Teröre 2 günde dokuz şehit

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Güneydoğu’da son iki günde sekiz asker, bir korucu şehit oldu. Cenazelerde PKK lanetlendi. Büyükanıt ve kuvvet komutanları da Elmadağ’daki törendeydi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneydoğu’da süren operasyonlarda, önceki gün ve dün dokuz asker şehit oldu. Bingöl’de dün üç er, önceki gün Şırnak’ta bir jandarma uzman çavuş, bir er ve bir korucu teröristlerle girdikleri çatışmada şehit düştü. Bitlis’te de önceki gün iki uzman çavuş ve bir asteğmen PKK’lılarca döşenen mayına basarak şehit oldu. Şehit iki askerin Ankara ve Erzurum’daki cenaze törenleri, PKK’ya öfke seline dönüştü. Ankara’daki törene Genelkurmay Başkanı’yla kuvvet komutanları da katıldı.
PKK’ya yönelik Gabar, Besta, Cudi ve Harekol dağlarında dört gün önce güvenlik güçlerinin başlattığı operasyon sürerken, bölgeden dün dört şehit haberi geldi. Şırnak’ta teröristlerle güvenlik güçleri arasında önceki gün çıkan çatışmalarda, jandarma uzman çavuş Muharrem Yağbasan Bestler, Dereler bölgesinde, piyade komando er Şeref Bulut ve köy korucusu Metin Kaya da Küpeli Dağı mevkiinde şehit düştü.
Bitlis’in Çeltikli Köyü kırsalında, jandarma ekiplerinin yaptığı arazi-tarama faaliyetlerine katılan asteğmen Sertaç Uzun ve uzman çavuş Hakan Han’dan sonra uzman çavuş Kaşif Arslan da yine aynı bölgede önceki akşam PKK’lılarca yola döşenen mayına basarak şehit oldu. Bitlis’te şehit düşen 24 yaşındaki asteğmen Sertaç Uzun’un cenazesi dün memleketi Ankara Elmadağ’da toprağa verildi. Uzun’un Elmadağ’daki cenaze törenine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, EDOK Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Atila Işık, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Kağan Köksal da katıldı.
Törene katılan binlerce vatandaş ’Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ’İmralı Apo’ya mezar olacak’, ’Şehitler burada, hükümet nerede’ diye slogan attı.
Şehit uzman çavuş Hakan Han da memleketi Erzurum’da toprağa verildi. Binlerce vatandaşın yürüdüğü cenaze töreninde ’Bayrağa uzanan eller kırılsın’ ve ’Kahrolsun PKK’ sloganları atıldı. Şehit Şeref Bulut da Uludere’de toprağa verilirken, PKK lanetlendi.
Akşam saatlerindeyse üç şehit haberi daha geldi. Bingöl’ün Kiğı ilçesi kırsal kesiminde güvenlik güçleri dün teröristlerle karşılaştı. ’Teslim ol’ çağrılarına ateş açan PKK’lılar üç eri şehit etti.
Şırnak ve Bitlis’teki operasyonlarda iki gün içinde sekiz asker ile bir köy korucusunun da yaralandığı açıklandı.

Beş PKK’lı öldürüldü

Şırnak Valiliği, Yağbasan’ın şehit edilmesi olayına karışan bir teröristin öldürüldüğünü bildirirken, Tunceli’de de dört PKK’lı öldürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious