Teröre karşı ortak hareket etmek şart!

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ta terör örgütlerinin arzuları ve amaçlarına ulaşamamaları için gerek siyasi yönetim odakları, gerekse dini yönetim odaklarının teröre karşı ortak hareket etmelerinin şart olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan, Irak Başbakanı İbrahim Caferi ile yaklaşık 40 dakika süren görüşme yaptı. Görüşme sonrasında açıklama yapan Erdoğan, 2005 yılının aralık ayında Irak'ta yapılan seçim sürecini gölgelemek isteyenler görüldüğünü ifade etti. Erdoğan, terör odaklarının atmış olduğu bu adımın Irak'ta bir mezhep çatışması olarak gösterilmek istendiğini belirterek, hiçbir Sünni'nin Ehl-i Beyt Türbesi'ni bombalama girişiminde bulunmayacağına işaret etti. Erdoğan, Irak'ta terör örgütlerinin arzuları ve amaçlarına ulaşamamaları için gerek siyasi yönetim odakları, ve dini yönetim odaklarının teröre karşı ortak hareket etmeleri şart olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan, Irak'ta savaş döneminde beri 5 başlık altında toplanan amaçlarının olduğuna işaret ederek, bunları şöyle sıraladı: "Bizim Irak'taki savaş döneminden itibaren 5 başlık altında toplanan bir amacımız vardır. Bunun birincisi, Irak'ın toprak bütünlüğüdür. İkincisi, Irak'ın tüm yerüstü ve yeraltı zenginliklerinin Irak halkının tamamına ait olduğudur. Üçüncüsü, etnik unsurların birbirleri üzerinde egemenlik sağlamalarının engellenmesidir. Dördüncüsü mezhepsel grupların birbirleri üzerinde egemenlik sağlamasının engellenmesidir. Beşincisi de Kerkük'ün durumunun özel bir statü ile tespit edilmesidir."

Erdoğan, saydığı maddelerin olabilmesi için Aralık 2005 oluşturulan parlementonun geneline dayalı bir hükümetin kurulmasının gerekli olduğuna işaretetti.

Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de muhataplarıyla bir araya geleceğini hatırlattı.

Irak Başbakanı Caferi de yaptığı açıklamanın başında, kendisine ve beraberindeki heyete gösterdiği sıcak ilgi ve daveten dolayı Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti. Caferi, Türkiye'nin Irak'a özel temsilci göndermesine ve Türkiye'nin Irak'a gösterdiği ilgiye de teşekkür etti.

2005 yılında Irak'ta önemli gelişmeler olduğunu kaydeden Caferi, genel seçimlerin yapıldığını ve parlamentonun oluşturulduğunu, Anayasa'nın yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Caferi, konuşmasına şöyle devam etti: "2006 yılı inşallah, siyasi sürecin başarıya ulaşacağı bir yıl olur. Geçtiğimiz günlerde Irak'ın tanıklık etmiş olduğu çok üzücü olaylar maksatlı terör faaliyetleridir. Irak'ın dışından, Irak'taki süreci hazmedemeyenler, Irak'ın düşmanları, güvensizlik ortamının devam etmesine zemin hazırlamak maksadıyla zararlı faaliyetlerde bulunmuşlardır. Türbelere yönelik üzücü olaylar olmuştur.

Ancak bu olaylar halkın birleşmesine, tek yumruk olmasına yol açmıştır. Irak halkı bunun fitne olduğunun, komplo olduğunun, bir kışkırtma olduğunun ve vatandaşlar arasında bir fitne yaratılmak istendiğinin bilincindedir. "

Şiddet olaylarının artması sonucundan hükümet olarak devreye girdiklerini ve olağanüstü hal ilan ettiğine kaydeden Caferi, olayların kontrol altına alındığını vurguladı. Caferi, "Irak'taki olaylar ve terör faaliyetleri, hükümetin çalışmasını ve siyasi sürecin başarıya ulaşması için gösterilen gayretleri hiçbir zaman olumsuz yönde etkileyemeyecektir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious