Teröre iki kurban daha

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Geberi mezrasında ot toplayan iki köylü teröristlerin daha önceden döşedikleri belirtilen patlayıcı tuzaklamaya bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki vatandaşın cesetleri otopsi yapılmak üzere Yüksekova Devlet Hastanesi'ne getirildi.
Edinilen bilgilere göre olay cumartesi günü 15:00 sularında Dağlıca köyü Geberi mezrası yakınlarındaki yüksekçe bir tepede meydana geldi. Bahsi geçen mezrada yaşayan Cemil Çapar'ın anlatımına göre, Hüseyin Eskidede (60) ile Ebubekir Üstün (25) hayvanlarına yedirmek üzere ot toplamak için mezradan uzaklaşarak yakınlardaki bir tepeye çıktı. Eskidede ve Üstün, ot toplama faaliyeti esnasında daha önceden bölgede konuşlu bulunan bir askeri birliğin uzak karakolu olarak kullanılan tepedeki mevzilerden birinin içinde hazırlandığı belirtilen tuzaklamaya dikkatsizlik sonucu bastı. Basma sonucu harekete geçen mekanizma patlamaya sebep oldu. Patlama sırasında 8 çocuk babası Hüseyin Eskidede ile Ebubekir Üstün hayatını kaybetti. Eskidede ve Üstün, patlamanın tesiriyle tepeden yüzlerce metre aşağıya fırlayıp yuvarlandı. Patlama sesinin duyulması üzerine, mezrada yaşayan vatandaşlar, olay yerine giderek şahısların cesetlerini aldı.

Olayın duyulması üzerine güvenlik ve sağlık ekipleri patlamanın yaşandığı mezraya gitti. Hüseyin Eskidede ile Ebubekir Üstün'ün cesetleri gece 23 sıralarında ambulansla Yüksekova Devlet Hastanesi'ne getirildi. Yüksekova'da yaşayan yaklaşık bin vatandaş, hastane önüne gelerek bir süre bekledi. Hayatını kaybedenlerin yakınları ise hastane önünde fenalık geçirdi. Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü ile İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı asayiş birlikleri de hastane önünde güvenlik kordonu oluşturdu.

Patlamada hayatını kaybeden iki vatandaşın cenazelerinin yarın (pazar) sabah saatlerinde köylerine gönderileceği ve burada toprağa verileceği kaydedildi.

Öte yandan Geberi mezrasında aynı noktada daha önceden yaşanan başka bir patlamada Salih Milas isimli bir vatandaşın da yaralandığı ve tek ayağıyla yaşamak zorunda kaldığı öğrenildi.

BÖLÜCÜ ÖRGÜT ASKERİ BİRLİKLERİN BOŞALTTIĞI MEVZİLERE TUZAKLAMA KURUYOR

İç Güvenlik Harekatı ile ilgilibölgede görev yapan askeri personele verilen eğitimlerde boşaltılan mevzilerin örgüt mensuplarınca tuzaklandığı ve bu konuda dikkatli davranılması konusunun altının çizildiği biliniyor. Buna göre, Yüksekova ilçesindeki patlamanın daha önceden uzak karakol olarak kullanılan noktadaki askeri mevzinin bölücü örgüt mensuplarınca hazırlanmış tuzaklama düzeneğinden kaynaklanma ihtimalinin bulunduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious