Teröre karşı anlamlı ses: Hakkari terörle anılmayacak

Teröre karşı anlamlı ses: Hakkari terörle anılmayacak .22966
  • Giriş : 28.10.2007 / 11:15:00

Yıllarca terörün en ağır faturasını ödeyen Doğu ve Güneydoğu illerimiz, artan terör saldırılarına isyan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hakkarililer, şehirlerinin terörle anılmasını istemiyor.

Hakkari'de 12 askerimizin şehit edilmesinin ardından ülkenin her yerinde terörü protesto gösterileri gerçekleşiyor. PKK terörüne karşı en anlamlı ses yıllarca terörün en ağır faturasını ödeyen Doğu ve Güneydoğu'daki illerimizden geldi, Son zamanlarda artan terör saldırılarına isyan eden Doğu ve Güneydoğu illerimiz, terörün artık bitmesini istedi.Hakkarililer, şehirlerinin terörle anılmasına karşı çıkarken, Şırnaklılar, PKK terör örgütünün bölgeyi temsil edemeyeceğini söylediler. Diyarbakır'da 91 sivil toplum kuruluşu, terör örgütü PKK'ya şiddeti bırakması için çağrıda bulundu.

TERÖRLE ANILMAYALIM

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde 12 askerin şehit edilmesiyle gözler yeniden Hakkari'ye çevrildi. Adlarının terörle anılmasına isyan eden Hakkarililer terörün şehir ya da bölge ayrımı yapmadığına dikkat çekti. Yıllardır terörün faturasını ödediklerin belirten yöre halkına göre birileri tarafından sahneye konan oyunlar bu sefer de tutmayacak. Bölgede ağırlığı olan Silehi Aşireti'nin önde gelen isimlerinden ve Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şen, etle tırnak haline gelen insanları ayırmanın imkansız olduğu görüşünde. "Biz yıllardır birlikte yaşadık, bizim kardeşliğimizi kim tartışabilir" diyen Şen, terörün sıkıntısını 25 yıldır çektiklerini kaydetti. Hakkari halkı da isimlerinin terörle anılmasından son derece rahatsız. Türk ve Kürtler arasında ayrı gayrı olmadığını söyleyen vatandaşlar, "Batıdaki kardeşlerimize şunu söylüyoruz; sakın bir provokasyona gelmesinler. Bu tehlikeli bir iş olur. İnşaallah bu terör olayı bitecektir. Hepimiz bu bayrağın altında huzur içerisinde yaşayacağız." diyor.

PKK BÖLGEYİ TEMSİL EDEMEZ

Şırnak Gazi ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Güngör, terör örgütü PKK'nın bölge halkının temsilcisi olmadığını söyledi. Şırnak Gazi ve Şehit Aileleri Derneği ile çeşitli sivil toplum örgütleri işbirliğiyle Cumhuriyet Meydanı'nda terörü telin mitingi düzenlendi. Dernek Başkanı Mehmet Güngör, mitingde yaptığı konuşmada, yıllardır ülkenin başına bela olan terörü lanetlemek amacıyla toplandıklarını, çocuklarına huzurlu bir gelecek bırakmak, vatanın bütünlüğünü vurgulamak amacıyla bir araya gelerek kutsal bir görevi yerine getirdiklerini söyledi. 25 yıldır devam eden terör olaylarının en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni etkilediğini anlatan Güngör, halkın bu sürede "acıyla, üzüntüyle, gözyaşıyla kardeş olduğunu" kaydetti. .

ŞİDDETİ BIRAKIN

Doğu ve Güneydoğu'dan 91 sivil toplum kuruluşu terör örgütü PKK'ya şiddeti bırakması için çağrıda bulundu. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nda bir araya gelen kuruluşlar, 'Acılarımız derinleşiyor, kaygılarımız artıyor' başlığıyla ortak açıklama yaparak kaygılarını dile getirdi. Açıklamayı Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya okudu.

Bölge halkı geçmişi unutmadı

Terörden en çok etkilenen Doğu ve Güneydoğu illeri, son terör saldırıları nedeniyle tekrar eski günlere dönülmesinden endişe idiyorlar. Son yıllarda yapılan yatırımların sekteye uğramısından endişe eden vatandaşlar, PKK terör örgütünün oyununa gelinmemesini istediler.

ABD Büyükelçiliği'ne siyah çelenk

Ankara'da bir grup, terörist saldırılarını protesto etmek için ABD Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı. Protesto eylemi için Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan Türkiyem Topluluğu Ankara İl Temsilciğinden bir grup, otobüslerle Tunus Caddesine geldi. Güvenlik güçleri, grubun ABD Büyükelçiliği önüne kadar ilerlemesine izin

vermedi. Grup "Terörü ve destekleyen odakları lanetliyoruz" yazılı siyah çelengi güvenlik görevliler eşliğinde ABD Büyükelçiliği bahçe duvarı yakınına bıraktı. Gruptakiler daha sonra dağıldılar. Öte yandan Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde düzenlenen "PKK'ya Lanet ve Şehitlerimizi Anma" mitinginde, terör örgütü PKK protesto edildi. n Ankara (A.A)

İstanbul'da Sarı Eylem

İstanbul'da, konvoy oluşturarak tur atan taksiciler terörü protesto etti. Bölücü terör örgütünü ve terör olaylarını protesto etmek için, gece saatlerinde Taksim Meydanı'nda bir araya gelen taksiciler, Türk Bayrakları ile donattıkları araçlarıyla konvoy oluşturup, Cumhuriyet Caddesi'ne doğru harekete geçti. Klakson çalarak ilerleyen taksicilerin gösterisi sırasında, konvoy önünde yürüyen ve ellerinde Türk bayrağı bulunan bazı kişiler de terör örgütüne yönelik slogan attılar. Bir süre sonra Şişli'deki Çağlayan Meydanı'na ulaşan taksiciler, burada araçlarından inerek İstiklal Marşı okuduktan sonra dağıldılar.

Türkiye yine ayaktaydı

Hakkari'de 12 askerin şehit edildiği saldırıyı protesto için yapılan gösteriler sürüyor. Bitlis'in Ahlat ilçesinde, sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen mitingle terör lanetlendi. Van'daki minibüs kooperatifleri, terör saldırısını protesto etti. İzmir'de bir grup muhtar, Konak Meydanı'nda "Teröre Hayır" mitingi düzenlendi. Mersin Gazi ve Şehit Ailelerine Yardım Derneğince, "Terörü kınama, şehitleri anma ve askere destek" yürüyüşü düzenlendi. Samsun'da Çiftlik Caddesi'nde toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Amasya, Sinop ve Sivas'ta terörü lanetleyen gösteriler düzenlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious