bininin köylerine döndüğünü söyledi. Devletin 1994 yılından bu yana Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi adı altında köyüne dönmek isteyenler için yardımlar yaptıklarını anlatan Vali Tanılır, Van Valiliği olarak 2005 yılında sorunların çözümüne yönelik yeni yaklaşım geliştirdiklerini bildirdi.

Tanılır, bireysel yardımlarla halkın sorunlarının çözüme kavuşturulamayacağını, ‘bütüncül bir yaklaşımla' sorunun çözülebileceğini vurguladı. Göçün yaşandığı ilçelerin büyük bölümünün Van’ın güneyinde yer almasından dolayı ‘Güney Van Kırsal Kalkınma Projesi' hazırladıklarını anlatan Tanılır şunları söyledi:

“Yaptığımız araştırmalar, geri dönenlerden çok, kentte kalmayı tercih edenlerin daha ağırlıkta olduğunu gösteriyor. Göç eden 25 bin vatandaşımızdan sadece 8 bini terkettiği topraklarına dönmek istedi. Terörden zarar gören 17 bin 504 kişi zararlarının karşılanması için komisyonumuza başvuruda bulundu. 1800 talep reddedilirken, 758 terörzedeye 5 milyon 220 bin 828 YTL ödeme kararı çıktı. Şu ana kadar 442 terörzedeye 3 milyon 17 bin YTL ödeme yapıldı. 14 bin 942 dosyada inceleniyor. Biz sadece geri dönenlere yardım yapmaya sorunlarını çözmeye odaklanmak istemedik. Çünkü terörden zarar gören ve göç eden 17 bin vatandaşımız şehir merkezinde yaşamayı tercih etti. Bunlar için de sosyal hizmet ve yoksullukla mücadele projelerini uygulamaya koyduk. Kentte varoşlarda çok kötü şartlarda hatta bazen sefalet içinde yaşayan insanlarımız var.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious