Teröre karşı Milli 'Savar'

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Türk mühendisler, Mehmetçiğin kanına giren uzaktan kumandalı mayın saldırılarını önleyen müthiş bir cihaz geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör örgütlerince düzenlenen uzaktan kumandalı bombalı saldırıların önlenmesine karşı araştırma-geliştirme çalışmaları başlatan bir Türk şirketinin, her türlü saldırı yöntemine karşı yeni bir "jammer” cihazı ürettiği açıklandı. Kurumsal güvenlik ve gizlilik politikası gereği isminin açıklanmasını istemeyen şirketin genel müdür yardımcısı, 1 milyon dolarlık yatırımla dünyanın değişik ülkelerinde kullanılan, farklı özellikteki tüm "jammer” türü cihazları, tek sistemde topladıklarını, tamamen milli imkanlarla Türk mühendisler tarafından üretilen cihaza, ''Savar'' adı verildiğini söyledi. ''Jammer'' cihazlarının, uzaktan kumandalı bombalara karşı elektronik savunma sistemi olduğunu kaydeden şirket yetkilisi, dünyanın birçok ülkesindeki terörist saldırıların yoğun olarak ''uzaktan kumandalı'' patlayıcılarla gerçekleştirildiğini vurguladı. Son dönemde ülkemizde de terör örgütü PKK'nın bu tür saldırılara yöneldiğini aktaran şirket yetkilisi, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımla oluşturdukları AR-GE departmanının, uzun süreden beri yeni bir ''jammer'' sistemi üzerinde çalıştığını anlattı. Yetkilinin verdiği bilgiye göre, 1 yıllık çalışmanın sonunda, milli proje başarıyla sonuçlandırıldı. ''Savar'', ''jammer'' sistemlerinin sahip olduğu teknik özelliklere göre farklılıklar gösteriyor. Her türlü telsiz, cep telefonu ve RF bağlantılı uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı yapılan tüm testleri başarıyla geçen cihaz, yurt dışındaki benzerlerinin aksine, 30 kilometre mesafede etkili oluyor. ''Savar'' için şimdiden bir çok işbirliği teklifi geldiğini kaydeden yetkili, şöyle konuştu: ''Öncelikle milli savunmamız için ürettiğimiz 'Savar' için Japonya, Kore ve İngiltere başta olmak üzere bir çok ülkeden çok sayıda talep aldık. Bir kaç hafta önce İngiltere Büyükelçiliği'nin Ankara'da düzenlediği bir toplantıya katılan İngiliz güvenlik ve istihbarat servislerinden üst düzey yetkililer, 'Savar'a büyük ilgi gösterdi. Son aylarda tren hatlarına düzenlenen saldırıların önlenmesi amacıyla da temaslarımız sürüyor. Ancak terör gurupları, gelişen bu önleyici teknoloji karşısında yeni yöntemlere yöneliyor. Biz sistemimizi bu bilgi doğrultusunda kullanılan yöntemin aynısına ikinci bir kez gerçekleştirmemeleri için yeniliyoruz.'' Projede görev alan mühendisler ise ''Savar'' projesinde, uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında terörle mücadelede görev almış emekli askeri personelin de yer aldığını söyledi.

NERELERDE ETKİLİ?

Askeri ve sivil amaçlı kullanılan cihazın aktif olarak uygulandığı alanlar şöyle sıralanıyor: Uzaktan kumandalı bombaların erken tetiklenmesi ya da engellenmesi.

Askeri ve sivil alanlarda, istenilen bölgedeki telsiz haberleşme iletişimi ile radar sistemlerinin engellenmesi.

Lazer ve elektromanyetik alandan etkilenen güvenlik kameralarının engellenmesi.

Özellikle ''böcek'' olarak tabir edilen casus dinleme cihazları ve mikrofonların engellenmesi.

Binaların dışında kullanılarak, iç iletişimin gizlenmesi amacıyla ''elektronik kalkan'' oluşturulması.

Güvenlik amacıyla her türlü mobil telefon ve telsiz haberleşmesinin engellenmesi.

Sinema, tiyatro ve ibadet yerleri başta olmak üzere, çalan cep telefonlarının sesinden kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle, buralardaki iletişimin engellenmesi.

YİNE MAYIN, YİNE ŞEHİT

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin döşediği mayının patlaması sonucu 1 asker şehit oldu, 11 asker yaralandı. Lice- Genç arasında kırsal alanında PKK'lı teröristlere yönelik operasyon düzenleyen güvenlik kuvvetleri arazi arama-tarama sırasında, mayına bastı. Mayının patlaması sonucu kimliği henüz belirlenemeyen 1 asker şehit olurken, 11 asker de yaralandı. Yaralı askerler Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Lice'nin kırsal alanında operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious