Teröre karşı ortak istihbarat havuzu

Teröre karşı ortak istihbarat havuzu.13586
  • Giriş : 30.11.2007 / 09:24:00

ABD, generaller seviyesindeki işbirliğinin ardından Türkiye'ye terörle mücadele için yeni bir ortaklık teklif etti. FBI, Türk polisine PKK terör örgütü ve El Kaide ile ilgili istihbaratları 'anlık paylaşmak' için ortak veri bankası kurmak istediğini bildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush'un 5 Kasım'da Washington'da yaptıkları görüşmenin ardından alınan kararların ayrıntıları ortaya çıkıyor. ABD, askerlerle kurulan 'üçlü mekanizma'nın ardından Türk polisiyle de işbirliğinin yollarını arıyor. Bu amaçla FBI, Emniyet'e 5 sayfalık 'çok gizli' kaydıyla bir anlaşma taslağı sundu. Taslak, FBI ile Türk polisi arasında terör örgütlerine yönelik 'istihbarat havuzu' kurulması önerisini içeriyor. Söz konusu taslağa göre her iki ülke polisi arasında terör suçlarından aradığı şüpheliler hakkında ortak bir veri bankası kurulacak. PKK, Hizbullah ve El Kaide gibi terör örgütleri hakkındaki tüm bilgiler bu 'veri bankası'na girilecek. Terör örgütlerinden her iki ülkeye dönük herhangi bir tehditten şüphelenildiğinde ve istihbarat alındığında bilgiler veri bankası aracılığıyla anında paylaşılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü, ABD Büyükelçisi Ross Wilson tarafından kendisine iletilen anlaşma taslağını değerlendirmeye aldı. Ancak Emniyet, şimdilik taslağa temkinli yaklaşıyor. Veri bankası oluşturulması ve istihbarat paylaşımını öngören taslak için Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Dışişleri Bakanlığı'nın görüşleri bekleniyor. Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı ile Terörle Mücadele ve Harekât (TEMÜH) daire başkanlıkları da taslak maddeleri hakkında titiz bir çalışma başlattı. Bu arada ABD'nin Ankara büyükelçisi de taslağın imzalanması için harekete geçti. Büyükelçi Ross Wilson, taslak hakkında bilgi vermek üzere İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan randevu talep etti.

Önümüzdeki hafta gerçekleşmesi beklenen görüşmede Wilson'ın taslağın imzalanmasıyla terör örgütlerine dönük önemli darbe indirileceği mesajını vermesi bekleniyor. Emniyet kaynakları ortak terör veri bankası taslağının her iki ülke açısından terörle mücadelede son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor. ABD'nin özellikle El Kaide gibi örgütler hakkındaki verilerin peşinde olduğuna dikkat çeken kaynaklar, PKK'lı teröristlerin özellikle Avrupa ülkelerindeki faaliyetleri hakkında gelecek bilgilerin ise son derece önemli olduğunu belirtiyor. 5 Kasım'da Oval Ofis'te gerçekleştirilen Erdoğan ve Bush arasındaki 'tarihî zirvede' Türk askeri ile ABD Genelkurmayı arasında terör örgütüne karşı istihbarat paylaşımını da öngören üçlü mekanizma kurulması kararlaştırılmıştı. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright ile Irak'taki ABD Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Petreaus arasındaki üçlü mekanizma, Pentagon'da ve Genelkurmay Karargahı'nda iki ayrı zirvede bir araya gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious