Teröre ilişkin endişeleri bütün dünyaya ilan ettim!

Teröre ilişkin endişeleri bütün dünyaya ilan ettim!.11952
  • Giriş : 30.06.2007 / 20:19:00
  • Güncelleme : 30.06.2007 / 21:44:49

Deniz Baykal, Türkiye'nin teröre ilişkin endişelerini bütün dünyanın önünde dile getirdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sosyalist Enternasyonal toplantısında, Türkiye'nin teröre ilişkin endişelerini bütün dünyanın önünde dile getirdiğini söyledi. Cenevre'de düzenlenen Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılan Baykal, THY uçağıyla yurda döndü.

Atatürk Havalimanında partililer tarafından coşkulu bir şekilde karşılanan Baykal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmayı bir görev olarak gördüğünü, bu yüzden seçim çalışmalarını yarıda bırakarak Cenevre'ye gittiğini söyledi.

Türkiye'nin terörle ilgili büyük sıkıntıları olduğunu, bunun da her platformda anlatılması gerektiğini dile getiren Baykal, şunları kaydetti: ''Sosyalist Enternasyonal toplantısında Türkiye'nin teröre ilişkin endişelerini bütün dünyanın önünde dile getirdim. Buradaki toplantıda konuşulan konulardan biri de Filistin'den İsrail'e, Irak'a kadar Orta Doğu sorunuydu. Hepsini ayrı ayrı ele aldık. Burada yaptığım konuşmada, terör konusunda Türkiye'nin Irak'tan kaynaklanan kaygılarını dile getirdim. Bu kaygıları kendi kendimize söylememiz yetmezdi. Bunu yapmak, muhalefet partisi olarak bize düştü. Biz de bunu çok iyi bir şekilde yaptık. Dünyanın önündeki bir platformda bunları dile getirdik. Türkiye adına çok iyi oldu, çok yararlı oldu. Konuşmamızı izleyen yabancı heyet üyeleri ve basın mensupları belki de ilk kez gerçekleri duydular.''

Toplantı sırasında Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve kuzeydeki yerel yönetimin lideri Mesut Barzani'nin de orada olduğunu ifade eden Baykal, ''Konuşmamı zaten onların önünde yapmak istiyordum. Fakat konuşurken onlar dışarı çıktılar. Ama takip ettim. Temsilcileri dikkatle not aldılar. Sonradan duyduğuma göre de gazetecilerin konuşmama ilişkin sorularına ikisi de 'söyleyeceğimiz hiçbir şey yok' demişler'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious