Teröre açık destek veren AB'ye siyasi partilerden tepki

Teröre açık destek veren AB'ye siyasi partilerden tepki.12536
  • Giriş : 03.04.2008 / 16:08:00
  • Güncelleme : 03.04.2008 / 16:38:45

PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmeyen Avrupa Adalet Divanı'na tepki yağmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ERDOĞAN, PKK'YI AB TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARMASIYLA İLGİLİ GELİŞMEYİ DEĞERLENDİRDİ

Temaslarda bulunmak üzere geldiği İsveç'te Türk-İsveç İş konseyinde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin; Avrupa Adalet Divanı'nın, terör örgütü PKK'nın "AB terör örgütleri" listesinden çıkarılması yönündeki talebi kabul ettiği yönündeki soruya Başbakan Erdoğan "elde edilen bilgiler net değil; bilgiler gelince gerekli açıklamalar yapılır" şeklinde cevap verdi.

ADALET BAKANI ŞAHİN: "ALINAN BU KARARI İSABETSİZ BULUYORUM

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Avrupa Adalet Divanının PKK'yı terör örgütü listesinde çıkarmasına, isabetsiz bir karar olarak bulduğunu söyledi.

Bakan Şahin İHA'ya yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

" Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan bu kararın detayları konusunda bilgi sahibi değilim ve gerekçelerini bilmiyorum. Tüm dünyanın terör örgütü olarak bildiği ve eylemleriyle bunu defalarca kanıtlamış olan bir örgütle ilgili alınan bu kararı isabetsiz buluyorum. Alınan bu karar başta teröre destek anlamında yorumlanabilir. Diğer yandan tüm ülkelerin uluslar arası terörle mücadelesine olumsuz yönde etki yapabilir. Bu nedenle sonuçlarının nereye varacağını inşallah bu kararı alanlar iyi değerlendirmişlerdir. Terörün dünyada bu kadar etkin olduğu çağda, bir divanın böyle bir karar almış olması terörle mücadeleye zar verir."

CHP: TERÖRE BÖYLESİNE GÜÇ VE DESTEK VEREN BİR ANLAYIŞ KARŞISINDA TÜRKİYE, AB İLE İLİŞKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİDİR

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Avrupa Adalet Divanı'nın, terör örgütü PKK'nın AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal etmesini, emperyalist güçlerin Türkiye üzerine oynamakta oldukları oyunun yeni bir perdesi olarak değerlendirdi.

''AB ülkeleri terör örgütüne bugüne değin, gizli kapaklı yapmış oldukları lojistik desteği, bu kez açıkça ortaya koymuşlardır'' diyen Okay, şunları kaydetti:

''Malumu ilan etmişlerdir. Terörün haklısı olmaz, kanlısı olur. Esasen siyasi bir karar organı halinde misyon Adalet Divanının bu kararı, AB ülkelerinin bugüne değin terör örgütüyle olan ilişkilerinin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Teröre böylesine güç ve destek veren bir anlayış karşısında Türkiye, AB ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmelidir. Bu, emperyalist güçlerin Türkiye üzerine oynamakta oldukları oyunun yeni bir perdesidir.''

MHP: BU KARAR, AB ÜLKELERİNİN ÖNEMLİ BİR KISMININ, TÜRKİYE'YE KARŞI GİZLİCE YÜRÜTTÜĞÜ KAMPANYANIN AÇIĞA TAŞINMASIDIR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, Avrupa Adalet Divanı'nın, terör örgütü PKK'nın AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal etmesini, ''AB ülkelerinin önemli bir kısmının, Türkiye'ye karşı gizlice yürüttüğü kampanyanın açığa taşınması'' diye değerlendirdi.

Ekici, TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, AB'nin, PKK terör örgütünün, Avrupa'daki faaliyetleri konusundaki duyarsızlığının bilinen bir gerçek olduğunu ifade etti.

Bu kararın, sürpriz olmadığını kaydeden Ekici, bunun, AB ülkelerinin önemli bir kısmının, Türkiye'ye karşı gizlice yürüttüğü kampanyanın açığa taşınması olduğunu belirtti. Ekici, hükümetin, parlamentonun ve sivil toplum örgütlerinin, bu konuyu soğukkanlı ve kararlı bir tutumla karşılaması gerektiğini söyledi.

Ekici, ''Bu Türkiye'ye karşı bir ataktır. Bu atağın karşılığını başta hükümet ve sivil toplum örgütleri vermelidir'' dedi.

İlgili haberler için tıklayınız:

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious